Proč si cyklisté holí nohy?

Proč si cyklisté holí nohy?

Datum vydání: 03.11.2016

Holení nohou u cyklistů je velice diskutované téma. Pojďme si tedy více přiblížit několik aspektů této spíše dámské záležitosti.

Pokrok v cyklistice 21. století nelze zastavit a to platí i pro myšlení profesionálních cyklistů. Na ně jsou s rostoucí konkurencí kladeny stále vyšší nároky - musí zvládat více závodů a v rychlejším tempu. Proto sportovci musí šetřit energií kde se dá. Kromě ubíraní nepotřebných kil ze svého vysportovaného těla je třeba důkladně se zamyslet nad problematikou aerodynamiky, která je v současnosti žhavě diskutovaným tématem.

S aerodynamikou je mimo jiné spjato i holení nohou, což např. dokládá studie v časopise Bicycling z roku 1987. Tehdy Chester Kyle dospěl k závěru, že oholené nohy zlepší vaší aerodynamiku o 0,6 procenta. Řeknete si, nic moc… ale pokud pojedete průměrem 37 km/h, tak díky této úspoře ušetříte 5 sekund na 40 kilometrů - to je pro časovku určitě relevantní informace.

„Kdybych se podíval při časovce dolů na své nohy a viděl bych je chlupaté, hned bych se cítil pomalejší,“ komentoval téma Američan Davis Phinney, vítěz etapy Tour de France.

Kromě aerodynamiky mají hladké nohy pozitivní vliv také na regeneraci, kdy si opodstatnění najdete při masáži. Oholené nohy jsou možná příjemnější pro práci maséra...
„Vsadím se, že je to značně příjemnější i pro osobu poskytující masáž. Chtěli byste se snad dotýkat chlupatých nohou?“ podotkl americký cyklokrosový šampion Todd Wells .
... ale hlavně taky pro vás, protože vás prostě nikdo netahá za chlupy.

„To je ten důvod, proč jsem se vlastně holil, bolest byla už k nevydržení,“ komentoval utrpení na masážním stole bývalý profesionální jezdec Američan Levi Leipheimer.

Nicméně možná nejpádnějším argumentem, proč tímto způsobem kultivovat své nohy, je rychlejší hojení úrazu. Ošetřování takové "silniční lišeje" se totiž může pěkně zkomplikovat. Na druhou stranu, hladké nohy vám při úrazu zabezpečí hygieničtější vyčistění pokožky či rány, bez zbytků chlupů nebo nečistot.

„Dnes už to je standard, takže by to bylo spíše trochu divné, kdyby si je cyklista neholil. Je to lepší kvůli pádům a také masážím,“ potvrdil výše uvedené na chatu České televize Jaroslav Kulhavý.

Méně důležitou, přesto pro někoho zásadní pohnutkou k tomu následovat v koupelně vaší přítelkyni či manželku (nebo jí jít příkladem) je to, že oholené nohy prostě vypadají lépe! Stejně jako u kulturistů, tak i u cyklistů pak hladká lesklá pokožka pomáhá zvýraznit svaly. 
 
Vášniví cyklisté se zarostlýma nohama asi nebudou souhlasit s americkým cyklokrosařem Jeremym Horgan-Kobelským, který je bez žiletky nebere jako sobě rovné.

„Jedině s oholenýma nohama jste pravý cyklista.“

Co kdybychom to shrnuli spíš takto: pravým cyklistou je každý, koho prostě baví jízda na kole!? Protože to je v konečném důsledku asi to, na čem záleží nejvíc.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Specialized Chisel FS: Lehké plně odpružené horské kolo z lehké slitiny
20.06.2024 | Kategorie: MTB
Specialized přichází s dalším premiovým modelem z lehké slitiny – novým Chisel FS, který přináší plně odpruženou variantu oblíbeného modelu Chisel. 
Objevte Livigno: 1 500 km turistických tras v srdci italských Alp
19.06.2024 | Kategorie: ostatní
Livigno, ležící v malebném prostředí italských Alp, láká milovníky přírody, aby prozkoumali rozsáhlou síť místních turistických stezek. Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou nedotčenými lesy a alpskými loukami, a nabízejí osvěžující únik do náruče přírody.
Petr Kaltofen: Očekávám zajímavý souboj nejlepších
19.06.2024 | Kategorie: silniční
Reprezentační trenér českých silničářů Petr Kaltofen očekává od nadcházejícího domácího šampionátu v Jevíčku souboj nejlepších závodníků jak v kategorii mužů, tak i žen. 
ČEZ Sázava: Počasí nezklamalo
19.06.2024 | Kategorie: MTB
V sobotu 15. června se ve středočeské Sázavě uskutečnil tradiční závod ČEZ Sázava. Tento den byl pro všechny zúčastněné skutečně nezapomenutelný, a to nejen díky perfektnímu počasí, ale především kvůli úžasným výkonům všech cyklistů, kteří se závodu zúčastnili.
Na závodě ČEZ Sázava počasí nezklamalo
17.06.2024 | Kategorie: MTB
V sobotu 15. června se ve středočeské Sázavě uskutečnil tradiční závod ČEZ Sázava. Tento den byl pro všechny zúčastněné skutečně nezapomenutelný, a to nejen díky perfektnímu počasí, ale především kvůli úžasným výkonům všech cyklistů, kteří se závodu zúčastnili.
» více novinek a videí