Iontové nápoje - kdy, jak a proč

Iontové nápoje - kdy, jak a proč

Datum vydání: 30.09.2016

Provozování sportovních činností spotřebovává značné množství energetických zásob. Vedlejším produk​tem práce kosterní svaloviny je produkce tepla. Aby nedocházelo k přehřátí organismu, je třeba nadměrné teplo vyloučit z těla ven.

Největšího ochlazujícího účinku je dosahováno evaporací - odpařováním potu z povrchu těla. Voda v potu je vázána na minerální látky. Proto při pocení neztrácíme pouze vodu, ale rovněž řadu elektrolytů. Nejvýhodnějším prostředkem pro doplnění ztrát vody, sodíku, chloridů, draslíku, hořčíku, vápníku a energie v průběhu fyzického výkonu jsou iontové nápoje.

Nejdůležitější úlohou iontových nápojů je hydratace organismu. Samotná „prázdná“ voda se však hůře absorbuje než roztok s určitým obsahem sacharidů a elektrolytů. Přes sliznici žaludku a tenkého střeva se rychleji a lépe vstřebává hypotonický roztok s nízkou koncentrací sacharidů a iontů minerálních látek. Ideální je připravovat 3-4% sacharidové roztoky (nasypete cca 30-40 g prášku nebo 60-70 ml tekutého koncentrátu do 1000 ml vody).

 
Vypijete-li 1 litr takového nápoje, dodáte tělu 25 až 35 gramů sacharidů. Možné jsou i koncentrace nižší 1-2% - ty se hodí spíše na krátké tréninky, kdy není třeba nijak výrazně doplňovat energii. Koncentrace vyšší se již hůře snáší – nápoj je příliš sladký a nepřináší požadované osvěžení. Při hodnotách nad 8% obsahem sacharidů již nejsme schopni udržet hypo, ani izotonicitu. Příliš „hustý“ nápoj se vstřebává do krve mnohem pomaleji, zatěžuje trávicí trakt a táhne k sobě vodu. Místo toho, aby vodu organismu dodával, spíše ji na sebe váže z extracelulárního prostoru i tekutin přítomných v buňkách.
 
Hlavní složkou obsaženou v iontových nápojích (vedle vody) jsou sacharidy. Proto bychom mohli iontové nápoje nazývat také jako nápoje sacharidové. Své označení však získali díky obsahu iontů – aniontů a kationtů hlavních minerálních látek lidského organismu. Ze všech minerálních látek, které potem z těla odchází nejvíce, jsou kationty sodíku (Na+) a anionty chloridů (Cl-). Vhodné množství sodných iontů by se mělo pohybovat mezi 300-600 mg/1 litr hotového nápoje. Přítomnost sodných kationtů v iontových nápojích je přínosná také díky své podpoře při vstřebávání sacharidů z tenkého střeva do krevního oběhu. Vedle NaCl přináší iontové nápoje také ionty draslíku, vápníku, hořčíku, které však mají pouze doplňkovou úlohu. Toto klasické schéma platí pro přípravky určené pro užívání před a v průběhu výkonu.

Sacharidové nápoje určené k regeneraci po výkonu mívají mnohem vyšší obsah draslíku, který je nezbytný při tvorbě glykogenových zásob. Většina výrobců obohacuje iontové nápoje také o vitamíny. Nejčastěji se jedná o vitamín C, vitamíny řady B a vit E. Občasná přítomnost dalších složek jako jsou větvené aminokyseliny BCAA, glutamin, karnitin a stimulační látky je zcela okrajová.

 
Iontové nápoje je vhodné užívat při aktivitách přesahujících 45 minut činnosti. Jsou nejdůležitějším zdrojem vody, elektrolytů a jednoduchých cukrů. Během tréninku a závodu lze doporučit příjem 150-250 ml každých 10-20 min = 500-1200 ml iontového nápoje za hodinu. Vedle látkového složení je důležitá také jeho chuť a teplota nápoje. Atraktivní příchuť a lehce nižší teplota napomáhají konzumaci nápoje, pozitivně podpoří příjem dostatečného množství tekutin a v nich rozpuštěných nutrientů.
 
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

První letošní reportáž seriálu Prima CUP je venku!
16.04.2025 | Kategorie:
V sobotu 12. dubna jsme odstartovali sezónu na skvělém závodě Decathlon Hradec Králové, který přilákal neuvěřitelnou tisícovku nadšených účastníků!
Tisícovka závodníků si užila úvodní závod Prima CUPu
15.04.2025 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP odstartoval letošní bikovou sezónu ve velkém stylu! První závod, který se uskutečnil v sobotu 12. dubna v Hradci Králové, přilákal tisícovku nadšených závodníků všech věkových kategorií.
Útok na Van der Poela během Paříž–Roubaix: Fanouškovi hrozí pokuta i vězení
15.04.2025 | Kategorie: silniční

Cyklista útok ustál a dojel si pro vítězství, ale případ má nyní dohru u policie a hrozí i soudní řízení.

Paříž-Roubaix 2025: Výsledky
13.04.2025 | Kategorie: silniční

Van der Poel tímto vítězstvím přidal osmý triumf v monumentálních klasikách a potvrdil svou dominanci v jarních závodech.

Paříž–Roubaix 2025: Kdy a kde sledovat
12.04.2025 | Kategorie: silniční
V neděli 13. dubna 2025 se uskuteční 122. ročník legendárního cyklistického závodu Paříž–Roubaix, známého jako „Peklo severu“.
Vif Eleven Head Cyklolive vstupuje do 15. sezony s velkými ambicemi
11.04.2025 | Kategorie: ostatní
Cyklistický tým má více než 120 závodníků všech věkových a výkonnostních kategorií. 
Tadej Pogačar se chystá na Paříž-Roubaix a legendy věří v jeho triumf
10.04.2025 | Kategorie: ostatní
Slovinský cyklista Tadej Pogačar se připravuje na svůj první start v legendárním závodě Paříž-Roubaix, známém jako "Peklo severu".
Novinky FOX 2026 v prodeji
08.04.2025 | Kategorie: MTB
Podívejte se na novinky značky FOX 2026.
Cyklistika s dětmi: Jak začít bezpečně a hravě radí fyzioterapeut z Nemocnice AGEL Český Těšín
07.04.2025 | Kategorie: ostatní
Cyklistika je jednou z nejoblíbenějších aktivit nejen dospělých, ale i dětí. Jak ale děti správně a bezpečně naučit jezdit na kole? Jak vybrat správné kolo a na co si dát pozor, aby jízda byla radostí, a ne hrozbou pro jejich zdraví?
Pogačar znovu králem Flander! Druhý triumf zapsal slovinského fenoména mezi legendy
06.04.2025 | Kategorie: silniční

Tadej Pogačar zapsal další zlatý řádek do cyklistické historie. Na Kolem Flander předvedl sólo jízdu snů a po druhé v kariéře ovládl nejslavnější belgický monument.

» více novinek a videí