Tribulus terrestris: Mýtus, nebo fakt?

Tribulus terrestris: Mýtus, nebo fakt?

Datum vydání: 06.02.2015

Již starověké civilizaci znaly účinky této byliny na lidský organismus. Využívali jej jako diuretikum, ton​ikum, protizánětlivý lék, k detoxikaci jater, ledvin, k ochraně před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) roste v širokých oblastech mírného a tropického klimatu Asie, Afriky, Evropy, Austrálie. S největší pravděpodobností pochází z mořských pobřeží Číny a Japonska.
 
Již starověké civilizaci znaly účinky této byliny na lidský organismus. Využívali jej jako diuretikum, tonikum, protizánětlivý lék, k detoxikaci jater, ledvin, k ochraně před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. V podvědomí jsou účinky této byliny k podpoře plodnosti a sexuální stimulace. Sportovci silových disciplín si od extraktu kotvičníku slibují nárůst svalové hmoty a výkonnosti.
 
Kotvičník zemní obsahuje ve svých plodech a kořenech značné množství fytosterolů, které snižují hladiny cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Tribulus terrestris je známý pro přítomnost steroidních saponinů (protodioscin, furostanol, furostenedion), kterým jsou připisovány afrodiziakální účinky a podpora přirozené tvorby androgenních i estrogenních hormonů. V rostlině se nachází celá řada dalších sloučenin, jakou jsou sapogeniny (diosgenin), alkaloidy, bioflavonoidy, rutin, quercetin, rostlinné oleje, taniny.
 
Extrakt z kotvičníku zemního se prodává jako potravinový doplněk určený především pro sportovce a seniory. Výrobci a prodejci výrobků s označením Tribulus terrestris uvádí pozitivní vliv přítomných sloučenin na růst hladin testosteronu, díky kterému dochází k podpoře růstu svalové hmoty, růstu fyzické a sexuální výkonnosti, urychlení regenerace, posílení imunitních funkcí organismu.
 
Některé studie na zvířatech skutečně popisují zvýšení produkce testosteronu, dihydrotestosteronu a dehydroepiandrosteronu. Žádná studie prováděná na člověku však nepotvrdila při užívání suplementů kotvičníku vzrůst hladin luteinizačního hormonu nebo přímo testosteronu u mužů i žen, a následné anabolické či sílu zvyšující účinky. Ani u starších mužů (u kterých je přirozená produkce testosteronu nižší než u mladých jedinců) nárůst koncentrací testosteronu a jeho derivátů nebyl potvrzen.
 
Tribulus terrestris je bohužel více mýtus než fakt. Pokud při užívání kotvičníku dochází k růstu fyzické (či sexuální) výkonnosti, bude to s největší pravděpodobností způsobeno placebo efektem – psychickým ovlivněním fyzických funkcí.
 
Texty z obalů výrobků doporučují užívat 2-4 kapsle (á 500 mg extraktu) denně, rozložených do jedné až dvou dávek. Po spotřebování balení je vhodné zařadit měsíční přestávku. Vedlejší účinky kotvičníku zemního nejsou známy. Přesto se jeho užívání dětem, těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.
 
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Výsledky: MČR XCO Harrachov
20.07.2024 | Kategorie: MTB
Kompletní výsledková listina z MČR v Harrachově.
Giant představil nejnovější generaci svých gravel kol
18.07.2024 | Kategorie: MTB, cyklokros
Nová řada gravel kol je vybavena vnitřním vedením kabelů a integrovaným úložným prostorem pro vyšší rychlost a všestrannost.
Perfektní sportovní doplněk – prémiové samolepky na kolo
16.07.2024 | Kategorie: Komerční sdělení

Vítejte ve světě, kde váš cyklistický zážitek právě dostal novou dimenzi. StickersMakers vyrábí prémiové samolepky určené pro amatérské i profesionální sportovce.

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (15.7.-21.7.2024)
15.07.2024 | Kategorie:
Začátek nového týdne znamená další vlnu slev! Opět jsme tento týden nelenili a připravili jsme si pro Vás další přehled slev. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
Italské Livigno je tréninkovým rájem sportovců. Pravidelně se zde vrací i náš olympijský tým!
10.07.2024 | Kategorie: ostatní
Zatímco se v létě většina Evropy přesouvá na dovolenou do přímořských letovisek, sportovní nadšenci míří do Livigna.
» více novinek a videí