Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Datum vydání: 12. 10. 2017

V určité chvíli si cyklista se svým oblíbeným dopravním prostředkem prostě nevystačí a někdy je zapotřebí přemýšlet nad automobilem. Má smysl se tomu bránit?

Že to už jenom s kolem nepůjde, nám bylo jasné, když jsme letos měli možnost strávit aktivní dovolenou v Rakousku, ale neměli se tam jak dopravit. Nakonec jsme se rozhodli využít služeb autopůjčovny RENORENT sídlící v Olomouci. K naší potěše byly skvělé recenze na internetu podloženy skutečností a díky přátelskému a zároveň profesionálnímu jednání ze strany společnosti a spolehlivému autu jsme získali svobodu a možnost poznávání míst nám jinak zapovězených. Aniž bychom si auto museli sami pořizovat. 
  
Někdy však bývá vlastnictví vozu nezbytné, protože se jiné alternativy provozování auta prostě nevyplatí. I když je možností v poslední době čím dál tím více. Auto můžete provozovat na operativní leasing, samozřejmě si ho můžete půjčit a ze západu k nám míří i novinka v podobě sdílení vozu s jinými lidmi, popř. členy určitého klubu. Až na operativní leasing je to vlastně podobné jako s bicyklem. 

 
Co se týče půjčování aut, výhodou obecně bývá to, že jsou auta v lepším technickém stavu a díky vysoké vytíženosti jsou efektivně využita. Lidé s nimi vyjedou, protože není jiné zbytí. Např. ve Velké Británii navíc půjčovny zpravidla nabízí i nízko-emisní automobily, či vozy s elektropohonem, čemuž zatím v tuzemsku legislativa příliš nepřeje. Pro člověka, který se ve většině životních situací obejde s kolem či veřejnými dopravními prostředky, se pravděpodobně celkem vyplatí i operativní leasing. Ten ze své podstaty zvýhodňuje ty, kteří toho najezdí méně a tím nutí člověka přemýšlet, zda je startovat auto vůbec nutné.
 
Hlavně mladší generace lidí nejen ze západních zemí nově inklinuje daleko více ke sdílení, případně půjčení si, než vlastnictví. Jedna z amerických studií z počátku nového milenia např. dokazuje, že více než čtvrtina lidí, kteří se stali součástí (auto)klubů, v rámci nichž sdíleli automobily s dalšími členy, následně prodala svůj vlastní automobil. Většina z dotazovaných respondentů pak začala častěji chodit pěšky, jezdit na kole a využívat veřejných dopravních prostředků.Tento trend přitáhnul jako magnet pozornost vědců, kteří se zajímají o podstatu této nové motivace. Je založená na menší sobeckosti, skromnosti, či ohleduplnosti k životnímu prostředí, nebo se jedná o kalkulovanou strategii čistě ve vlastním zájmu?

Nuže, podle vědců se takto lidé chovají převážně ze dvou posledně jmenovaných důvodů. Roli tedy hraje spíše prospěchářství, než altruismus. Ač jako motivaci často zmiňujeme environmentální problémy či odpor ke konzumnímu stylu života, jde zpravidla o snižování nákladů a větší pohodlí. 

V sebereflexi mohu kriticky uznat, že jsem se i já zachoval spíše sobecky, když jsem využil možnosti pohodlně cestovat automobilem, který nám dal svobodu. Mohli jsme jet do Rakouska rovnou na kole a svobodu bychom měli ještě větší! Úskalí života však spočívá v tom, že bych musel šlapat sám. Přítelkyně by mně dala košem...

Martin Pirkl

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

   
   


Aktuální novinky a videa

Italský cyklista týmu Sky má další průšvih - byl vyhozen z Tour
23. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Gianni Moscon (Sky) udeřil v úvodu 15. etapy pěstí Elie Gesberta (Fortuneo-Samsic), jury ho večer po závodě dodatečně diskvalifikovala.
Tour de France - 15. etapa: vítězství vzešlo opět z úniku
22. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Vítězem patnácté etapy, kdy se peloton musel vypořádat se stoupáním první kategorie zhruba 40 kilometrů před cílem, se stal druhý den v řadě jezdec z kazašské stáje Astana.
Kulhavý získal sedmý domácí titul
22. 7. 2018 | Kategorie: MTB
Jaroslav Kulhavý ovládl domácí bikový šampionát, titul mezi ženami získala Jitka Škarnitzlová.
Merida Reacto - Vincenzo Nibali
22. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si kolo Vincenza Nibaliho.
Tour de France: 14. etapa patřila uprchlíkům, Sagan opět řádil
21. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Ve čtrnácté etapě se dočkali šance uprchlíci, které nechal odpočívající peloton vybudovat obří náskok.
Tour de France: Sagan vyhrál potřetí!
20. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Peter Sagan (Bora-hansgrohe) vyhrál třetí etapu v letošním ročníku Tour de France, celkově jedenáctou v kariéře a navýšil své už tak výrazné vedení v bodovací soutěži.
Nibali se zlomeným obratlem končí na Tour
20. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Čtvrtý muž průběžného pořadí a vítěz závodu z roku 2014 Vincenzo Nibali kvůli následkům pádu v posledních kilometrech včerejší etapy odstupuje ze závodu.
Žlutý Thomas vyhrál i královskou etapu Tour de France!
19. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Lídr závodu Geraint Thomas (Sky) vyhrál druhou těžkou horskou etapu za sebou, jako první cyklista se radoval ve žlutém na vrcholu slavného Alpe d´Huez.
Sprinterské hvězdy končí na Tour!
18. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Mark Cavendish a Marcel Kittel časový limit ve včerejší alpské etapě a na Tour končí!
Sagan oznámil rozchod z manželkou Katarínou
18. 7. 2018 | Kategorie: ostatní, silniční
Trojnásobný světový šampion Peter Sagan šokuje své fanoušky rozchodem s manželkou Katarínou.
Tour de France: Dramatická horská etapa pro tým Sky
18. 7. 2018 | Kategorie: silniční
Geraint Thomas z týmu Sky se oblékl do žlutého trikotu po dominantním představení britské stáje v Alpách.
Cyklistku málem zabil zvedací most přes řeku
18. 7. 2018 | Kategorie: ostatní
S největší pravděpodobností opilá Američanka ignorovala spuštěné závory, červené semafory, zvukové signály a dokonce i zvednutý most a spadla přímo do mezery mezi ramenem mostu a silnicí.
» více novinek a videí

 
Reklama