Energetické gely - část I.

Energetické gely - část I.

Datum vydání: 23.03.2015

Spotřeba energie v p​růběhu fyzického výkonu několikanásobně převyšuje úroveň klidového energetického výdeje.

Trvá-li sportovní aktivita déle než 90 minut, je třeba tělu zajistit dodatečný přísun energie formou iontových nápojů a traťovek. Bez včasné dodávky kalorií z vnějšku, dochází po 2 hodinách intenzivní svalové práce k výraznému vyčerpání pohotovostních energetických zásob s následkem poklesu tělesného výkonu.

V situaci, kdy například šlapete na kole s intenzitou pohybující se v oblasti 70-90% maximální tepové frekvence, je činnost trávicí soustavy významně potlačena. V takových okamžicích není možné získávat „vnější“ energii štěpením potravin, které obsahují živiny v složité podobě polysacharidů, bílkovin a tuků. Trávení, vstřebávání makronutrientů ve své komplexní podobě trvá dlouhou dobu a výrazně zatěžuje celý gastrointestinální trakt. Následkem konzumace běžných tyčinek, sušenek, oplatků, pečiva, tekutých mléčných výrobků v průběhu pohybové aktivity může být vznik zažívacích obtíží v oblasti žaludku, střev a narušení fyzického výkonu. Naštěstí máme k dispozici celou řadu suplementů a výrobků pro sportovní výživu, které jsou mnohem efektivnějším zdrojem energie pro dlouhé vytrvalostní aktivity.

Základním zdrojem energie, elektrolytů a především vody přijímaných v průběhu výkonu jsou iontové nápoje. Například vypitím 750 ml 4% sacharidového roztoku v průběhu jedné hodiny, dodáme tělu 30 gramů „čistých“ sacharidů (poskytnou 120 kcal) v nejlépe využitelné podobě. Požadavky těla na přísun energie při intenzivní činnosti jsou však mnohem vyšší. Hodinová spotřeba energie při jízdě na kole se pohybuje (záleží na profilu tratě, intenzitě svalové práce, povětrnostních podmínkách, trénovanosti, pohlaví a biometrických parametrech cyklisty) v rozmezí 300 až 800 kcal. Chceme-li zabránit totálnímu vyčerpání pohotovostních energetických zdrojů (svalový a jaterní glykogen), je nezbytné u delších aktivit přidat k iontovým nápojům další zdroje energie.

Snadností stravitelnosti, využitelností a rychlostí dodání kalorií stojí po sacharidových nápojích na druhém místě energetické gely. Jejich výhodou je mnohem vyšší koncentrace sacharidů – v malém objemu přináší více energie. Vhodně použitý gel výrazně nezatíží zažívací soustavu a přitom dodá tolik potřebnou nálož „rychlého paliva“. Většina energetických gelů se prodává ve velikosti 30-70 gramových balení, přičemž 65-70% obsahu tvoří sacharidy. Jedna tuba o objemu 40 g obvykle přináší 25 g sacharidů. Užitím této dávky tělu snadno poskytnete v jednoduché podobě významných 100 kcal.

Z pohledu podpory sportovního výkonu je velmi důležitým aspektem spektrum zastoupených sacharidů. Energetické gely přináší cukry ve své nejjednodušší podobě monosacharidů (glukóza, fruktóza), disacharidů (sacharóza, isomaltulóza, maltóza) a středně složitých sacharidů v podobě maltodextrinu. Je výhodné, když gel obsahuje směs výše zmíněných cukrů. Tím zajistíte nejen okamžitou, ale i pozvolnější dodávku glukózy (finálního cukru, kterým končí v lidském těle svoji pouť všechny sacharidy, které přijímáme stravou a nápoji) k pracujícím svalům i dalším tkáním.

Nejrychlejším cukrem (má nejvyšší glykemický index) je maltóza, po ní následuje glukóza, dále maltodextriny (směs více molekul glukózy), sacharóza, isomaltulóza a nejpomalejší z uvedených cukrů je fruktóza. Podle poměru zastoupení jednotlivých sacharidů můžeme odhadnout jak „rychlý“ je ten, který energetický gel. Směs několika cukrů je také přínosná pro udržení rozumné osmolality gelu. Např. čistá glukóza je osmoticky mnohem „silnější“ než maltodextrin. Po požití gelu s vysokou osmolalitou by došlo doslova k natáhnutí vody do zažívacího traktu a následně ke zvýraznění dehydratace buněk a mezibuněčného prostoru.

Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz, Foto: Sky


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama Reklama ► 
Reklama ► 



Reklama 


Aktuální novinky a videa

Pavel Bittner pojede poprvé Tour de France za tým DSM-Firmenich PostNL
30.06.2025 | Kategorie: silniční
Nizozemský tým Picnic PostNL dnes oznámil, že jej zařadil do osmičlenné nominace pro 112. ročník nejslavnějšího závodu světa.
ČEZ Karlovy Vary: Závod horských kol v kulisách slavného lázeňského centra
30.06.2025 | Kategorie: MTB, ostatní
Nejznámější české lázeňské město ožije v sobotu 9. srpna horskými koly. Do Karlových Varů míří další díl prestižního seriálu Prima CUP, a to v podobě jednoho z nejkrásnějších městských MTB maratonů u nás - ČEZ Karlovy Vary.
ČEZ Šumavský MTB maraton: bajková tradice, která trvá už 28 let
30.06.2025 | Kategorie: MTB
V sobotu 26. července 2025 se Zadov opět promění v centrum horské cyklistiky. Na programu je už 28. ročník legendárního ČEZ Šumavského MTB maratonu, jednoho z nejtradičnějších závodů v České republice.
Kellys a BMZ chystají revoluci: nové ultralehké baterie pro e‑kola
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
Slovenský výrobce Kellys ve spolupráci s německou společností BMZ připravuje novou generaci baterií s mimořádně nízkou hmotností.
Tour de France Unchained: Finále série už 2. července na Netflixu
30.06.2025 | Kategorie: ostatní
V úterý 2. července se na Netflixu objeví cyklistickými fanoušky dlouho očekávaná nová série dokumentárního seriálu Tour de France: Bez příkras (Unchained).
Tour de France Unchained Trailer
29.06.2025 | Kategorie: ostatní
Tretry S-Works Torch od Remca Evenepoela
29.06.2025 | Kategorie: silniční
Specialized S-Works Torch Remco: Extralehké závodní tretry
29.06.2025 | Kategorie: silniční
S váhou pouhých 148 gramů patří k nejlehčím silničním tretrám na trhu.
Fox Podium Factory: Revoluce mezi XC vidlicemi
26.06.2025 | Kategorie: MTB
Americká značka Fox představila revoluční odpruženou vidlici s obrácenou konstrukcí, která cílí na enduro a náročné trailové ježdění.
Nová RockShox SID SL je nejlehčí 110mm XC vidlice na trhu
26.06.2025 | Kategorie: MTB
RockShox představuje inovovanou verzi své závodní vidlice SID SL s hmotností pod 1 300 gramů.
» více novinek a videí