Kvalitní záchrana při tréninku? Banán!

Kvalitní záchrana při tréninku? Banán!

Datum vydání: 10. 2. 2017

Z nutričního pohledu jsou banány pro sportovce ​velmi hodnotnou potravinou.

Banány jsou oblíbené tropické ovoce, které se konzumuje po celém světě. Kolébkou banánovníku je jihovýchodní Asie. Odtud se v průběhu staletí rozšířilo jeho pěstování do všech zemí tropického pásma.

Každým rokem se nejvíce banánů vypěstuje v Indii, Brazílii, Číně, Ekvádoru. Mezi největší exportéry banánů patří Ekvádor, Kostarika, Filipíny, Kolumbie - z těchto států k nám banány také nejčastěji přicházejí.

Původní plody banánovníku byly plné velkých hrubých semen. Pro konzumní účely se vyšlechtily odrůdy bezsemenné. Dnes se pěstuje mnoho různých kultivarů. Na základě odrůdy i místa pěstování se na trhu objevují miniaturní banány až kusy o hmotnosti 200-250 g. Nejtypičtější barvou banánů je žlutá. Ve zralém stavu mohou některé odrůdy dosahovat také hnědého a červeného zabarvení.

Banány určené pro export se trhají v nedozrálém stavu. Při přepravě se uchovávají při teplotě 13,5 až 15°C, což je teplota při které je citlivě bržděn proces zrání. Vystavíme-li banány teplotě nižší, možnost dozrání se tím zničí. Pokud koupíte zelené banány, neskladujte je v chladničce - nikdy by již nedozrály. Při teplotách nižších než 4°C dojde k zčernání slupky (viz banány vytažené s domácí ledničky). K optimálnímu dozrání dovážených plodů dochází při teplotě kolem 17°C v atmosféře ethylenu.

Z nutričního pohledu jsou banány velmi hodnotnou potravinou. Podobně jako u jiných druhů ovoce, hlavní část plodu tvoří voda. Dozrálý banán obsahuje asi 75% vody. Z makroživin převažují v banánové dužině sacharidy. Jejich konkrétní zastoupení se velmi výrazně mění v průběhu zrání. Čím je banán vyzrálejší, zvyšuje se podíl jednoduchých cukrů a klesá množství komplexních polysacharidů. Tato skutečnost ovlivňuje glykemický index banánů. Zelené, nedozrálé kusy svým nižším glykemickým indexem zvyšují hladinu krevního cukru pozvolněji. Přezrálé banány, jejichž textura je spíše kašovitého charakteru, vykazují vysoký glykemický index – můžeme od nich očekávat mnohem rychlejší dodávku cukrů do krevního oběhu.

Výsledný glykemický index banánů je též ovlivněn způsobem zpracování. Působením vysoké teploty při ohřevu pokrmu obsahujícího banány, vařením a pečením banánů se hodnota GI též zvyšuje. Chcete-li si dopřát rychlý sacharidový nášup po vyčerpávajícím tréninku či závodě, připravte si jídlo na sladko, při jehož přípravě tepelně zpracujete také banány.

Ve 100 g zralého banánu je obsaženo 100 kcal (418 kJ). Těchto 100 kilokalorií pochází z 20-23 g sacharidů (s průměrným GI 60), z 1 g bílkovin a asi z 0,5 g tuků. Vedle těchto energetický látek obsahují banány též vlákninu (3 g/100 g dužiny), vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Z vitamínů stojí za zmínku především vit B6. Banány jsou pověstné svým vysokým obsahem draslíku. Proto jsou banány vynikajícím po tréninkovým jídlem, kdy vyčerpaná svalová vlákna velmi touží po draslíku. Mezi ostatními druhy ovoce jsou banány též jedním z nejbohatším zdrojů hořčíku, železa a zinku.

Z plodu banánovníku je zvykem v západních zemích konzumovat pouze dužinu. V tropických krajinách se spotřebovávají plody též celé - včetně slupky. Nejčastěji pojídáme banány syrové, čerstvě oloupané. Banány jsou výborné do míchaných ovocných salátů, jako ovocná složka do mnoha dezertů a sladkých pokrmů či nápojů (banánové koktejly). Banány se dají také tepelně zpracovávat – vařit, péci, smažit. Energetickou bombou jsou banány sušené. Ztrátou vody se koncentruje nejen obsah živin, ale také další mikronutrientů. Z usušené dužiny se též získává chuťově velmi atraktivní banánová mouka.

Banány jsou lehce stravitelné ovoce, které se hodí jako snadný zdroj energie při nechutenstvích, infekčních onemocněních, při rekonvalescenci. Svým složením je ideální potravinou pro sportovce. Lze jimi lehce „dotankovat“ glykogenové zásoby před fyzickou aktivitou. Jsou oblíbeným ovocem, které lze konzumovat jako traťovku přímo při sportovním výkonu a zároveň jsou výtečným po tréninkovým pokrmem.


Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►