Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část II.)

Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část II.)

Datum vydání: 08.07.2015

Jak a kdy energetické drinky a stimulanty využívat? Předem je třeba upozornit na jejich nadměrnou a neuváženou spotřebu až zneužívání.

Při chronickém užívání kofeinu i jiných stimulantů snadno dochází ke vzniku tolerance. Pro vyvolání stejné intenzity účinků je třeba přijímat stále vyšší dávky. Dobře patrné je to u chronických konzumentů kávy, kdy vypití jednoho šálku vyvolá v organismu podstatně menší odezvu než u člověka s minimálním příjmem kofeinu. Ú

plně stejnou reakci těla nacházíme u energetických drinků. Budete-li si denně dávat jednu, dvě plechovky či ampulky, brzy se dopracujete k minimálnímu stimulačnímu účinku. V okamžiku, kdy budete potřebovat skutečně nakopnout, běžná dávka nápoje či přípravku se na vás nijak nepodepíše.

Zacházejte tedy se stimulanty (i s kávou, kolovými nápoji) obezřetně. Není-li jich bezpodmínečně třeba, nekonzumujte je. „Schovávejte“ si je pro výjimečné situace – závody, těžké tréninky, náročné duševní zatížení, popř. povzbuzení za volantem. Neotupělé buňky CNS, které nejsou denně bombardovány stimulačními sloučeninami, vykazují vysokou citlivost k jejich působení. V ojedinělých případech můžeme ve spojitosti s energy drinky hovořit až o závislosti. Organismu navyklému na dlouhodobé užívání „externích“ stimulantů, nestačí běžné koncentrace tělu vlastních. Proto, aby se člověk cítil svěží, zůstal „při životě“, musí si dopřát svoji každodenní „dávku“. Pokud tělu nedopřeje pravidelnou porci stimulantů, mohou se vyskytnout doslova abstinenční příznaky (bolesti hlavy, únava, skleslost či naopak podrážděnost, poruchy činnosti zažívacího traktu).

Ve spojitosti s podporou fyzickou výkonu je vhodné „aplikovat“ stimulační přípravky asi 15-30 minut před zahájením činnosti. U výrobků s převahou guarany je třeba vypít drink či ampulku již 60-90 min před vyjetím (pomalejší nástup účinku guarany). Trvá-li výkon déle než dvě hodiny, je možné využít další dávky kolem 2/3-3/4 závodu, tréninku. V této fázi je však třeba orientovat se na výrobky s obsahem „rychlého“ kofeinu, který se postará o bleskové nabuzení a vzpruhu. Nikdy neužívejte energy drinky po výkonu. Pocitově vám sice pomohou lépe snášet únavu, ale svými stimulačními účinky znemožňují uklidnění nervové soustavy a tím celého organismu. Pod jejich vlivem dochází k narušení regeneračních procesů těla. Svými močopudnými účinky oddalují obnovu tělních tekutin ztracených v průběhu fyzické činnosti.

Dle individuální senzitivity k stimulačním látkám přítomných v energetických nápojích a ampulích nepřekračujte vhodnou jednorázovou i celodenní dávku. Při užití vyšších množství stimulantů může dojít k rozvoji celé řady vedlejších účinků. Nejčastěji se jedná o nadměrnou excitaci organismu, předrážděnost, třes, nervozitu, srdeční palpitace, arytmie, zvýšení krevního tlaku, rozrušení žaludku a střevní činnosti, zvýšenou diurézu (nadměrné močení), nespavost, úzkost.

Výrazné vyplavení stresových hormonů způsobí vazokonstrikci (zúžení cév), která se projevuje snížením prokrvení periferních částí těla – studené ruce a chodidla. Nebezpečný je efekt vazokonstrikce na věnčité tepny u pacientů s anginou pectoris.

Ve spojitosti s provozováním sportovních aktivit může účinkem vyšší diurézy mnohem snadněji docházet ke vzniku dehydratace organismu. Proto je třeba energetické nápoje kombinovat s dostatečným příjmem tekutin (voda, ovocné šťávy, iontové nápoje). Zmínit je třeba také riziko užívání energy drinků v kombinaci s alkoholem. Nabuzení organismu stimulanty „maskuje“ tlumící efekt a účinky alkoholu. Osoba konzumující energetické nápoje je schopna při „nakopnutí“ vypít více alkoholu, jehož nadměrné množství se negativně podepíše na mnoha tělesných funkcích.

Racionální užívání energetických nápojů a stimulačních přípravků nepředstavuje u zdravých dospělých jedinců žádné nebezpečí. Jejich konzumace se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem, pacientům s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční a ostatními chorobami kardiovaskulárního systému.

 
Tab-c-1-srovnani-obsahu-hlavnich-slozek-energetickych-drinku-u-nekterych-vyrobku.bmp
 
Tab-c-2-srovnani-obsahu-hlavnich-slozek-energetickych-ampuli-u-nekterych-vyrobku.bmp
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Přiložené soubory

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
» více novinek a videí