Profíci a odpad – spojení, o kterém by se mělo mluvit víc

Profíci a odpad – spojení, o kterém by se mělo mluvit víc

Datum vydání: 07.09.2016

Čím dál častěji jsou vyzdvihovány fyzické a morální přístupy cyklistů v porovnání s fotbalisty. Nezřídka totiž cyklisté bojují nejen se soupeři ale i s více či méně těžkými zraněními, s kterými dokončují závody a to zpravidla bez dětinského pláče a teatrálních gest.

Ve vrcholové cyklistice jsou fyziologické a výkonnostní rozdíly mezi sportovci tak malé, že je to často schopnost snést víc bolesti než ostatní, co rozhoduje. Nicméně ani cyklisté bohužel zatím nejsou a nemohou být reklamou na dokonalé sportovce, protože jejich chování v určitých směrech není hodné obdivu. Řeč je o odpadu, který profíci (a bohužel také nepochopitelně i někteří amatéři, kteří se v tomto chování zhlédli) vyprodukují a následně se ho zbaví prostým zahozením během cyklistického závodu. Obaly od energetických gelů, tyčinek, sendvičů a bidony pak ještě dlouho signalizují, kudy že to závod vedl.

Lovci suvenýrů z řad fanoušků totiž jen těžko mohou vysbírat všechny plastové láhve, kterých jediný borec zahodí průměrně dvě za hodinu závodu! A to nemluvíme o případech, kdy bidony končí na úpatích horských srázů či jiných nepřístupných místech. Stačí si pustit jakýkoliv silniční závod pro získání přehledu o možných nalezištích kusu plastu i se sponzorem jeho bývalého majitele – v horších případech to jsou přírodní rezervace, v těch lepších jen příkopy. Pravdou je, že se v poslední době vozí bidony z polyetylenu, které se údajně do pěti let v přírodě rozloží, ale i tak je spotřebována spousta energie na jejich výrobu, než aby po pár doušcích skončily v kopřivách.

V minulých letech se dokonce skupiny fanoušků a také environmentalistů tímto fenoménem tolik pobouřily, že na závodníky podaly hromadnou žalobu (Valonský šíp 2010 či Lutych – Bastogne – Lutych 2013). Jedním z posledních incidentů pak byly pokuty týmům ze strany tamních pořadatelů na loňském etapáku Kolem Ománu.
 

 
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) totiž ve svých směrnicích (2.2.025 a 2.3.026) přikazuje závodníkům zbavovat se odpadků jedině v organizátory pro tento účel speciálně vytyčených zónách. UCI jim (ovšem pouze) doporučuje stanovit tyto zóny před začátkem a za koncem bufetu a taktéž v dostatečné míře před bannerem ʹ20 kilometrů do cíleʹ. Navíc UCI chce podporovat traťové komisaře v pokutování jezdců, kteří se proti tomuto pravidlu provinili.

Dobře, ale co mají cyklisté v rychlosti padesáti kilometrů za hodinu dělat s prázdným bidonem, když nemají místo na nový? To je samozřejmě velice palčivá otázka. K odpovědi na ni by nás mohla přiblížit strategie, která se už v menší míře začala uplatňovat v boji proti odhazování výše zmíněných plastových obalů od jídla. Některé týmy pro tento účel jednoduše nechaly na dres přišít speciální kapsu. Je totiž velká hloupost a ignorance nejvyššího stupně říci, že by prázdný obal od energetického gelu závodníka příliš zatěžoval ve stoupání. A kolik váží prázdný bidon? O moc víc to nebude, ale u něj je samozřejmě problém s objemem. Kdyby však byla použita speciální kapsa alespoň na čas, než jezdec dojede k vhodnějšímu, či dokonce speciálně určenému místu, hodně by to pomohlo.

Cyklistika přitahuje díky svému kouzlu celosvětově čím dál tím více lidí, z nichž nezanedbatelné množství sleduje přenosy z cyklistických závodů. Právě pro takový dosah má tento sport úžasný potenciál v tom poukázat na palčivé problémy tohoto světa, jakými jsou i nadměrná tvorba odpadu a tím znečištění životního prostředí. Kdyby třeba Chris Froome, Peter Sagan či Alberto Contador měli kapsy plné obalů od tyčinek, jen hlupák by se pohoršoval, naopak. Když se postaví k tomuto problému se stejnou zodpovědností, jako ke své práci, získají si obdiv i z řad lidí možná dosud cyklistikou nepolíbených a hlavně půjdou skvělým příkladem pro ostatní.

Podobné články:


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 



Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Na Zličíně pokračuje ŠKODA Pražský MTB pohár 3. a 4. kolem
25.04.2024 | Kategorie: MTB
Dvojzávodem v oblíbené lokalitě Bike parku Calabrone Zličín pokračuje 27. a 28. dubna volnočasový seriál horských kol ŠKODA Pražský MTB pohár pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů. Sobotní závod je vypsán také jako Mistrovství Středočeského kraje.
CykloStar na Prague Bike Festu již tento víkend
24.04.2024 | Kategorie: ostatní
Prague Bike Fest se již příští víkend vrací po úspěšné premiéře minulý rok na pražské Výstavište, kde na vás bude čekat dvoudenní program.
Skvělá cyklistika a tombola o kolo. To je závod Merida Stolové hory
23.04.2024 | Kategorie: MTB
V neděli 26. května ožije malebná oblast Machova na Náchodsku třetím závodem cyklistického seriálu Prima CUP.
Stevens E-inception AM 8.7.1 GTF pro all mountain dobrodružství
23.04.2024 | Kategorie: MTB
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch s plnou integrací pomocí smart systému.
SP MTB v Araxá: Andreassen a Battenová vládnou horským kolům, čeští závodníci sbírají body pro OH
22.04.2024 | Kategorie: MTB

Závod Světového poháru v cross country horských kol poprvé startoval v brazilském Araxá a přinesl s sebou dramatické momenty a zajímavé výkony. vítězství si odvezli Simon Andreassen a Haley Batten.

 
» více novinek a videí