Jak legálně navýšit svůj výkon?

Jak legálně navýšit svůj výkon?

Datum vydání: 3. 12. 2017

Podívejte se n​a legální látky, které vám mohou pomoci navýšit sportovní výkon.

Při pravidelném sportovním výkonu je důležité dbát na výživu, bez které by se vrcholový sportovec neobešel. Jak ale nevýšit svojí výkonnost, aby se člověk nemusel bát sáhnout po zakázaných látkách? Vybrali jsme pro vás několik osvědčených typů. 

Kreatin

Pokud potřebujete rychle nabrat svalovou hmotu, tak v prvé řadě užijte kreatin. Ten je vhodný také po zranění nebo když chcete zamezit svalové ztrátě během těžkých intenzivních tréninků. Kreatin také zlepšuje schopnost těla rychle vyrábět energii a proto je vhodný například pro sprintéry. (Více informací o kreatinu)

Kofein

Kofein je nejobvyklejší energetizující doplněk a je také trvale nejužívanější. Kofein užitý před závodem vám pomáhá mobilizovat tuky a zlepšuje vytrvalost tím, že vám pomáhá šetřit glykogen. To znamená, že na konci tréninku či závodu máte vyšší zásoby energie. Zřejmě nejběžnější forma podání kofeinu je šálek espressa, ale stejně tak tablety, prášky nebo gely. (Více informací o kofeinu)

Beta-Alanin

Doplněk Beta-Alanin je s oblibou využíván u spousty vytrvalostních sportovců. Dokáže pomoct oddálit únavu a podpořit výbušnost. Účinek látky pomáhající stabilizovat svalové pH není okamžitý a můžete jej na sobě pozorovat po třech týdnech užívání.
 
Beta-hydroxy-beta-methyl-butyrate

Látka známá spíše pod zkratkou HMB vám pomáhá chránit svalovou tkáň zvýšením proteinů v buňkách. Pro sportovce je HMB zajímavou sloučeninou kvůli antikatabolickým a současně anabolickým účinkům. HMB v kombinaci s tréninkem podporuje růst síly a svalové hmoty. U aerobních výkonů HMB podporuje oxidaci mastných kyselin, čímž dochází k mobilizaci tukových zásob v těle. Pro vytrvalostně orientované sportovce může být zajímavé, že díky užívání HMB dochází ke zvyšování maximální spotřeby kyslíku (VO2max) a posunutí hodnoty anaerobního prahu. Tím sportovec “prodlužuje” oblast využívání tukových energetických zdrojů a snižuje tlak na glykogenové zásoby. (Více informací o HMB)

Hořčík

Tento minerál je mezi veřejností velmi oblíben. Hořčík je u sportovců hojně využíván. Je důležitý zejména k překonávání křečí. Doplňujte jej pravidelně před aktivitou nebo v průběhu ní.
 
BCAA

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (angl. brached chain amino acids – BCAA) patří mezi esenciální a nepostradatelné aminokyseliny, které si lidský organismus nedokáže sám syntetizovat a proto se musí pravidelně doplňovat. Specializované doplňky stravy s obsahem BCAA jsou všem vytrvalostním sportovcům ku prospěchu. Výhodou těchto přípravků je, že BCAA se nachází v čisté formě (na rozdíl od klasické stravy nepřichází do těla žádné další zbytečné substance – tuk, cholesterol, puriny, vláknina atd.), nemusí se náročně štěpit a velmi rychle se dostávají do krevního oběhu. (Více informací o BCCA)


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►