O výhodách šlapání za pracovním stolem

O výhodách šlapání za pracovním stolem

Datum vydání: 01.11.2017

Dobrá rada pro lidi (a jejich zaměstnavatele), kteří pracují v sedě u počítače - posaďte se místo židle na rotoped. 

Sedavé zaměstnání je metlou lidstva. Nedostatek pohybu zapříčiněný nadměrným časem stráveným např. u obrazovky počítače je jedním z hlavních rizikových faktorů přispívajících ke vzniku kardiovaskulárních chorob, metabolických poruch a rakoviny. 

Proto již nějakou dobu zaměstnává pozornost vědců analyzování potenciálu "aktivního sezení" - tedy např. šlapání na rotopedu - v boji proti civilizačním chorobám. 

Jedna z nejnovějších studií (Torbeyns et al., 2016) dokazuje, že stacionární šlapání u práce na počítači může být skutečně způsobem, jak lze kromě zmírnění rizik až fatálně pasivního způsobu živobytí dosáhnout i lepších pracovních výsledků.

Belgičtí vědci k testu naverbovali 23 dobrovolníků, kteří si nejdřív v několika přípravných fázích vyzkoušeli šlapání u práce tak, aby své tělo a hlavu navykli na tuto nezvyklou součinnost (což je důležitý rozdíl oproti předcházejícím studiím).

V průběhu testu - u práce - zúčastnění šlapali zlehka, o průměrném výkonu 55 Wattů (zhruba na třetinu plynu) a 117 srdečními tepy za minutu. Šlapání u nich překvapivě nikterak zásadně neovlivnilo sledovanou rychlost psaní na klávesnici ani krátkodobou pameť. Naopak se u dobrovolníků zvýšila pozornost a soustředěnost na udělované úkoly. 
 
Vědci připouští, že za těmito výhodami je pravděpodobně elektromechanická transdukce ve svalových vláknech, tedy periferní tělní mechanismy a nikoliv zlepšení samotných kognitivních (neurologických) procesů. 

To však nic nemění na faktu, že kromě nesporných výhod v podobě omezování rizik onemocnění spojených se sedavým způsobem života, šlapání za pracovním stolem zlepšuje i pracovní výkon. 

Dejte tedy vašemu zaměstnavateli vědět co nejdříve o výhodách nejen dojíždění do práce na kole, ale i šlapání u počítače, a staňte se devízou firmy! 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí