Šlapejte pomaleji a zažijete větší rozkoš!

Šlapejte pomaleji a zažijete větší rozkoš!

Datum vydání: 28.02.2017

Nová studie brazilských vědců poukazuje na pozitiva nižší frekvence šlapání na celkové blaho cyklisty. 

Tým vědců letos publikoval výsledky zajímavé studie s výstižným názvem: "Zpomal a užívej si" (Agrícola a kol., 2017). V rámci výzkumu podstoupilo 15 mladých fyzicky zdatných dobrovolníků bez závodních zkušeností dva půlhodinové zátěžové testy. Při jednom šlapali o frekvenci 60 otočení kliky za minutu, při druhém 100 otáček za minutu. 

Vědci přišli na to, že při šedesáti otáčkách se účastníci výzkumu cítili komfortněji po 2/3 délky trvání testu (poslední dvě třetiny), než v případě šlapání s kadencí 100 ot. za min. Při nižší frekvenci šlapání vcelku logicky vykazuje tělo nižší frekvenci srdečního tepu a menší spotřebu kyslíku. 

Avšak mezi kadencí šlapání a zátěží těla sportovce není jasně lineární vztah, jak by se dalo předpokládat. Při šlapání o kadenci 50 až 60 otáček za minutu jsou svaly cyklisty, včetně kosterní svaloviny, vystaveny většímu napětí a kroutivé síle. Přesto šlapání o vyšší kadenci svým vyšším nárokem na přísun kyslíku a srdeční aktivitu tělo více vyčerpává. 
 
Podle vědců je tak právě šlapání o nižší frekvenci vhodnější k propagaci cyklistiky a sportování vůbec. Napoprvé se méně nadřete a pravděpodobněji se ke kolu zase vrátíte.

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí