Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část I.)

Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část I.)

Datum vydání: 23.04.2017

Spotřeba energetických nápojů a stimulantů ve formě potravinových doplňků zaznamenává v posledních letech stálý růst. Mezi nejčastější konzumenty energetických nápojů patří teenageř​i, studenti, manažeři a sportovci.

Atraktivní až sugestivní pojmenování těchto přípravků v nás vyvolávají touhu vyzkoušet je a využit jejich účinků především v obdobích výrazného fyzického i duševního vypětí. Jsou však proklamace výrobců opodstatněné? Jaký je mechanismus účinku „nakopnutí“? Které látky jsou odpovědny za stimulační účinky? Jsou energetické drinky bezpečné? Nemá jejich dlouhodobé užívání vedlejší účinky či škodlivý vliv na zdraví?

Energetické drinky jsou nealkoholické nápoje s vyšším obsahem sacharidů a stimulačních látek na bázi, kofeinu, taurinu a jiných rostlinných sloučenin. Oproti tomu energetické stimulanty jsou většinou bez energie, ve svém obsahu přináší pouze vysoké množství ergogenních („energetizujících“) látek.

Klasickou součástí všech výrobků je kofein nebo guarana. Ve 100 ml energetických drinků se obvykle nachází 25-35 mg kofeinu (150 mg na 0,5 l plechovku). V případě koncentrovaných stimulantů jde o hodnoty vyšší – až 500 mg / 100 ml (125 mg na jednu 25 ml ampuli).
 
Mechanismus účinku kofeinu a guarany spočívá v tom, že brání uklidnění centrální nervové soustavy.
Pod jejich vlivem dochází k aktivaci sympatiku a ke zvýšení koncentrací adrenalinu v krvi. Touto cestou se zrychluje srdeční činnost, lehce zvyšuje krevní tlak a hladina krevního cukru, zintenzivňují se kontrakce srdeční a kosterní svaloviny, mírně se prohlubuje a zrychluje dýchání. Stimulace CNS vede k podpoře mentálních a kognitivních funkcí. Podpora fyzického výkonu kofeinem se nejvýrazněji projevuje u aerobních aktivit. Pod vlivem kofeinu dochází k zintenzivnění oxidace tuků. Zvýšená lipolýza snižuje „tlak“ na sacharidové rezervy v podobě jaterního a svalového glykogenu. Přípravky s obsahem guarany mají oproti kofeinovým pomalejší nástup účinku, ale jejich stimulační vliv působí po delší dobu.

Mezi tradiční ingredience energetických nápojů a stimulantů patří aminokyselina taurin. Běžně se nachází ve 100 ml výrobku 200-600 mg taurinu. O taurinu se ve spojitosti s energy drinky hovoří jako o mozkovém stimulantu. Schopnost taurinu podporovat tvorbu energie však nebyl potvrzen. Jistým přínosem taurinu jsou jeho antioxidační účinky. Situace spojené s intenzivní fyzickou aktivitou, vyšší psychickou zátěží jsou doprovázeny výraznou produkcí volných radikálů, před jejichž škodlivými účinky antioxidanty organismus účinně chrání.

Vedle základních stimulantů – kofein, guarana, (taurin), využívají mnozí výrobci dalších sloučenin s energetizujícími účinky. Často bývá využíváno synefrinu (jedná se o výtažek z rostliny Citrus aurantium), extraktu ze zeleného čaje, yerby maté, ženšenu, schizandry čínské, gingo biloby, inositolu, GABA (kyselina gama aminomáselná), DMAE (dimethyl-aminoetanol), aminokyseliny fenylalaninu. Každá z výše jmenovaných substancí působí mírně odlišným způsobem. Pro umocnění celkového účinku je využíváno vhodné kombinace zmíněných sloučenin. Některé z nich způsobují také vazodilataci cév, čímž pomáhají lepšímu prokrvení mozku a kosterní svaloviny. Jiné zlepšují přenos vzruchů mezi nervovými a svalovými buňkami.

V případě energetických nápojů stojí za krátkodobým nakopnutím také taková „maličkost“, jako jsou sacharidy reprezentované sacharózou (cukr řepný), glukózou, fruktózou, maltodextriny. Běžné koncentrace sacharidů v energetických nápojích dosahují 10-14 g / 100 ml. Vypitím 0,5 litrové plechovky dodáte tělu nezanedbatelnou dávku 50 g sacharidů. V energetických nápojích převažují „rychlé“ cukry, které se postarají o citelné energetické oživení. Hladina glykémie rychle stoupne.
 
Není-li konzumace energy drinků spojena s intenzivní fyzickou aktivitou, dochází po jejich užití k výraznějšímu vzrůstu koncentrace inzulínu v krevním oběhu, který “odklidí“ velké množství glukózy do buněk a může způsobit následný propad hladiny krevního cukru. Naštěstí se tak většinou nestane, protože vyšší koncentrace adrenalinu (způsobené účinkem kofeinu) a glukagonu podporují produkci glukózy játry a ty dostatečnou glykemii udrží. V případě konzumace nápojů s obsahem rychlých sacharidů v průběhu náročnějších aktivit je vývoj schématu rychlé cukry → hyperglykemie → hyperinzulinémie → hypoglykemie zcela minimální. Při intenzivním zatížení kosterních svalů zůstávají koncentrace inzulínu v krvi, i po požití sacharidů s vysokým glykemickým indexem, nízké. Lidé, kteří se snaží snižovat svůj celkový energetický příjem a musí si hlídat příjem sacharidů, mají k dispozici „light“ verze energetických drinků.

Protože po energetických nápojích často sahají jedinci usilující o redukci tukových zásob, bývají obohacovány o karnitin, popř. látky s termogenními účinky. Vzhledem k velmi nízkým hodnotám karnitinu v energetických přípravcích, nelze s jeho účinkem nikterak vážně počítat. Popravdě mnohem účinnějším spalovačem v případě energy drinků a ampulí je samotný kofein, který v lidském těle podporuje lipolýzu (štěpení zásobních tuků). Aktivací organismu pod vlivem kofeinu také dochází k navýšení klidového energetického výdeje. Pro podpoření chodu látkové přeměny sacharidů je většina energetických drinků obohacena o vitamíny řady B. K zahození také není přítomnost vit C, jehož potřeba při fyzické i psychické zátěži značně vrůstá.

Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

ŠKODA Pražský MTB pohár pokračuje závodem ve Kbelích!
29.04.2025 | Kategorie: MTB
Pět dílů má letošní seriál ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 v olympijském cross-country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. V pořadí třetí závod se uskuteční ve čtvrtek 1.5. v Lesoparku Letňany – Kbely pod názvem „Velká cena Prahy 19 – Kbely“.
Jarní klasiky 2025: Pogačarova dominance a české stopy
28.04.2025 | Kategorie: silniční
Jarní cyklistické klasiky roku 2025 přinesly očekávané triumfy i překvapení.
19. ročník Tour de Brdy startuje 1. května
27.04.2025 | Kategorie: ostatní, silniční
První závod Galaxy série 2025 Tour de Brdy - Velká cena Strašic startuje 1. května 2025 ve 12:00 hodin ve Strašicích u Rokycan.
Nejkrásnější závod seriálu Prima CUP už 11. května!
23.04.2025 | Kategorie: MTB
Přijďte si vychutnat jeden z nejmalebnějších závodů seriálu Prima CUP, který se uskuteční v neděli 11. května v kouzelné krajině Stolových hor. Druhý podnik letošní série slibuje jedinečné cyklistické zážitky v nádherném prostředí.
Remco Evenepoel zpět ve světové špičce!
19.04.2025 | Kategorie: silniční
Remco Evenepoel se po dlouhé rekonvalescenci z těžkého zranění vrátil mezi absolutní cyklistickou elitu.
Finiš Remca Evenepoela na Brabantse Pijl Final 2025 KM's
18.04.2025 | Kategorie:
Prague Bike Fest 2025: Adrenalin, technologie a zábava pro celou rodinu
18.04.2025 | Kategorie: ostatní
Třetí ročník největšího cyklistického svátku u nás Prague Bike Fest se uskuteční 26. a 27. dubna 2025.
Colnago V5Rs nastavuje nový standard závodních kol
17.04.2025 | Kategorie: silniční
Colnago V5Rs je nejnovější závodní silniční kolo z dílny legendární italské značky, které vzniklo ve spolupráci s týmem UAE Team Emirates.
První letošní reportáž seriálu Prima CUP je venku!
16.04.2025 | Kategorie:
V sobotu 12. dubna jsme odstartovali sezónu na skvělém závodě Decathlon Hradec Králové, který přilákal neuvěřitelnou tisícovku nadšených účastníků!
Tisícovka závodníků si užila úvodní závod Prima CUPu
15.04.2025 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP odstartoval letošní bikovou sezónu ve velkém stylu! První závod, který se uskutečnil v sobotu 12. dubna v Hradci Králové, přilákal tisícovku nadšených závodníků všech věkových kategorií.
» více novinek a videí