Taurin = buďte silní jako býk!

Taurin = buďte silní jako býk!

Datum vydání: 06.11.2014

Tato sloučenina byla poprvé identifikována v býčí žluči (F. Tiedermann a L. Gmelin, 1827). Podle latinského názvu býk – „taurus“ byla pojmenována jako taurin. Chemicky se jedná o sulfonovou kyselinu (kyselina 2-aminoetansulfonová), nepřesně považovanou za neesenciální aminokyselinu.

V lidském těle se v játrech taurin syntetizuje z aminokyseliny cysteinu. Taurin je obsažen ve žlučových kyselinách, ve kterých působí jako surfaktant (látka snižující povrchové napětí), čímž pomáhá emulgovat tuky a umožňuje jejich trávení v tenkém střevě. Vyšší množství taurinu se rovněž nachází v mozku, buňkách kosterních svalů a srdce. Taurin má v lidském těle celou řadu funkcí. Vedle své emulgační úlohy ve žlučových kyselinách, je nezbytný v procesu vidění (udržuje správnou funkci fotoreceptorů), při přenosu nervových vzruchů, podílí se na stabilizaci buněčných membrán, na regulaci stále koncentrace vápníku v krvi a optimální hydratace pokožky.

Uvádí se, že taurin pozitivně ovlivňuje hladiny krevních tuků. Pod jeho vlivem dochází ke snížení zvýšených koncentrací lipoproteinů s nízkou a velmi nízkou hustotou (označováno LDL a VLDL) – rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy. Dalším pozitivním účinkem taurinu při prevenci kardiovaskulárních onemocnění je pokles hodnot krevního tlaku u hypertoniků.

Pro sportovce je taurin mimo jiné zajímavý tím, že zvyšuje sílu kontrakcí srdečního svalu za současného poklesu srdeční frekvence v průběhu submaximálních výkonů. Můžeme se domnívat, že s jeho pomocí pracuje srdce hospodárněji a efektivněji. Některé literární zdroje uvádí, že u sportovců s vyšším množství taurinu v organismu dochází k rychlejšímu zotavení po fyzické zátěži. Efekt podpory regenerační procesů je vysvětlován schopností taurinu zvyšovat účinek inzulínu. Tímto se zlepšuje přenos glukózy, aminokyselin a dalších nutrientů do svalových buněk.

Nejbohatším zdrojem taurinu jsou živočišné potraviny (nejvíce maso a ryby) a obilné klíčky. S taurinem se také setkáváme v nejrůznějších energetických a stimulačních nápojích, sportovních gelech a tyčinkách. Taurin je považován za sloučeninu ovlivňující centrální nervovou soustavu. Podporuje činnost mozku, urychluje přenos nervových vzruchů, zlepšuje koordinaci pohybu, koncentraci, soustředění, pozornost, psychickou odolnost, snižuje úzkost, zvyšuje toleranci ke stresu. V energetických nápojích je taurin kombinován s kofeinem, jejichž účinek se navzájem potencuje.

Pro stimulaci duševní i fyzické činnosti, pro podporu regeneračních procesů, se doporučuje celkový denní příjem 1 000 až 2 000 mg taurinu. Užíváte-li taurin ve spojitosti s pohybovou aktivitou, optimální je přijmout 500 až 1 500 mg taurinu 20-40 minut před započetím tréninku (obsah taurinu v jedné kapsli bývá 500 až 1000 mg). Pro srovnání - přísun taurinu konzumací běžných potravin u průměrného jedince se pohybuje mezi 50 až 400 mg. Při překročení denního příjmu 5 000 mg taurinu se mohou objevit nežádoucí účinky – průjem, útlum CNS, poruchy krátkodobé paměti.

Článek Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz, Foto: V. Homola

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
» více novinek a videí