Jak podpořit spalování tuků - část I.

Jak podpořit spalování tuků - část I.

Datum vydání: 02.01.2017

Štíhlá, zdravě vy​padající postava je přáním téměř každého člověka.

Bohužel ne každému nadělila příroda super rychlý metabolismus, který by zajistil přirozenou štíhlost bez potřeby pravidelné fyzické aktivity a nízkokalorického jídelníčku.

Úspěch ve vytrvalostních sportech je ovlivněn celou řadou faktorů. Rekreační i výkonnostní běžci, cyklisté, běžci na lyžích profitují především z vysoké úrovně trénovanosti kardio-respiračního ústrojí. Jednoduchým ukazatelem výkonnosti srdečně-dýchacího systému je maximální spotřeba kyslíku - VO2max. Můžeme ji vyjadřovat v absolutních hodnotách, tj. v ml spotřebovaného kyslíku za 1 minutu, ale také v podobě relativní - přepočtem na 1 kg tělesné hmotnosti (ml 02/min/kg) či konce na 1 kg hmotnosti aktivní tělesné hmoty (ml 02/min/kg FFM).

Těžko srovnávat urostlého, svalnatého dráhového sprintera, s lehkým silničářem-vrchařem. V absolutních hodnotách naměříme maximální spotřebu kyslíku u robustnějšího závodníka zřejmě vyšší. Podělíme-li však hodnotu VO2max tělesnou hmotností, s velkou pravděpodobností vypočteme relativně vyšší spotřebu kyslíku u drobnějšího jedince. Ještě větší rozdíl můžeme zaznamenat při přepočtu VO2max na „čistou“ tělesnou hmotnost. Každý dekagram tuku navíc snižuje hodnotu tohoto důležitého ukazatele a zhoršuje potenciál výkonnosti.

Problematiku nadbytečných tukových zásob jsme naťukli z pohledu aktivních závodníků. Obyčejnému hobíkovi je znalost hodnoty VO2max úplně šumafuk. On jen ví, že bude-li lehčí, podaří se mu snáze a rychleji vyšlápnout (vyběhnout) většinu kopců, které potká při své vyjížďce či joggingu. Celková váha těla je utvářena součtem hmotností kostry, svalů, vnitřních orgánů, kůže a všech ostatních tkání. Jednou z nich je také tkáň tuková. Určité, zásadně nezbytné, množství tuku organismus potřebuje k zajištění důležitých fyziologických procesů. Hovoříme o tzv. esenciálním tuku, pod který se, chceme-li zůstat živi a zdrávi, nemůžeme dostat.

Odborná literatura uvádí minimální množství tuku na úrovni 3% z celkové tělesné hmotnosti u mužů a 8% u žen. Někteří, geneticky zvláště „vybavení“ vytrvalostní sportovci se k těmto hranicím vskutku přibližují. Mnohem větší část sportující (a ještě více nesportující) populace si o těchto hodnotách množství tělesného tuku může nechat jenom zdát. V každém případě se všem vyplatí jezdit na kole bez nadbytečných tukových zásob.
 

Jak zařídit, aby se ručička na váze (či jiném diagnostickém přístroji) pohnula na nižší „tukovou“ hodnotu? Úbytek tělesné hmoty zajistí jedině a pouze negativní energetická bilance, kdy aktuální kalorická spotřeba je větší než příjem. Nejefektivnější je vytvářet zápornou energetickou bilanci kombinací částečného snížení příjmu, za současného navýšení výdeje. Takový postup s mnohem větší pravděpodobností zajistí kvalitu redukčního procesu a také trvalost dosažených výsledků.

Popišme si nejdůležitější mechanismy podporující úbytek tukové tkáně u člověka. Detailněji se zaměříme na některé specifické oblasti výživy a tělesné zátěže, které jsou velmi významné v procesu odbourávání tělesných tukových zásob.

Míra schopnosti oxidace tuků, resp. mastných kyselin je z velké míry ovlivněna geneticky daným nastavením látkové výměny. Mezi námi existují jedinci, kteří mají od přírody dar spalovat tuky ve vyšší míře, ale také jedinci, jejichž schopnost využívat tuky, co by energetického zdroje, je nižší - v celkovém mixu energetických dodavatelů „jedou“ více na sacharidy. Přestože preference využívání jednotlivých živin k energetickým účelům v klidu a při pohybu je z velké míry dědičně přednastavena, stále máme možnost určitého „zásahu“ vlivem působení faktorů vnějšího prostředí – výživou a fyzickou aktivitou.





 
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama Reklama ► 
Reklama ► 



Reklama 


Aktuální novinky a videa

Pavel Bittner pojede poprvé Tour de France za tým DSM-Firmenich PostNL
30.06.2025 | Kategorie: silniční
Nizozemský tým Picnic PostNL dnes oznámil, že jej zařadil do osmičlenné nominace pro 112. ročník nejslavnějšího závodu světa.
ČEZ Karlovy Vary: Závod horských kol v kulisách slavného lázeňského centra
30.06.2025 | Kategorie: MTB, ostatní
Nejznámější české lázeňské město ožije v sobotu 9. srpna horskými koly. Do Karlových Varů míří další díl prestižního seriálu Prima CUP, a to v podobě jednoho z nejkrásnějších městských MTB maratonů u nás - ČEZ Karlovy Vary.
ČEZ Šumavský MTB maraton: bajková tradice, která trvá už 28 let
30.06.2025 | Kategorie: MTB
V sobotu 26. července 2025 se Zadov opět promění v centrum horské cyklistiky. Na programu je už 28. ročník legendárního ČEZ Šumavského MTB maratonu, jednoho z nejtradičnějších závodů v České republice.
Kellys a BMZ chystají revoluci: nové ultralehké baterie pro e‑kola
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
Slovenský výrobce Kellys ve spolupráci s německou společností BMZ připravuje novou generaci baterií s mimořádně nízkou hmotností.
Tour de France Unchained: Finále série už 2. července na Netflixu
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
V úterý 2. července se na Netflixu objeví cyklistickými fanoušky dlouho očekávaná nová série dokumentárního seriálu Tour de France: Bez příkras (Unchained).
Tour de France Unchained Trailer
29.06.2025 | Kategorie: ostatní
Tretry S-Works Torch od Remca Evenepoela
29.06.2025 | Kategorie: silniční
Specialized S-Works Torch Remco: Extralehké závodní tretry
29.06.2025 | Kategorie: silniční
S váhou pouhých 148 gramů patří k nejlehčím silničním tretrám na trhu.
Fox Podium Factory: Revoluce mezi XC vidlicemi
26.06.2025 | Kategorie: MTB
Americká značka Fox představila revoluční odpruženou vidlici s obrácenou konstrukcí, která cílí na enduro a náročné trailové ježdění.
Nová RockShox SID SL je nejlehčí 110mm XC vidlice na trhu
26.06.2025 | Kategorie: MTB
RockShox představuje inovovanou verzi své závodní vidlice SID SL s hmotností pod 1 300 gramů.
» více novinek a videí