Proč si cyklisté holí nohy?

Proč si cyklisté holí nohy?

Datum vydání: 03.11.2016

Holení nohou u cyklistů je velice diskutované téma. Pojďme si tedy více přiblížit několik aspektů této spíše dámské záležitosti.

Pokrok v cyklistice 21. století nelze zastavit a to platí i pro myšlení profesionálních cyklistů. Na ně jsou s rostoucí konkurencí kladeny stále vyšší nároky - musí zvládat více závodů a v rychlejším tempu. Proto sportovci musí šetřit energií kde se dá. Kromě ubíraní nepotřebných kil ze svého vysportovaného těla je třeba důkladně se zamyslet nad problematikou aerodynamiky, která je v současnosti žhavě diskutovaným tématem.

S aerodynamikou je mimo jiné spjato i holení nohou, což např. dokládá studie v časopise Bicycling z roku 1987. Tehdy Chester Kyle dospěl k závěru, že oholené nohy zlepší vaší aerodynamiku o 0,6 procenta. Řeknete si, nic moc… ale pokud pojedete průměrem 37 km/h, tak díky této úspoře ušetříte 5 sekund na 40 kilometrů - to je pro časovku určitě relevantní informace.

„Kdybych se podíval při časovce dolů na své nohy a viděl bych je chlupaté, hned bych se cítil pomalejší,“ komentoval téma Američan Davis Phinney, vítěz etapy Tour de France.

Kromě aerodynamiky mají hladké nohy pozitivní vliv také na regeneraci, kdy si opodstatnění najdete při masáži. Oholené nohy jsou možná příjemnější pro práci maséra...
„Vsadím se, že je to značně příjemnější i pro osobu poskytující masáž. Chtěli byste se snad dotýkat chlupatých nohou?“ podotkl americký cyklokrosový šampion Todd Wells .
... ale hlavně taky pro vás, protože vás prostě nikdo netahá za chlupy.

„To je ten důvod, proč jsem se vlastně holil, bolest byla už k nevydržení,“ komentoval utrpení na masážním stole bývalý profesionální jezdec Američan Levi Leipheimer.

Nicméně možná nejpádnějším argumentem, proč tímto způsobem kultivovat své nohy, je rychlejší hojení úrazu. Ošetřování takové "silniční lišeje" se totiž může pěkně zkomplikovat. Na druhou stranu, hladké nohy vám při úrazu zabezpečí hygieničtější vyčistění pokožky či rány, bez zbytků chlupů nebo nečistot.

„Dnes už to je standard, takže by to bylo spíše trochu divné, kdyby si je cyklista neholil. Je to lepší kvůli pádům a také masážím,“ potvrdil výše uvedené na chatu České televize Jaroslav Kulhavý.

Méně důležitou, přesto pro někoho zásadní pohnutkou k tomu následovat v koupelně vaší přítelkyni či manželku (nebo jí jít příkladem) je to, že oholené nohy prostě vypadají lépe! Stejně jako u kulturistů, tak i u cyklistů pak hladká lesklá pokožka pomáhá zvýraznit svaly. 
 
Vášniví cyklisté se zarostlýma nohama asi nebudou souhlasit s americkým cyklokrosařem Jeremym Horgan-Kobelským, který je bez žiletky nebere jako sobě rovné.

„Jedině s oholenýma nohama jste pravý cyklista.“

Co kdybychom to shrnuli spíš takto: pravým cyklistou je každý, koho prostě baví jízda na kole!? Protože to je v konečném důsledku asi to, na čem záleží nejvíc.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí