Gainery ve výživě cyklistů

Gainery ve výživě cyklistů

Datum vydání: 29.01.2017

Gainery jsou ideálním prostředkem pro doplnění sacharidových zásob a lehce stravitelných bílkovin.

Slovo „gainer“ nejčastěji uslyšíte ve společnosti kulturistů a sportovců zaměřených na sílu a rychlost. Na první pohled bychom skutečně těžko očekávali smysluplnost užívání přípravků, které podporují nárůst hmotnosti a aktivní tělesné hmoty (anglicky „to gain“ – nabrat) u cyklistů, běžců či jiných, vytrvalostně orientovaných sportovců. Snahou je být přece co nejlehčí… Kupodivu však i z gainerů mohou mít vytrvalci užitek.

S označením „gainer“ skutečně přišli kulturisté, kterým proteino-sacharidové přípravky pomáhají zastavit katabolické procesy způsobené předcházejícím tréninkovým nasazením a umožňují nastartovat regeneraci organismu a růst svalové tkáně. Podobné cíle však mají i vytrvalostní sportovci. Vlivem dlouhotrvající a často i intenzivní zátěže dochází k výraznému vyčerpání svalového a jaterních glykogenu. Glykogen (zásobí forma glukózy) představuje zásadní zdroj energie pro všechny intenzivní krátko i dlouhodobé pohybové aktivity.

Chceme-li podat co nejlepší fyzický výkon je značně výhodné, zahajovat jej s plnými glykogenovými zásobami. Gainery, přesněji řečeno proteino-sacharidové přípravky, jsou ideálním prostředkem pro doplnění sacharidových zásob a lehce stravitelných bílkovin.
 
Hovoříme-li o první výživě po absolvování tréninku, je nezbytné v tuto dobu dodat tělu „rychlé“ sacharidy a bílkoviny v přibližném poměru 4:1 ve prospěch sacharidů. Právě tento poměr většina gainerů splňuje. Typické množství sacharidů ve 100 g práškového koncentrátu je 55-75 g. Zastoupení sacharidů se může výrobek od výrobku lišit. Využíváme-li gaineru po tréninku, je výhodné, pokud je složen především z cukrů s vysokým glykemickým indexem – glukózou a maltodextriny. Vedle těchto „super rychlých“ sacharidů se v přípravcích nachází také další jednoduché cukry se střední a nižší hodnotou GI – sacharóza, isomaltulóza, laktóza a fruktóza, jež uvolňují energii pozvolněji. 
 
Přítomnost rychlých cukrů je však po zátěži stěžejní. Čím rychleji se po vypití gaineru obsažené sacharidy dostanou do krve, tím dříve a efektivněji zarazíme štěpení energetických zásob a naopak nastartujeme proces resyntézy svalového (a jaterního) glykogenu – nejdůležitějšího paliva, které budeme potřebovat v příští tréninkové jednotce. Při časném zahájení novotvorby glykogenových zásob po tréninku, jsme schopni dosáhnout glykogenové superkompenzace – vyčerpané svalové buňky si dokážou uskladnit ještě větší množství glukózy, než tomu bylo před započetím tréninku. Pomocí správně připraveného roztoku jsme schopni poskytnout organismu glukózu snadněji a mnohem rychleji než formou tuhé stravy. Proto by první výživa po výkonu měla být právě v podobě tekuté.

Mnoho experimentálních studií prováděných na sportovcích potvrdilo, že k zajištění dokonalé regenerace organismu a nastartování anabolických reakcí po zátěži je výhodné k sacharidům přidat také malé množství bílkovin bohatých na esenciální aminokyseliny (ze všeho nejvíce leucinu, izoleucinu, valinu – tj. větvených AK – BCAA) a glutamin. Protože potřebujeme aminokyseliny dostat do krevního oběhu co nejdříve, opět je výhodné, aby pocházely z „rychlých“ zdrojů. Mezi nejrychlejší proteinové zdroje patří sérové mléčné bílkoviny – bílkoviny pocházející ze syrovátky. Velmi výhodné je, když jsou v gainerech přítomny také bílkoviny již částečně naštěpené – ve formě hydrolyzátů. V takové podobě dosáhnout aminokyseliny krevního oběhu opravdu velmi rychle. Aminokyseliny využije organismus pro opravu a syntézu svalových bílkovin i podporu imunitních funkcí. Přítomnost rychlých sacharidů stimuluje vylučování inzulínu do krevního oběhu, který doslova cpe glukózu a aminokyseliny do vyčerpaných svalových buněk. Cukry tak pomáhají nejen k resyntéze glykogenu, ale také k lepšímu zužitkování aminokyselin.

V gainerech se nachází rovněž malé množství tuků. Většinou se jedná o 1-5% obsahu. Tuky v první fází po ukončení tréninku nejsou zásadní. Naopak jejich přítomnost ve vyšším množství zhoršuje stravitelnost přípravku a zbytečně zpomaluje trávení a resorpci sacharidů a bílkovin. Výhodné však může být zastoupení mastných kyselin se střední délkou uhlíkatého řetězce. MCT se vstřebávají podstatně rychleji a přináší další alternativní zdroj energie vyčerpanému organismu.

Proteino-sacharidové přípravky obsahují také základní minerální a stopové prvky a vitamíny. Za zmínku stojí vyšší obsah draslíku, kterého je třeba při budování glykogenových zásob.

Chceme-li mít z gainerů co největší užitek, je nezbytné výsledný koktejl správně naředit. Aby se živiny obsažené v nápoji co nejrychleji natrávili a vstřebali, je důležité, aby připravený roztok nepřekračoval 8-10% koncentraci. Například po dvouhodinovém cyklistickém tréninku je dobré přijmout 40-60 g prášku, který je třeba rozpustit do minimálně 400-600 ml vody. Práškový koncentrát je nezbytné rozpouštět ve vodě, ne v mléce. Použitím mléka dojde zhoršení stravitelnosti a především výraznému zpomalení proteino-sacharidového koktejlu. Optimální dobou k užití gaineru je období 10-20 minut po ukončení zátěže. Gainery lze využít také jako dodávku energie před plánovanou fyzickou aktivitou. Je-li koktejl konzumován samostatně, může být aplikován ještě 45-90 minut před počátkem tréninku či závodu.


Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama Reklama ► 
Reklama ► 



Reklama 


Aktuální novinky a videa

Pavel Bittner pojede poprvé Tour de France za tým DSM-Firmenich PostNL
30.06.2025 | Kategorie: silniční
Nizozemský tým Picnic PostNL dnes oznámil, že jej zařadil do osmičlenné nominace pro 112. ročník nejslavnějšího závodu světa.
ČEZ Karlovy Vary: Závod horských kol v kulisách slavného lázeňského centra
30.06.2025 | Kategorie: MTB, ostatní
Nejznámější české lázeňské město ožije v sobotu 9. srpna horskými koly. Do Karlových Varů míří další díl prestižního seriálu Prima CUP, a to v podobě jednoho z nejkrásnějších městských MTB maratonů u nás - ČEZ Karlovy Vary.
ČEZ Šumavský MTB maraton: bajková tradice, která trvá už 28 let
30.06.2025 | Kategorie: MTB
V sobotu 26. července 2025 se Zadov opět promění v centrum horské cyklistiky. Na programu je už 28. ročník legendárního ČEZ Šumavského MTB maratonu, jednoho z nejtradičnějších závodů v České republice.
Kellys a BMZ chystají revoluci: nové ultralehké baterie pro e‑kola
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
Slovenský výrobce Kellys ve spolupráci s německou společností BMZ připravuje novou generaci baterií s mimořádně nízkou hmotností.
Tour de France Unchained: Finále série už 2. července na Netflixu
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
V úterý 2. července se na Netflixu objeví cyklistickými fanoušky dlouho očekávaná nová série dokumentárního seriálu Tour de France: Bez příkras (Unchained).
Tour de France Unchained Trailer
29.06.2025 | Kategorie: ostatní
Tretry S-Works Torch od Remca Evenepoela
29.06.2025 | Kategorie: silniční
Specialized S-Works Torch Remco: Extralehké závodní tretry
29.06.2025 | Kategorie: silniční
S váhou pouhých 148 gramů patří k nejlehčím silničním tretrám na trhu.
Fox Podium Factory: Revoluce mezi XC vidlicemi
26.06.2025 | Kategorie: MTB
Americká značka Fox představila revoluční odpruženou vidlici s obrácenou konstrukcí, která cílí na enduro a náročné trailové ježdění.
Nová RockShox SID SL je nejlehčí 110mm XC vidlice na trhu
26.06.2025 | Kategorie: MTB
RockShox představuje inovovanou verzi své závodní vidlice SID SL s hmotností pod 1 300 gramů.
» více novinek a videí