V čem nám pomůže glutamin?

V čem nám pomůže glutamin?

Datum vydání: 21.10.2014

Glutamin je nejčastější aminokyselinou v krevní plazmě a kosterních svalech. Ve svalových buňkách tvoří více než ½ všech volných AK. Glutamin náleží mezi neesenciální aminokyseliny. Znamená to, že naše tělo si jej dokáže v dostatečném množství vytvářet samo a není závislé na jeho přívodu stravou.

Glutamin je v těle syntetizován z kyseliny glutámové a amoniaku pomocí enzymu glutaminsyntetázy. Nejvíce glutaminu se vytváří ve svalových buňkách (a v plících), které jsou také zásadním rezervoárem glutaminu v těle. Na druhé straně největšími konzumenty glutaminu jsou střevní buňky. Pro enterocyty představuje primární zdroj energie. Glutamin podporuje růst a množení buněk sliznice zažívacího traktu. Tato aminokyselina je také důležitou živinou pro buňky imunitního systému (lymfocyty a makrofágy). Celkově spotřebuje zažívací trakt společně s imunitním systémem asi 20 g glutaminu denně. Značné množství glutaminu je rovněž vychytáváno ledvinami, ve kterých se účastní na stabilizaci acido-bazické rovnováhy vnitřního prostředí.

Hlavními úkoly glutaminu v lidském těle jsou:

 • účast na syntéze bílkovin a purinů
 • transport dusíku mezi buňkami
 • výživa buněk tenkého střeva
 • výživa imunitních buněk
 • regulace acido-bazické rovnováhy
 • transport a detoxikace amoniaku
Spotřeba glutaminu prudce stoupá v průběhu hyperkatabolických stavů – při sepsi, vážných zraněních, popáleninách, těžších operacích a dlouhodobém fyzickém stresu. V těchto situacích se glutamin stává aminokyselinou podmíněně esenciální - pro zajištění dostatečného množství je nezbytné přijímat jej také stravou. V průběhu těžkých a dlouhotrvajících katabolických stavů se mnoho glutaminu uvolňuje ze svalů do krevního oběhu a dochází k vyčerpání tělesných glutaminových zásob. Vlivem nízkých koncentrací glutaminu v buňkách a krvi dochází k narušení funkcí jater, ledvin, střev a imunitního systému a následně ke snížení obranyschopnosti, horšímu hojení ran a poklesu regeneračních schopností organismu. K oslabení imunity vlivem sníženého množství glutaminu může docházet také u vytrvalostních sportovců. Po dlouhých a intenzivních trénincích znatelně vzrůstá riziko rozvoje infekce horních cest dýchacích.

Význam glutaminu pro sportovce:

 • ochrana před nadměrným katabolismem, snížení rizika vzniku negativní dusíkaté bilance
 • alternativní zdroj energie při nedostatečné nabídce glukózy
 • podpora výstavby a regenerace svalové tkáně
 • zvýšení uvolňování růstového hormonu do krevního oběhu
 • podpora syntézy glykogenových zásob a celkových regeneračních procesů po ukončení fyzické aktivity
 • synergický účinek v kombinaci s kreatinem
Většina zdravé populace nemusí řešit význam glutaminu ve svém jídelníčku. Dostatečné množství glutaminu si tělo zajišťuje vnitřní syntézou a přímou dodávkou ze stravy. Mezi nejbohatší zdroje glutaminu patří maso, drůbež, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, cereálie a luštěniny. V případě podpory imunitních schopností těla, ochrany a výstavby svalové hmoty u silových a vytrvalostních sportovců, nemocných s vážnými zraněními, popáleninami, po těžších operacích, je výhodné (u nemocných doslova nezbytné) navýšit příjem glutaminu pomocí doplňků stravy.

Glutaminové přípravky jsou dnes běžně k dostání v podobě kapslí či práškových koncentrátů. Intenzivně trénujícím sportovcům se doporučuje užívat 3 až 5 g čistého L-glutaminu rozloženého do 2-3 dávek (60 minut před tréninkem, 15-30 minut po tréninku, popř. ráno či večer před spaním). Kulturisté, atleti rychlostních a silových disciplín úspěšně kombinují glutamin s kreatinem. Glutamin svými anabolickými a volumizačními účinky potencuje efekt suplementace kreatinem.

Vytrvalcům a jedincům redukujícím nadbytečné tukové zásoby přináší účinnou antikatabolickou ochranu kombinace glutaminu s větvenými aminokyselinami (BCAA).

Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
» více novinek a videí