Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Datum vydání: 12. 10. 2017

V určité chvíli si cyklista se svým oblíbeným dopravním prostředkem prostě nevystačí a někdy je zapotřebí přemýšlet nad automobilem. Má smysl se tomu bránit?

Že to už jenom s kolem nepůjde, nám bylo jasné, když jsme letos měli možnost strávit aktivní dovolenou v Rakousku, ale neměli se tam jak dopravit. Nakonec jsme se rozhodli využít služeb autopůjčovny RENORENT sídlící v Olomouci. K naší potěše byly skvělé recenze na internetu podloženy skutečností a díky přátelskému a zároveň profesionálnímu jednání ze strany společnosti a spolehlivému autu jsme získali svobodu a možnost poznávání míst nám jinak zapovězených. Aniž bychom si auto museli sami pořizovat. 
  
Někdy však bývá vlastnictví vozu nezbytné, protože se jiné alternativy provozování auta prostě nevyplatí. I když je možností v poslední době čím dál tím více. Auto můžete provozovat na operativní leasing, samozřejmě si ho můžete půjčit a ze západu k nám míří i novinka v podobě sdílení vozu s jinými lidmi, popř. členy určitého klubu. Až na operativní leasing je to vlastně podobné jako s bicyklem. 

 
Co se týče půjčování aut, výhodou obecně bývá to, že jsou auta v lepším technickém stavu a díky vysoké vytíženosti jsou efektivně využita. Lidé s nimi vyjedou, protože není jiné zbytí. Např. ve Velké Británii navíc půjčovny zpravidla nabízí i nízko-emisní automobily, či vozy s elektropohonem, čemuž zatím v tuzemsku legislativa příliš nepřeje. Pro člověka, který se ve většině životních situací obejde s kolem či veřejnými dopravními prostředky, se pravděpodobně celkem vyplatí i operativní leasing. Ten ze své podstaty zvýhodňuje ty, kteří toho najezdí méně a tím nutí člověka přemýšlet, zda je startovat auto vůbec nutné.
 
Hlavně mladší generace lidí nejen ze západních zemí nově inklinuje daleko více ke sdílení, případně půjčení si, než vlastnictví. Jedna z amerických studií z počátku nového milenia např. dokazuje, že více než čtvrtina lidí, kteří se stali součástí (auto)klubů, v rámci nichž sdíleli automobily s dalšími členy, následně prodala svůj vlastní automobil. Většina z dotazovaných respondentů pak začala častěji chodit pěšky, jezdit na kole a využívat veřejných dopravních prostředků.Tento trend přitáhnul jako magnet pozornost vědců, kteří se zajímají o podstatu této nové motivace. Je založená na menší sobeckosti, skromnosti, či ohleduplnosti k životnímu prostředí, nebo se jedná o kalkulovanou strategii čistě ve vlastním zájmu?

Nuže, podle vědců se takto lidé chovají převážně ze dvou posledně jmenovaných důvodů. Roli tedy hraje spíše prospěchářství, než altruismus. Ač jako motivaci často zmiňujeme environmentální problémy či odpor ke konzumnímu stylu života, jde zpravidla o snižování nákladů a větší pohodlí. 

V sebereflexi mohu kriticky uznat, že jsem se i já zachoval spíše sobecky, když jsem využil možnosti pohodlně cestovat automobilem, který nám dal svobodu. Mohli jsme jet do Rakouska rovnou na kole a svobodu bychom měli ještě větší! Úskalí života však spočívá v tom, že bych musel šlapat sám. Přítelkyně by mně dala košem...

Martin Pirkl

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
  


Aktuální novinky a videa

Objasnění případu borců s prášky na spaní
17. 12. 2017 | Kategorie: silniční
Dva mladí nizozemští cyklisté a a zkušený španělský spurter si na týmovém soustředení bez vedení týmu naordinovali prášky na spaní, málem to mělo tragickou dohru.
Přírodní studánky jako zdroj vody. Pít či nepít?
17. 12. 2017 | Kategorie: ostatní
Nemá cenu opakovat, jak je nutné při sportu pravidelně doplňovat tekutiny.
Pět nejlepších gravel biků pro rok 2018
17. 12. 2017 | Kategorie: ostatní
Prohlédněte si pět nejlepších gravel biků dle serveru BikeRadar.
Trek Procaliber 9.8 SL 2018
17. 12. 2017 | Kategorie: MTB
Představme si druhý nejvyšší model značky Trek - Procaliber 9.8 SL.
Dukla Praha má všechny tituly v olympijském omniu!
17. 12. 2017 | Kategorie: dráha
Čtyři starty, čtyři tituly Mistrů České republiky na dráze v olympijském omniu, to je bilance jezdců Dukly Praha v kategoriích juniorka, junior, ženy Elite a muži Elite.
Tourminátor se spojil s terminátorem v boji za dobrou věc!
16. 12. 2017 | Kategorie: ostatní, silniční
Peter Sagan jako ambasador cyklistiky ve městech poslal z Mallorky zdravici za stejnou věc bojujícímu Arnoldu Schwarzeneggerovi a starostce Paříže Anně Hidalgo.
Organizátoři Gira mají v poslední době těžké spaní
16. 12. 2017 | Kategorie: silniční
Další hluboké vrásky pořadatelům Gira.
Cyklista si na kolo upevnil odstřelovač na ohňostroj a pronásleduje motocykl
16. 12. 2017 | Kategorie: ostatní
Podívejte se na další video skupiny Dafne Fixed, kde cyklista odpalující ohňostroj pronásleduje motocykl.
Kalas sportswear partnerem ČSC
16. 12. 2017 | Kategorie: ostatní
Firma Kalas Sportswear, která je hrdým partnerem české (dříve československé) reprezentace už od roku 1990, vstoupí po boku českých reprezentantů do další sezóny.
Froome sáhl po "ďáblovu" advokátovi
16. 12. 2017 | Kategorie: silniční
V pořádném průšvihu se nacházející Chris Froome nyní spoléhá na služby právníka, který hájil v dopingových kauzách Johana Bruyneela či ruský olympijský výbor.
Nash se stala prezidentkou komise sportovců UCI
15. 12. 2017 | Kategorie: MTB, cyklokros, ostatní
Česká cyklistka byla zvolena prezidentkou sportovní komise UCI.
Tým LottoNL-Jumbo vyhodil tři jezdce ze soustředění
14. 12. 2017 | Kategorie: silniční
Tým LottoNL-Jumbo vyhodil z disciplinárních důvodů tři členy z týmového soustředění v Gironě.
» více novinek a videí

 

Reklama Náhodně vybraní partneři