Jak se připravit na cyklistický závod? Poradíme vám

Jak se připravit na cyklistický závod? Poradíme vám

Datum vydání: 19. 6. 2023

Poradíme vám, jak se připravit na cyklistický závod, rady a zkušenosti ze své dlouholeté praxe sepsal bývalý profesionální cyklista Jakub Novák z ProCyclingCoaching, který je zkušený a kvalifikovaný trenér v oblasti výkonnostní cyklistiky.

Ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec, je důležité se připravit, abyste dosáhli svého nejlepšího výkonu a mohli si užít atmosféru závodění. V tomto článku se podíváme na několik klíčových kroků, které jsou vhodné pro širokou veřejnost.

  1. Stanovení cíle:

Před začátkem přípravy si stanovte cíl. Rozhodněte se, zda se chcete zúčastnit celé série závodů nebo vybrat například jeden konkrétní závod dvanácti dílného seriálu Prima CUP. Mějte představu o výkonu a čase, kterého chcete dosáhnout. Tento cíl vám poslouží jako motivace během přípravy.

  1. Plánování tréninku: 

Plánování tréninku je klíčové pro úspěšnou přípravu na závod. Zařaďte do svého tréninkového plánu různé typy jízd, které se zaměřují na různé aspekty vašeho výkonu.

  • Dlouhé jízdy s mírnou intenzitou pomáhají budovat vytrvalost a zvyšovat objem tréninku. Tato fáze je důležitá pro zlepšení schopnosti udržet si vyšší intenzitu po delší dobu.
  • Intervalové tréninky jsou skvělým způsobem, jak zvýšit rychlost a sílu. Zahrnují krátké, intenzivní úseky s krátkými obdobími odpočinku mezi nimi. Tyto tréninky pomáhají zlepšit reakční schopnost a maximální výkon.
  • Technické jízdy vám pomohou zdokonalit dovednosti v terénu, jako jsou sjezdy a technicky náročné pasáže. Pravidelné procvičování těchto dovedností vám dodává větší jistotu na závodní trati. 

Jestli si přejete dosáhnout své nejlepší formy pro závod, je doporučeno začít trénovat 5 až 6 měsíců před samotným závodem. Pokud se však cítíte na solidní formu a ne na absolutní vrcholový výkon, může být dostatečné trénovat 3 až 4 měsíce před závodem. 

Důležité je, abyste v průběhu tréninkového bloku dostatečně pokryli všechny důležité kondiční aspekty a poskytli svému tělu různé stimuly pro rozvoj. Tímto způsobem budete schopni rozvíjet svou kondici komplexně a dosáhnete lepších výsledků v závodě. Je také důležité, abyste správně plánovali a organizovali tréninkový blok. Měli byste zohlednit adekvátní odpočinek a regeneraci mezi tréninky, aby se vaše tělo mohlo zotavit a přizpůsobit se tréninkovým podnětům. Každý tréninkový den by měl být propojen s celkovým tréninkovým cílem a postupně zvyšovat náročnost a intenzitu. Můžete také využít tréninkový plán pro lepší přípravu.

  1. Monitorování treninku a výkonnosti: 

Investování do monitoru tepové frekvence nebo měřiče výkonu je užitečným krokem při tréninku pro jeden ze závodů seriálu Prima CUP. Tyto nástroje vám umožní měřit a sledovat vaše úsilí a výkonnost během tréninku. 

Je také užitečné si zaznamenávat svůj trénink a výkonnost. Existuje mnoho aplikací, jako je TrainingPeaks nebo Strava, které vám umožní nahrávat své tréninkové údaje a analyzovat je. Tyto aplikace vám poskytnou přehled o vašem tréninku, pomohou vám sledovat vaše cíle a poskytnou vám zpětnou vazbu ohledně toho, zda trénujete příliš mnoho nebo málo.

Díky těmto nástrojům a aplikacím můžete získat cenné informace o svém tréninku a formě. Budete mít lepší představu o tom, jak se přibližujete ke svému optimálnímu výkonu a jak se vyvíjíte v průběhu času. To vám umožní efektivněji plánovat a přizpůsobovat svůj tréninkový program, abyste dosáhli svých nejlepších výkonů na závodním dni.

  1. Znalost tratě:

Seznamte se s trasou, na které se závod bude konat. Zjistěte délku, profil terénu a technické obtíže. Tímto způsobem budete vědět, na co se připravit a jak se na danou trať připravit. Pokud je to možné, projeďte si trasu před samotným závodem a seznámte se s jejími nástrahami. Pokud to není možné, podívejte se přes aplikaci Strava na hlavní segmenty a najděte si podobnou trasu ve vaší blízkosti.

  1. Výživa a hydratace: 

Správná výživa a hydratace jsou klíčové pro dosažení maximálního výkonu. Před závodem je důležité zaměřit se na vyváženou stravu, která obsahuje potřebné živiny pro zajištění energie a regeneraci svalů. Sacharidy jsou důležité pro získání paliva pro fyzickou aktivitu, proto je vhodné zajistit dostatečné množství sacharidů ve stravě před závodem. Bílkoviny jsou klíčové pro obnovu a regeneraci svalové tkáně, proto je důležité zajistit dostatečný příjem bílkovin.

V průběhu tréninku a také v den závodu je důležité udržovat optimální hydrataci. Pijte dostatečné množství vody během tréninku, abyste kompenzovali ztráty tekutin způsobené potem a udržovali správnou funkci těla. 

V den závodu je také důležité zajistit dostatečný příjem vody, abyste byli hydratovaní a mohli dosáhnout svého nejlepšího výkonu. Pamatujte, že každý jedinec může mít individuální potřeby výživy a hydratace, proto je důležité experimentovat a najít optimální strategii pro sebe. 

Je vhodná konzultace s odborníkem na výživu, který vám může poskytnout personalizované rady a doporučení ohledně stravy a hydratace pro závody.

  1. Regenerace a odpočinek: 

Nezapomínejte na důležitost regenerace a odpočinku. Plánujte si dny odpočinku do svého tréninkového plánu a dávejte si dostatek času na odpočinek, spánek a obnovu svalů. Posilování a protahování jsou také důležité prvky pro zvýšení celkové výkonnosti. 

  1. Mentální příprava: 

Kromě fyzické přípravy je také důležitá mentální příprava. Vizuálně si představujte závod a vizualizujte si, jak dosáhnete svých cílů. Pracujte na pozitivním myšlení a motivaci. Mějte na paměti, že každý závod je příležitostí naučit se něco nového a užít si jízdu na kole.

S plánováním tréninku, znalostí trati, správnou výživou, regenerací a mentální přípravou máte základ pro úspěch. Věřte si, důvěřujte ve svou přípravu a užijte si cyklistickou cestu k cílové čáře. Přeji vám hodně štěstí a příjemnou jízdu! 


Autor: Jakub Novák z ProCyclingCoaching je zkušený a kvalifikovaný trenér v oblasti výkonnostní cyklistiky. Má bohaté zkušenosti nejen jako trenér, ale také jako bývalý profesionální silniční cyklista. Jakub jezdil za UCI World Tour Team BMC Racing spolu s vítězem Tour de France a několikanásobnými mistry světa. Jakub je držitelem akreditací od různých organizací, jako je UCI (Union Cycliste Internationale), Cycling Australia, USA Cycling a TrainingPeaks.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč
6. 12. 2023 | Kategorie: ostatní
Historicky druhým městem, které získalo titul Cykloskokan Do práce na kole, se letos stala Ostrava. Titul oceňuje město, které v posledním roce až 2 letech udělalo významný pokrok v oblasti cyklodopravy.
Duše vs. bezdušáky
1. 12. 2023 | Kategorie: MTB
Trail Hunter poradí, kdy vyhodit duše z kol, a kdy ne.
STEVENS E-Inception AM 8.7.1. GTF - dobrodružství s pohonem Bosch
28. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch a chytrou integrací „The smart systému“.
Medailisté ŠKODA Pražského MTB poháru převzali unikátní poháry,
24. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do posledního místa zaplněný sál Music klubu Lidového domu Kbely aplaudoval medailistům ŠKODA Pražského MTB poháru sezóny 2023.
ATT Investments nabírá směr Španělsko
24. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně navázalo v tomto týdnu druhé týmové soustředění, tentokrát v Penzionu Amenity v Horních Věstonicích.
Black Friday Marzocchi slevy až 35%
21. 11. 2023 | Kategorie: ostatní
BLACK FRIDAY výprodej právě začal a je čas využít nejlepší nabídky na modernizaci odpružení v tomto roce.
Expres CZ - Tufo Team Kolín na Stevens na Toi Toi Cupu v Rýmařově
17. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Na svatého Martina pokračoval cyklokrosový pohár TOI TOI CUP závodem v Rýmařově.
ATT Investments vstupuje do nové sezóny v sedmnácti lidech s osmi nováčky
10. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na tradiční úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně dorazilo všech sedmnáct cyklistů, s nimiž ATT Investments podepsal smlouvu na další sezónu. Mezi nimi osm nových tváří. Třetí příčka mezi evropskými kontinentálními týmy uplynulé sezóny je předpokladem ještě kvalitnějšího závodního programu.
Cyklokrosařka Zemanová má bronz z mistrovství Evropy!
6. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Cyklokrosařka Kristýna Zemanová má další velkou medaili! Po zisku bronzu na únorovém mistrovství světa v Hoogerheide získala v kategorii do 23 let další bronz na evropském šampionátu v Pont Chateau.
Stevens Tabor
2. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel bike Stevens Tabor nemá daleko od cyklokrosového speciálu. Samotné jméno odkazuje na Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, které se zde pojede opět od 2. do 4. února 2024.
Na ME v cyklokrosu jede 22 českých reprezentantů
26. 10. 2023 | Kategorie: cyklokros
Početná výprava čítající 22 jmen bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které proběhne od 3. do 5. 11. ve francouzském Pont Chateau. Největší medailovou nadějí je Kristýna Zemanová, kterou čeká závod žen do 23 let.
Nové Bianchi Specialissima
23. 10. 2023 | Kategorie: silniční
Bianchi zveřejnilo aktualizaci modelu Specialissima. Je to více všestranný stoupací stroj než kdy předtím, ale nenechte se zmást slovem "všestranný".
» více novinek a videí
 
Reklama 
►