Tribulus terrestris: Mýtus, nebo fakt?

Tribulus terrestris: Mýtus, nebo fakt?

Datum vydání: 06.02.2015

Již starověké civilizaci znaly účinky této byliny na lidský organismus. Využívali jej jako diuretikum, ton​ikum, protizánětlivý lék, k detoxikaci jater, ledvin, k ochraně před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) roste v širokých oblastech mírného a tropického klimatu Asie, Afriky, Evropy, Austrálie. S největší pravděpodobností pochází z mořských pobřeží Číny a Japonska.
 
Již starověké civilizaci znaly účinky této byliny na lidský organismus. Využívali jej jako diuretikum, tonikum, protizánětlivý lék, k detoxikaci jater, ledvin, k ochraně před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. V podvědomí jsou účinky této byliny k podpoře plodnosti a sexuální stimulace. Sportovci silových disciplín si od extraktu kotvičníku slibují nárůst svalové hmoty a výkonnosti.
 
Kotvičník zemní obsahuje ve svých plodech a kořenech značné množství fytosterolů, které snižují hladiny cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Tribulus terrestris je známý pro přítomnost steroidních saponinů (protodioscin, furostanol, furostenedion), kterým jsou připisovány afrodiziakální účinky a podpora přirozené tvorby androgenních i estrogenních hormonů. V rostlině se nachází celá řada dalších sloučenin, jakou jsou sapogeniny (diosgenin), alkaloidy, bioflavonoidy, rutin, quercetin, rostlinné oleje, taniny.
 
Extrakt z kotvičníku zemního se prodává jako potravinový doplněk určený především pro sportovce a seniory. Výrobci a prodejci výrobků s označením Tribulus terrestris uvádí pozitivní vliv přítomných sloučenin na růst hladin testosteronu, díky kterému dochází k podpoře růstu svalové hmoty, růstu fyzické a sexuální výkonnosti, urychlení regenerace, posílení imunitních funkcí organismu.
 
Některé studie na zvířatech skutečně popisují zvýšení produkce testosteronu, dihydrotestosteronu a dehydroepiandrosteronu. Žádná studie prováděná na člověku však nepotvrdila při užívání suplementů kotvičníku vzrůst hladin luteinizačního hormonu nebo přímo testosteronu u mužů i žen, a následné anabolické či sílu zvyšující účinky. Ani u starších mužů (u kterých je přirozená produkce testosteronu nižší než u mladých jedinců) nárůst koncentrací testosteronu a jeho derivátů nebyl potvrzen.
 
Tribulus terrestris je bohužel více mýtus než fakt. Pokud při užívání kotvičníku dochází k růstu fyzické (či sexuální) výkonnosti, bude to s největší pravděpodobností způsobeno placebo efektem – psychickým ovlivněním fyzických funkcí.
 
Texty z obalů výrobků doporučují užívat 2-4 kapsle (á 500 mg extraktu) denně, rozložených do jedné až dvou dávek. Po spotřebování balení je vhodné zařadit měsíční přestávku. Vedlejší účinky kotvičníku zemního nejsou známy. Přesto se jeho užívání dětem, těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.
 
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
» více novinek a videí