Rada: Jak vybrat běžeckou obuv?

Rada: Jak vybrat běžeckou obuv?

Datum vydání: 26.04.2014

Salomon je výrobcem sportovního oblečení, obuvy a doplňků. Vyrábí i kvalitní lyžáky, běžky, sportovně designované boty, boty na běžky, lyže Salomon, atd. Nevíte, jak vybrat běžeckou obuv Salomon? Poradíme vám.

Ať už se rozhodnete brázdit silnice v objemových botách, křižovat české lesy v některém z trailových modelů Salomon, nebo dáváte přednost minimalismu, výběr běžecké boty Salomon s sebou nese několik záludností, na něž je dobré si dávat pozor.
 
S nákupem neotálejte, ale při samotném nákupu si nechte dostatek času. Čas, který tomu budete věnovat se vám zhodnotí při běhání. Nevhodně vybrané boty jsou příčinou únavy. Běžec si podvědomě myslí, že je vyčerpaný z běhu, ale kořen často tkví v obutí nohy.

Co ovlivňuje naše rozhodování při výběru běžecké boty?

1. velikost nohy - délka a šířka, vysoký nebo nízký nárt - velikost boty
2. tvar nohy
3. naše váha
4. povrch na kterém běháme (silnice a zpevněné cesty, dráha, terén)
5. počet naběhaných kilometrů za týden
6. technika běhu (přes patu, přes špičku, kolébka, supinace, pronace)
7. naše preference směrem k intenzitě běhu - tréninková, závodní, tretry
8. pokud máme nohy ploché podélně, příčně nebo bez dysfunkce

Jak tedy vybrat a nepřebrat?

Velikost jako základní kámen výběru

Lidské chodidlo při běhu aktivně pracuje. Při dopadu se v přední části lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky a díky ohybu se bota na okamžik lehce zkrátí. Je potřeba, aby bylo v botě při zkoušení alespoň číslo volného místa. Nejčastěji běžci chybují při volbě správné velikosti. Značná část si vezme boty, které jsou jim „akorát“, a pak při samotném běhu trpí.

Šířka svršku

Zvýšenou pozornost věnujte i šířce běžecké boty. Nedá se určit, jakou šířku zvolit, protože každé chodidlo je trochu jiné a každý máme na svršek boty jiné požadavky. Pro zjednodušení se dá říct, že vám bota nesmí být nepříjemně těsná ani v ní nesmí chodidlo plavat.

Jak poznám, jestli je to ta pravá?

Důležitějším kritériem výběru je šířka. Bota nesmí tlačit, nesmí být moc volná ani moc těsná. Kritické jsou oblasti kolem paty a v nejširším místě přednoží.

Běžecké boty vybíráme alespoň o polovinu čísla větší, než je délka chodidla tak, aby nehty nenarážely na stěnu boty.
Nazout, stoupnout, projít, proběhnout. Botu není dobré zkoušet pouze v sedě, je třeba ji zatížit tak, jak jí zatížíme běžným provozem.

Je to jednoduché. Ideálně zvolené běžecké boty Salomon na budoucí stovky kilometrů nikde netlačí, nejsou subjektivně nepohodlné a sedí na chodidle.

Běžecké boty Salomon vás nadchnou lehkostí, odolností, stabilitou a originálním provedením. Obuv Salomon je vhodná pro širokou paletu sportů jako je běh v terénu či trailový běh, outdoorové aktivity nebo pro volný čas. Při výrobě běžecké boty Salomon se používají kvalitní materiály s pokrokovými technologiemi. To vše zajistí, že chodidlo bude dobře chráněno a bude v pohodlí. Vysoká kvalita a odolnost je důvod, proč je sportovní obuv Salomon tak oblíbená. 
 
Foto: Salomon


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí