Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Když si nevystačíme s kolem, aneb jak (ne)žít sobecky

Datum vydání: 12. 10. 2017

V určité chvíli si cyklista se svým oblíbeným dopravním prostředkem prostě nevystačí a někdy je zapotřebí přemýšlet nad automobilem. Má smysl se tomu bránit?

Že to už jenom s kolem nepůjde, nám bylo jasné, když jsme letos měli možnost strávit aktivní dovolenou v Rakousku, ale neměli se tam jak dopravit. Nakonec jsme se rozhodli využít služeb autopůjčovny RENORENT sídlící v Olomouci. K naší potěše byly skvělé recenze na internetu podloženy skutečností a díky přátelskému a zároveň profesionálnímu jednání ze strany společnosti a spolehlivému autu jsme získali svobodu a možnost poznávání míst nám jinak zapovězených. Aniž bychom si auto museli sami pořizovat. 
  
Někdy však bývá vlastnictví vozu nezbytné, protože se jiné alternativy provozování auta prostě nevyplatí. I když je možností v poslední době čím dál tím více. Auto můžete provozovat na operativní leasing, samozřejmě si ho můžete půjčit a ze západu k nám míří i novinka v podobě sdílení vozu s jinými lidmi, popř. členy určitého klubu. Až na operativní leasing je to vlastně podobné jako s bicyklem. 

 
Co se týče půjčování aut, výhodou obecně bývá to, že jsou auta v lepším technickém stavu a díky vysoké vytíženosti jsou efektivně využita. Lidé s nimi vyjedou, protože není jiné zbytí. Např. ve Velké Británii navíc půjčovny zpravidla nabízí i nízko-emisní automobily, či vozy s elektropohonem, čemuž zatím v tuzemsku legislativa příliš nepřeje. Pro člověka, který se ve většině životních situací obejde s kolem či veřejnými dopravními prostředky, se pravděpodobně celkem vyplatí i operativní leasing. Ten ze své podstaty zvýhodňuje ty, kteří toho najezdí méně a tím nutí člověka přemýšlet, zda je startovat auto vůbec nutné.
 
Hlavně mladší generace lidí nejen ze západních zemí nově inklinuje daleko více ke sdílení, případně půjčení si, než vlastnictví. Jedna z amerických studií z počátku nového milenia např. dokazuje, že více než čtvrtina lidí, kteří se stali součástí (auto)klubů, v rámci nichž sdíleli automobily s dalšími členy, následně prodala svůj vlastní automobil. Většina z dotazovaných respondentů pak začala častěji chodit pěšky, jezdit na kole a využívat veřejných dopravních prostředků.Tento trend přitáhnul jako magnet pozornost vědců, kteří se zajímají o podstatu této nové motivace. Je založená na menší sobeckosti, skromnosti, či ohleduplnosti k životnímu prostředí, nebo se jedná o kalkulovanou strategii čistě ve vlastním zájmu?

Nuže, podle vědců se takto lidé chovají převážně ze dvou posledně jmenovaných důvodů. Roli tedy hraje spíše prospěchářství, než altruismus. Ač jako motivaci často zmiňujeme environmentální problémy či odpor ke konzumnímu stylu života, jde zpravidla o snižování nákladů a větší pohodlí. 

V sebereflexi mohu kriticky uznat, že jsem se i já zachoval spíše sobecky, když jsem využil možnosti pohodlně cestovat automobilem, který nám dal svobodu. Mohli jsme jet do Rakouska rovnou na kole a svobodu bychom měli ještě větší! Úskalí života však spočívá v tom, že bych musel šlapat sám. Přítelkyně by mně dala košem...

Martin Pirkl

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


  


Aktuální novinky a videa

Španělský matador surově přepaden při tréninku v Kolumbii
20. 3. 2018 | Kategorie: ostatní, silniční
Jednačtyřicetiletý Oscar Sevilla byl v neděli brzy ráno přepaden u kolumbijské metropole Bogoty pěticí zlodějů, kteří ho zbili a připravili o kolo, helmu i brýle.
Hynek v druhé etapě Cape Epic třetí, Kulhavý drží druhé místo
20. 3. 2018 | Kategorie: MTB
Kristián Hynek s Rakušanem Albanem Lakatou ve druhé etapě Cape Epic na třetím místě.
Schurter se ukázal v novém modelu brýlí Oakley
19. 3. 2018 | Kategorie: MTB, ostatní
Bikový mistr světa se ukázal na Cape Epic v novém modelu brýlí americké značky Oakley.
Jednadvacetiletý Kolumbijec triumfoval první den v Katalánsku
19. 3. 2018 | Kategorie: silniční
První etapa hvězdami nadupaného Okolo Katalánska patří překvapivě teprve jednadvacetiletému Kolumbijci ze stáje Quick-Step Floors, Álvaru Hodegovi.
Půjčovna aut v Británii rozzuřila tamní cyklisty svou reklamou
19. 3. 2018 | Kategorie: ostatní
Společnost Sixt rozzlobila britské cyklisty svou reklamou, kde je nabádá k tomu, aby zrychlili a zvýšili si výkonnost tím, že si půjčí její luxusní BMW místo bicyklu.
Firma nabízí zaměstnancům 150 korun denně za dojíždění na kole
19. 3. 2018 | Kategorie: ostatní
Novozélandská reklamní firma z Christchurch, třetího největšího města země, nabízí svým zaměstnancům v přepočtu 150 korun denně k platu za to, že budou jezdit do práce i z práce na kole.
Kulhavý s Grottsem v první etapě druzí
19. 3. 2018 | Kategorie: MTB
Druhé místo pro česko-americkou dvojici v první etapě Cape Epic.
Zvýhodněné startovné na Mitas Hradec Králové pouze do pátku 23. března
18. 3. 2018 | Kategorie: MTB
Nezmeškejte šanci získat zvýhodněné startovné na úvodní závod seriálu NOVA CUP 2018, kterým je Mitas Hradec Králové. 
Ohlasy velkých jmen na první monument sezony: přející Sagan, spolufavorité smutní
18. 3. 2018 | Kategorie: silniční
Vincenzo Nibali měl jako jediný koule a zasloužil si tudíž vyhrát, míní největší předzávodní favorit a trojnásobný mistr světa Peter Sagan.
Těžce zkoušený Cavendish si podruhé za 10 dní zlomil žebro
18. 3. 2018 | Kategorie: silniční
Mark Cavendish vyvázl z děsivého pádu na Milán - San Remo naštěstí relativně ve zdraví.
Kulhavý s Grottsem pátí v prologu Cape Epic
18. 3. 2018 | Kategorie: MTB
Nejlepším Čechem v prologu Cape Epic byl Jaroslav Kulhavý, který s parťákem Američanem Howardem Grottsem obsadili páté místo.
Cavendish těžce havaroval i na Milán - San Remo!
18. 3. 2018 | Kategorie: silniční
Obrovská smůla dál provází Brita Marka Cavendishe.
» více novinek a videí

 


Reklama