Trénink po nemoci

Trénink po nemoci

Datum vydání: 3. 12. 2017

Jeden z dílů tréninkové poradny Viktora Zapletala se věnuje často dotazovanému tématu tréninku po nemoci a článek byl určen amatérské a začínající skupině cyklistů. Téma je ale velmi obecné a článek může být poučný i pro vyznavače jiných sportů.

Každý sportovec je nucen, dříve či později, omezit či zastavit trénink pro nemoc, zranění či jenom pro velké množství práce nebo povinnosti. Léčba, rekonvalescence a následný návrat k tréninku po fyzické absenci by se měly řídit přesnými pravidly a zásadami tak, aby návrat k plnohodnotnému sportování proběhl co možná nejdříve, bez zbytečných prodlev.

Dbát rad lékařů, neurychlovat léčbu

V případě onemocnění či úrazu je pravidlem číslo jedna nutnost řídit se plně radami a doporučeními lékařů a dodržovat naordinovanou léčbu. Sportovci většinou po pár dnech nemoci, kdy se jim trochu uleví, začnou pociťovat jisté „abstinenční“ příznaky a mají tendenci urychlovat léčbu a začít znovu trénovat. Pocit, že ztratíte mnoha hodinami a dny neshromážděnou výkonnost, bývá velmi silný.
 
Velmi důrazně ale doporučuji, řídit se radami lékařů a neuspěchat naordinovanou léčbu. Tréninkem při nemoci totiž vůbec nic nezískáte, spíše naopak. Váš organismus bude mnohem hůře zvládat regeneraci a boj s nemocí a původně plánovaná léčba se může prodloužit o mnoho dnů či dokonce týdnů.
 
Samostatnou kapitolou jsou úrazy. Jako příklad uvedu asi nejčastější úraz cyklistů – zlomenou klíční kost. V případě operativní léčby a zpevnění kosti titanovou dlahou, je poškozená kost velmi rychle, relativně, stabilní. Závodníci usedající na trenažér i několik málo dní po operaci nejsou žádnou výjimkou. Ovšem bez většího efektu, naopak, špatně srostlá kost následkem časné a neadekvátní fyzické zátěže krátce po operaci může být příčinou následných komplikací a nutností další léčby.
 

Alternativní trénink

V případě některých úrazů, kdy je zraněná část těla odpovídajícím způsobem fixována a nehrozí její další poškození, je možné volit alternativní trénink. Samozřejmě opět platí, že tento proces musí být konzultován s lékaři a musí mít svá pravidla.
 
Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý si na začátku února 2014 zlomil kolenní čéšku. Vinou bylo banální uklouznutí po zledovatělém chodníku. Zranění velmi nepříjemné s dlouhou léčbou, navíc v nejméně vhodnou dobu. Verdikt lékařů byl nekompromisní – 6 týdnů nutnost úplného zklidnění zraněné končetiny ve speciální dlaze. Přes toto omezení však Jaroslav, přibližně po týdnu úplného fyzického klidu, postupně začal zatěžovat zdravé části těla. Samozřejmostí bylo každodenní posilování, upravené tak, aby nedocházelo k zátěži svalových skupin nemocné nohy. Pro udržování oběhových hodnot v určitých tepových pásmech jsme používali handbike – kolo pro vozíčkáře poháněné ručním pohonem. Trénink byl samozřejmě pečlivě konzultovaný s našimi reprezentačními lékaři a Jára absolvoval pravidelné kontroly. K plnohodnotnému tréninku se pak olympijský šampion vrátil 14 dní po sundání ortézy a závodit začal přesně dva měsíce od vzniku úrazu.
 

Návrat k plnohodnotnému tréninku po nemoci

Po ukončení léčby se můžete se souhlasem lékařů začít vracet zpět do normální tréninkové zátěže. Zde platí velmi přísné pravidlo, které zní – postupně. Tréninkové dávky a intenzita tréninku musí být postupné. Začněte malými tréninkovými dávkami, které budete v dalších dnech postupně navyšovat. Například po běžném nachlazení byste se měli k normálním tréninkovým hodnotám vrátit, tímto postupným způsobem, přibližně po týdnu. Samozřejmě platí, že proces délky rekonvalescence je velmi individuální věcí.
 
Příkladem může být nejúspěšnější handicapovaný cyklista světa, Jiří Ježek, který při závodě mistrovství světa prodělal velmi vážná zranění s přímým ohrožením života a trvalými následky. Ještě dva dny po úrazu lékaři označovali Jirkův zdravotní stav za kritický a bojovali o jeho život.
 
Týden po pádu se Jiří, navzdory závažnosti zranění postavil na nohy a udělal několik kroků. Týden poté byl z nemocnice propuštěn a transportován zpět do České republiky. Po pár týdnech už Jirka začal postupně trénovat – jezdil na trenažeru, posiloval a chodil běhat. Nad rychlostí léčby a regeneračními schopnostmi Jirkova těla kroutí nechápavě hlavami všichni zainteresovaní, kdo znají rozsah a závažnost zranění Jiřího Ježka. Důvodem je výjimečná regenerační schopnost Jirkova organismu renovovat zraněnou tkáň. Pravdou také je, že Jiří Ježek díky této vlastnosti zvládá nevšední tréninkové dávky a to také platí o velmi rychlé regeneraci po závodech.
 
Návrat k tréninku a postupné navyšování tréninkových dávek je citlivý proces. Neobejde se bez důkladného sledování vašeho organismu a je velmi důležité naučit se vnímat odezvy vašeho těla a podle toho pak zvyšovat či naopak snižovat zátěž. Pokud jste nuceni omezit tréninkový proces v důsledku nedostatku volného času, platí pro váš tréninkový návrat v podstatě to samé, co pro návrat po nemoci. Tréninkové dávky ale můžete navyšovat rychleji. Znovu ale zdůrazňuji nutnost sebereflexe a vnímání projevů organismu.
 
K tréninku byste měli nastupovat rozcvičení a trénink by vždy měl obsahovat úvodní fázi, tzv. rozjetí na lehký převod v klidném tempu a to samé platí pro fázi závěrečnou, tzv. vyjetí. Tyto rady patří k základům cyklistického tréninku a jsou velmi důležité. Díky nim předejdete možným komplikacím, například svalovým zraněním a váš trénink bude mnohem více efektivní.
 

Životospráva v průběhu rekonvalescence a prevence onemocnění

Správná životospráva během léčby a rekonvalescence pozitivně urychlí váš sportovní návrat. Zdravá a vyvážená strava s množstvím vitamínů, ovoce a zeleniny je základem úspěšné léčby. Mnoho odborníků doporučuje navíc užívání multivitaminových přípravků a v případě kostních či vazivových zranění, užívání preparátů kloubní a vazivové výživy. Je ale důležité, snažit se aplikovat zdravou výživu v průběhu celého roku.
 
Onemocněním i řadě zranění lze předejít prevencí. Jako příklad by nám asi nejlépe posloužili cyklokrosaři, kteří trénují a závodí v podzimních a zimních měsících, v dešti, sněhu, blátě, většinou při velmi nízkých teplotách. Přesto se, s velkou úspěšností, obdivuhodným způsobem vyhýbají nachlazení. Důvodem je neustálá péče o svůj organismus, snaha být stále v teple. Pečlivě tedy v chladných měsících volí své tréninkové oblečení a ihned po závodě či tréninku dbají na to, aby se převlékli do suchého a teplého oblečení.
 
Správné oblečení je pak základem pro podzimní a zimní trénink. Velmi doporučuji nepodceňovat tuto oblast a investovat potřebnou sumu do nákupu kvalitního cyklistického oblečení. Mnohokrát se vám tato investice vrátí. V dnešní době většina výrobců nabízí cyklistické oděvy určené pro trénink v zimě a chladu. Samostatnou péči věnujte obuvi a rukavicím. Zimní tretry jsou v běžné nabídce a speciální druhy nepromokavých rukavic také.
 
Důležité rady do sezóny:

  • během léčby dbejte rad lékařů
  • netrénujte při užívání antibiotik
  • zachovejte tréninkovou pravidelnost
  • tréninkové dávky po nemoci postupně navyšujte
  • snažte se stravovat zdravě a pravidelně
  • věnujte pozornost prevenci onemocnění
Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků, naleznete na stránkách SKC Praha a zárověň na webu CATHS.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►