Jak legálně navýšit svůj výkon?

Jak legálně navýšit svůj výkon?

Datum vydání: 3. 12. 2017

Podívejte se n​a legální látky, které vám mohou pomoci navýšit sportovní výkon.

Při pravidelném sportovním výkonu je důležité dbát na výživu, bez které by se vrcholový sportovec neobešel. Jak ale nevýšit svojí výkonnost, aby se člověk nemusel bát sáhnout po zakázaných látkách? Vybrali jsme pro vás několik osvědčených typů. 

Kreatin

Pokud potřebujete rychle nabrat svalovou hmotu, tak v prvé řadě užijte kreatin. Ten je vhodný také po zranění nebo když chcete zamezit svalové ztrátě během těžkých intenzivních tréninků. Kreatin také zlepšuje schopnost těla rychle vyrábět energii a proto je vhodný například pro sprintéry. (Více informací o kreatinu)

Kofein

Kofein je nejobvyklejší energetizující doplněk a je také trvale nejužívanější. Kofein užitý před závodem vám pomáhá mobilizovat tuky a zlepšuje vytrvalost tím, že vám pomáhá šetřit glykogen. To znamená, že na konci tréninku či závodu máte vyšší zásoby energie. Zřejmě nejběžnější forma podání kofeinu je šálek espressa, ale stejně tak tablety, prášky nebo gely. (Více informací o kofeinu)

Beta-Alanin

Doplněk Beta-Alanin je s oblibou využíván u spousty vytrvalostních sportovců. Dokáže pomoct oddálit únavu a podpořit výbušnost. Účinek látky pomáhající stabilizovat svalové pH není okamžitý a můžete jej na sobě pozorovat po třech týdnech užívání.
 
Beta-hydroxy-beta-methyl-butyrate

Látka známá spíše pod zkratkou HMB vám pomáhá chránit svalovou tkáň zvýšením proteinů v buňkách. Pro sportovce je HMB zajímavou sloučeninou kvůli antikatabolickým a současně anabolickým účinkům. HMB v kombinaci s tréninkem podporuje růst síly a svalové hmoty. U aerobních výkonů HMB podporuje oxidaci mastných kyselin, čímž dochází k mobilizaci tukových zásob v těle. Pro vytrvalostně orientované sportovce může být zajímavé, že díky užívání HMB dochází ke zvyšování maximální spotřeby kyslíku (VO2max) a posunutí hodnoty anaerobního prahu. Tím sportovec “prodlužuje” oblast využívání tukových energetických zdrojů a snižuje tlak na glykogenové zásoby. (Více informací o HMB)

Hořčík

Tento minerál je mezi veřejností velmi oblíben. Hořčík je u sportovců hojně využíván. Je důležitý zejména k překonávání křečí. Doplňujte jej pravidelně před aktivitou nebo v průběhu ní.
 
BCAA

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (angl. brached chain amino acids – BCAA) patří mezi esenciální a nepostradatelné aminokyseliny, které si lidský organismus nedokáže sám syntetizovat a proto se musí pravidelně doplňovat. Specializované doplňky stravy s obsahem BCAA jsou všem vytrvalostním sportovcům ku prospěchu. Výhodou těchto přípravků je, že BCAA se nachází v čisté formě (na rozdíl od klasické stravy nepřichází do těla žádné další zbytečné substance – tuk, cholesterol, puriny, vláknina atd.), nemusí se náročně štěpit a velmi rychle se dostávají do krevního oběhu. (Více informací o BCCA)


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►