Datum vydání: 02.05.2025
Česká cyklistika má za sebou éru slavných jmen, jako byli Jaroslav Kulhavý, Roman Kreuziger nebo Zdeněk Štybar. Nyní se ale dere kupředu nová generace mladých závodníků, kteří už v útlém věku slaví výrazné úspěchy a ukazují potenciál navázat na své předchůdce. A co je nejzajímavější – české talenty září napříč disciplínami, od silnice přes horská kola až po dráhu.
Pojďme si představit deset největších mladých nadějí, které by neměly uniknout pozornosti žádného fanouška cyklistiky. Každý z těchto jezdců už stihl něco dokázat, a přesto má svůj příběh teprve na začátku.

Mathias Vacek – silniční korunní princ
Jedním z nejzářivějších talentů je Mathias Vacek, teprve 22letý silničář, který už okusil atmosféru World Tour v barvách týmu Lidl-Trek. Vacek na sebe poprvé výrazně upozornil vítězstvím v horské etapě prestižního závodu Kolem Spojených arabských emirátů (UAE Tour) v roce 2022, kde šokoval světovou elitu jako devatenáctiletý nováček. Téhož roku vybojoval stříbrné medaile na mistrovství světa i Evropy do 23 let, čímž potvrdil svou pověst výjimečného vrchaře s drtivým závěrem. Roku 2023 se stal mistrem České republiky v závodě jednotlivců a vysloužil si přestup do vysněné stáje Trek (dnes Lidl-Trek). V jejím dresu sbírá cenné zkušenosti po boku hvězdných kolegů a netají se ambicí jednou vyhrát některý z legendárních Monumentů cyklistiky či dokonce obléci duhový dres mistra světa. Vacek působí vyzrálým dojmem, tvrdě na sobě pracuje a odborníci se shodují, že v něm česká cyklistika má budoucího lídra světových pelotonů.

Pavel Bittner – sprinterská kometa z Olomouce
Další výraznou osobností nastupující generace je Pavel Bittner, 21letý rodák z Olomouce a jeden z nejrychlejších českých spurtérů. Už jako junior patřil k evropské špičce – stal se vicemistrem Evropy juniorů na silnici a zaznamenal vítězství v několika etapách mládežnických závodů. Díky svým výsledkům získal angažmá v development týmu DSM a v pouhých dvaceti letech si vysloužil místo v elitním World Tour týmu Team DSM-Firmenich. V sezóně 2023 poprvé nastoupil na slavné klasiky Paříž–Roubaix či Kolem Flander a také si odbyl premiéru na závodech World Tour, kde se nebál jít do hromadných dojezdů po boku největších hvězd. Zatím sbírá zkušenosti a učí se od ostřílených spurterských es, ale už nyní je považován za sprinterskou kometu, která by v budoucnu mohla vozit českou vlajku na stupně vítězů Grand Tour. O kvalitách Pavla Bittnera svědčí i to, že v anketě Král cyklistiky za rok 2023 překvapivě předčil starší kolegy a stal se nejlepším českým cyklistou roku. Pokud nepoleví ve svém rozvoji, mohl by se brzy dočkat prvního vítězství mezi profesionály a zahájit tak éru českých úspěchů v hromadných sprintech.
Milan Kadlec – pokračovatel slavného jména (dráha i silnice)
Jméno Milan Kadlec možná fanouškům něco říká – jeho otec býval úspěšným reprezentantem na silnici i na dráze. Syn Milan (20) však už nyní píše vlastní příběh. Tento talentovaný univerzál dokázal skloubit dráhové i silniční závody a v obojím vyniká. V roce 2021 se stal juniorským mistrem Evropy ve scratchi na dráze a o rok později vybojoval titul mistra světa juniorů v madisonu (dráhový závod dvojic). Zároveň patřil mezi opory české reprezentace na silnici – na juniorském mistrovství světa 2021 ve Flandrech se blýskl odvážným únikem a ukázal obrovský motor. Jeho výkony neušly pozornosti scoutů World Tour a tak Kadlec následoval Pavla Bittnera do věhlasné akademie týmu DSM. Od loňska rozvíjí svůj talent v rozvojovém týmu Development Team DSM-Firmenich, kde kombinuje silniční program s dráhovou přípravou. Kadlec disponuje výbušností i silou v dlouhých stoupáních, což z něj činí závodníka pro klasiky i těžké etapové závody. Týmoví trenéři o něm mluví jako o „surovém diamantu“ – má obrovský potenciál, který při správném vedení může do pár let rozvinout do podoby elitního závodníka World Tour. Pokud bude pokračovat v nastoleném tempu, mohl by se Milan Kadlec zanedlouho stát českým žolíkem jak na velodromu, tak v silničních klasikách.

Adam Seeman – univerzál s motorem na dlouhé úniky
Jen o rok mladší než Kadlec je Adam Seeman (19), další všestranný talent, který si vysloužil angažmá v mládežnické sestavě DSM. Seeman patřil už od žákovských kategorií k největším příslibům české cyklistiky – sbíral medaile napříč disciplínami od silnice přes cyklokros až po dráhu. V roce 2021 zazářil na juniorském Závodě míru, kde vyhrál dvě etapy a získal dres nejlepšího vrchaře, čímž demonstroval, že mu sedí těžký terén i útoky z úniku. K tomu přidal několik vítězství v domácích cyklokrosových závodech a bronz z mistrovství republiky v této disciplíně. V poslední juniorské sezóně se rozhodl naplno soustředit na silnici a vyplatilo se – v italském týmu CPS získal vítězství hned ve svém prvním závodě a pravidelně se umisťoval v top 10 na mezinárodních podnicích. To neuniklo nizozemské stáji DSM, která po něm sáhla společně s Kadlecem. Nyní Seeman působí v Development Team DSM-Firmenich a piluje svou výkonnost po boku světových talentů. Sám se zatím profiluje jako univerzál a hledá, jaký typ závodů mu bude nejvíce sedět – zvládá kratší prudká stoupání, umí roztočit vysoké tempo na rovinách a díky zkušenostem z dráhy má i slušný sprint. Jeho trenéři v něm vidí budoucího klasikáře, který by mohl jednou zazářit třeba na kostkových monumentech. Pokud se Adamovi podaří navázat na juniorská léta a vyvarovat se zdravotních komplikací, může v dalších sezónách vykročit směrem k profesionální smlouvě a rozšířit řady Čechů v nejvyšší divizi.
Jakub Ťoupalík – z cyklokrosu až do World Tour?
Cyklistika rodu Ťoupalíků má v Česku tradici – starší bratr Adam Ťoupalík sbíral úspěchy v cyklokrosu i na silnici a nyní na jeho šlépěje navazuje Jakub Ťoupalík (20). Jako teenager patřil Jakub k evropské cyklokrosové špičce, v juniorském věku obsadil 5. místo na mistrovství Evropy a pravidelně se prosazoval v závodech Světového poháru své kategorie. Tah na branku ale ukazuje i na silnici: v mládežnických kategoriích dokázal vyhrávat domácí podniky a jeho všestrannost a bojovnost ho vynesly až do struktur prestižního týmu EF Education-EasyPost. Od roku 2023 je členem development týmu EF Education-NIPPO, což je farmářská stáj proslulá výchovou budoucích hvězd. V jeho barvách se soustředí zejména na silniční závody, ale zúročuje i zkušenosti z terénu – nebojí se nastupovat v dešti, bahně ani na kostkách, zkrátka ideální typ pro klasiky a dynamické jednodenní závody. Letos na jaře se Jakub blýskl vítězstvím v závodě Českého poháru na silnici a ukázal, že dokáže triumfovat i mezi dospělými. Před sebou má možná ještě dlouhou cestu, ale jeho progres naznačuje, že by se v horizontu pár let mohl probojovat až do World Tour týmu EF Education a stát se dalším Čechem na scéně velkých Tour. Jméno Ťoupalík bychom si tedy měli zapamatovat nejen v souvislosti s cyklokrosem, ale i silnicí.
Jan Zatloukal – biker kráčející ve stopách Kulhavého
V kategorii horských kol patří k největším českým příslibům Jan Zatloukal (22). Tento odchovanec bikového klubu v Teplicích nad Metují na sebe strhl pozornost už jako junior, když dominoval domácím šampionátům v cross-country. Celkem už posbíral několik titulů mistra republiky napříč juniorskou a U23 kategorií v olympijském cross-country (XCO) i doplňkové short track disciplíně. V nabité mezinárodní konkurenci U23 se pravidelně umísťoval kolem první desítky a loni si splnil jednu zajímavou metu – stal se akademickým mistrem světa v cross-country, což dokazuje jeho příslušnost k absolutní světové špičce i mezi vrstevníky, kteří kombinují sport se studiem. Jan je typickým moderním bikerem: výbušný start, technicky skvělý v terénu a zároveň dostatečně vytrvalý, aby uvisel tempo na těžkých tratích světových pohárů. Momentálně sbírá body v seriálu Světového poháru a zatím pomýšlí zejména na U23 mistrovství světa a Evropy. Jeho hlavním cílem je ale prorazit i mezi elitou, což se dosud z Čechů podařilo jen několika málo jménům. Jan Zatloukal má všechny předpoklady k tomu, aby jednou navázal na legendy jako Jaroslav Kulhavý nebo Ondřej Cink – trénuje s maximálním nasazením a každý rok se výkonnostně posouvá. Pokud nepoleví, není nereálné, že za pár let uslyšíme o jeho prvním pódiu v elitním závodě světové série horských kol.

Simona Spěšná – dívka, která dobývá svět MTB
České bikerky dlouho čekaly na nástupkyni úspěšné Karly Štěpánové či Jitky Čábelické – a zdá se, že jí může být Simona Spěšná. Teprve 21letá závodnice z Plzně na sebe poprvé výrazně upozornila jako juniorka, když vybojovala titul mistryně Evropy v short tracku a pravidelně vozila medaile ze světové juniorské série. V roce 2021 například senzačně dojela druhá v celkovém hodnocení Světového poháru juniorů, čímž potvrdila svůj talent. Přechod do kategorie do 23 let bývá těžký, ale Simona se s ním popasovala se ctí – hned ve své první sezóně mezi dospělými dokázala zajet páté místo v závodě světového poháru U23 a stabilně se drží v širší světové špičce. Její předností je skvělá technika a odolnost v těžkých podmínkách; tratě plné kořenů, kamenů a strmých výjezdů jí sedí. Navíc má závodnické instinkty a nebojí se nastoupit, když cítí šanci. Aktuálně závodí v barvách týmu MS Bike Academy Racing a sní o startu na olympijských hrách. Pokud bude pokračovat ve výkonnostním růstu, mohla by se už brzy prosadit i v elitní kategorii žen. Česká horská cyklistika v Simoně Spěšné získává novou tvář, která inspiruje další mladé dívky pustit se do tohoto náročného sportu. Příběh plzeňské bikerky tak rozhodně stojí za pozornost – možná sledujeme zrod budoucí pravidelné účastnice světových pódií.
Julia Kopecký – naděje české cyklistiky v ženském pelotonu
Nejen mužská, ale i ženská cyklistika má své mladé hvězdičky. Jednou z největších je Julia Kopecký, dvacetiletá silničářka, která už stihla zazářit na mezinárodní scéně. Julia se narodila v Nizozemsku české mamince a nizozemskému otci, vyrůstala tedy v cyklisticky vyspělé zemi a závodit začala poměrně brzy. České barvy však reprezentuje s hrdostí – v pouhých 19 letech si dokonce vybojovala nominaci na Olympijské hry v Paříži 2024, kde patřila k nejmladším účastnicím silničního závodu žen. Ještě předtím stačila dosáhnout historického úspěchu: jako první Češka po 35 letech vyhrála celkové pořadí etapového závodu Tour de Feminin 2023, jednoho z nejvýznamnějších podniců ženského kalendáře ve střední Evropě. V horách i rovinatých etapách tam prokázala výjimečnou všestrannost – dokázala uviset těžká stoupání a v závěrečných spurtech sbírala bonusové sekundy, což jí vyneslo žlutý trikot. Talentovaná závodnice na sebe upozornila i skvělými výsledky v kategorii do 23 let a brzy po zmíněném triumfu přišel velký kariérní posun. Od sezóny 2024 bude Julia závodit za elitní tým SD Worx-Protime, což je vývojová odnož nejlepšího ženského týmu světa SD Worx. Tam se setká se špičkovými podmínkami a konkurencí, která ji může posunout ještě výš. Kopecký bývá řazena mezi tzv. klasikářky – výbušné závodnice schopné zdolat kratší prudké kopce a zároveň uspět ve spurtu z malé skupinky. Přesně takovým typem jsou vítězky slavných ardenských klasik či olympijských závodů. Není přehnané tvrdit, že v Julii Kopecký má česká cyklistika potenciální světovou hvězdu ženského pelotonu. Její kariéra je na vzestupu a bude fascinující sledovat, kam až to mladá závodnice dotáhne.
Martin Bárta – tichý dříč a budoucí vrchařský lídr
Martin Bárta (20) možná nemá tak zvučné jméno mimo zasvěcené kruhy, ale výsledky tohoto mladíka hovoří jasně. Jako junior se stal mistrem České republiky v silničním závodě a zazářil i na časovkářských tratích, což svědčí o jeho všestrannosti. Bárta je typ závodníka, který se nebojí odvést tvrdou práci v kopcích – od mládí patřil k nejlepším vrchařům v republice ve své kategorii a na mezinárodních závodech sbíral cenná umístění v top 10. Jeho poctivý přístup a stabilní výkonnost neušly pozornosti zahraničních týmů. Od roku 2024 bude Martin působit v německém kontinentálním celku Lotto Kern-Haus, který úzce spolupracuje s World Tour týmem Bora-Hansgrohe. Dá se říci, že jde o jakousi líheň talentů pro Boru – pokud se Bárta osvědčí, cesta do velkého týmu je otevřená. Styl jízdy mladého Čecha připomíná poctivé vrchařské dříče: v dlouhých stoupáních dokáže udávat ostré tempo, ale umí zafinišovat i v menší skupince. Loni na závodech okolo Belgie a Francie několikrát překvapil starší soupeře nástupem v kopcích a ukázal, že se s ním musí počítat. Trenéři si pochvalují jeho profesionální přístup – Martin prý systematicky maká na zlepšování každého detailu, od pozice na kole po životosprávu. Pokud mu vydrží zdraví a chuť závodit, mohl by se během pár sezón vypracovat v elitního vrchaře, jakého Česko na silnici dlouho nemělo. Tichý, skromný kluk z Vysočiny má našlápnuto stát se důležitou postavou budoucí reprezentace na mistrovstvích světa i v olympijském týmu.

Kryštof Král – rychlík, o kterém ještě uslyšíme
Uzavíráme výčet top talentů jezdcem, který teprve nedávno opustil juniorské kategorie, ale už nyní se kolem něj točí velká očekávání. Kryštof Král (18) je jméno, na které odborníci pějí chválu jako na jednoho z největších sprinterských příslibů posledních let. V roce 2023 ovládl titul juniorského mistra republiky na silnici a na mezinárodní scéně vybojoval několik vítězství v prestižních juniorských závodech. Nejvíce zazářil na legendárním Závodě míru juniorů, kde dokázal vyhrát jednu z etap v hromadném dojezdu – v konkurenci nejlepších světových juniorů ukázal nevídanou rychlost a sebevědomí. Král je členem mládežnické akademie Auto Eder Bayern, která funguje jako juniorský tým WorldTour stáje Bora-Hansgrohe. To znamená, že má již v teenagerovském věku zázemí srovnatelné s profesionály a možnost učit se od špičkových trenérů. Stylově se profiluje jako sprinter a klasikář: na rovině má drtivý sprint, zároveň mu svědčí i tvrdé jednodenní závody a technické dojezdy po kostkách. Samozřejmě čeká Kryštofa ještě dlouhá cesta – přechod do kategorie U23 a mezi dospělé bývá náročný. Ale pokud si udrží svou dravost a píli, mohl by za pár let navázat na tradici českých spurterských es a prosadit se třeba i na některé z belgických klasik či etap Grand Tour. Už nyní se o něj zajímají skauti World Tour týmů a není pochyb, že o tomhle rychlíkovi ještě hodně uslyšíme.
Další nadějní jezdci na obzoru
Kromě výše zmíněné desítky stojí za pozornost i řada dalších mladých závodníků a závodnic, kteří mohou v příštích letech prorazit:
-
Veronika Jaborníková (dráha) – Jednadvacetiletá sprinterka z Dukly Brno, která na dráze atakuje světovou špičku. V roce 2023 vybojovala stříbrnou medaili v keirinu na prestižním Nations Cupu a pravidelně postupuje do finálových jízd na Světových pohárech. Svou výbušností a rychlostí patří k největším českým olympijským nadějím na dráze pro Paříž 2024 a dál.
-
Eliška Kvasničková (silnice) – Teprve 18letá cyklistka, která šokovala domácí scénu, když se letos stala elitní mistryní republiky v časovce žen. Krom toho vybojovala bronzovou medaili v etapovém závodě Tour de Feminin a solidní 12. místo na mistrovství světa do 23 let v časovce. Od příští sezóny bude závodit ve francouzském týmu Grand Est Komugi a očekává se, že její výkonnost díky zahraniční konkurenci dále poroste.
-
Adéla Holubová (MTB) – Dvaadvacetiletá bikerka, která se letos výrazně prosadila v závodech Světového poháru U23 v cross-country. Jedním pátým místem dokázala, že má na to bojovat s nejlepšími, a experti ji tipují na brzký zisk medaile z vrcholné akce. Je několikanásobnou mistryní ČR v mládežnických kategoriích a momentálně patří k širší evropské špičce do 23 let. Pokud jí vydrží forma, mohla by se brzy probojovat i do reprezentace na seniorském mistrovství světa.
-
Vojtěch Řepa (silnice) – Jméno třiadvacetiletého vrchaře Vojtěcha Řepy už fanoušci možná zaregistrovali díky jeho účasti na loňské Vueltě. Řepa závodí za španělský ProTeam Equipo Kern Pharma, kde se postupně vypracovává v jednoho z lídrů pro kopcovité závody. Na etapovém závodě Kolem Slovinska 2023 zazářil 5. místem celkově a ukázal potenciál do etapáků. Je to typ závodníka, který zraje s každým odjetým závodem – není rychlý spurter, ale svou houževnatostí už nejednou uštval favority v horách. Má-li česká silnice hledat dalšího etapového specialistu pro Grand Tours, Řepa je horkým kandidátem
Autor: Tým CykloRepublic
Foto: Filip Bezděk a INSTAGRAM