Proč si cyklisté holí nohy?

Proč si cyklisté holí nohy?

Datum vydání: 3. 11. 2016

Holení nohou u cyklistů je velice diskutované téma. Pojďme si tedy více přiblížit několik aspektů této spíše dámské záležitosti.

Pokrok v cyklistice 21. století nelze zastavit a to platí i pro myšlení profesionálních cyklistů. Na ně jsou s rostoucí konkurencí kladeny stále vyšší nároky - musí zvládat více závodů a v rychlejším tempu. Proto sportovci musí šetřit energií kde se dá. Kromě ubíraní nepotřebných kil ze svého vysportovaného těla je třeba důkladně se zamyslet nad problematikou aerodynamiky, která je v současnosti žhavě diskutovaným tématem.

S aerodynamikou je mimo jiné spjato i holení nohou, což např. dokládá studie v časopise Bicycling z roku 1987. Tehdy Chester Kyle dospěl k závěru, že oholené nohy zlepší vaší aerodynamiku o 0,6 procenta. Řeknete si, nic moc… ale pokud pojedete průměrem 37 km/h, tak díky této úspoře ušetříte 5 sekund na 40 kilometrů - to je pro časovku určitě relevantní informace.

„Kdybych se podíval při časovce dolů na své nohy a viděl bych je chlupaté, hned bych se cítil pomalejší,“ komentoval téma Američan Davis Phinney, vítěz etapy Tour de France.

Kromě aerodynamiky mají hladké nohy pozitivní vliv také na regeneraci, kdy si opodstatnění najdete při masáži. Oholené nohy jsou možná příjemnější pro práci maséra...
„Vsadím se, že je to značně příjemnější i pro osobu poskytující masáž. Chtěli byste se snad dotýkat chlupatých nohou?“ podotkl americký cyklokrosový šampion Todd Wells .
... ale hlavně taky pro vás, protože vás prostě nikdo netahá za chlupy.

„To je ten důvod, proč jsem se vlastně holil, bolest byla už k nevydržení,“ komentoval utrpení na masážním stole bývalý profesionální jezdec Američan Levi Leipheimer.

Nicméně možná nejpádnějším argumentem, proč tímto způsobem kultivovat své nohy, je rychlejší hojení úrazu. Ošetřování takové "silniční lišeje" se totiž může pěkně zkomplikovat. Na druhou stranu, hladké nohy vám při úrazu zabezpečí hygieničtější vyčistění pokožky či rány, bez zbytků chlupů nebo nečistot.

„Dnes už to je standard, takže by to bylo spíše trochu divné, kdyby si je cyklista neholil. Je to lepší kvůli pádům a také masážím,“ potvrdil výše uvedené na chatu České televize Jaroslav Kulhavý.

Méně důležitou, přesto pro někoho zásadní pohnutkou k tomu následovat v koupelně vaší přítelkyni či manželku (nebo jí jít příkladem) je to, že oholené nohy prostě vypadají lépe! Stejně jako u kulturistů, tak i u cyklistů pak hladká lesklá pokožka pomáhá zvýraznit svaly. 
 
Vášniví cyklisté se zarostlýma nohama asi nebudou souhlasit s americkým cyklokrosařem Jeremym Horgan-Kobelským, který je bez žiletky nebere jako sobě rovné.

„Jedině s oholenýma nohama jste pravý cyklista.“

Co kdybychom to shrnuli spíš takto: pravým cyklistou je každý, koho prostě baví jízda na kole!? Protože to je v konečném důsledku asi to, na čem záleží nejvíc.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►