Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Datum vydání: 07.11.2017

Přečtěte si da​lší díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra Viktora Zapletala publikovaný na webu skcpraha.cz, tentokrát věnovaný populárnímu tématu – Tréninku v noci.

V převážné části na podzim musí brzkým stmíváním řada sportovců řešit, jak zvládne odtrénovat potřebnou tréninkovou dávku. Profesionální sportovci tento problém až tak řešit nemusí, mají na svůj trénink celý den, ale většina sportující populace, která se sportu věnuje až po své práci nebo výuce, ano.
 
Sporty, které se provozují mimo haly a osvětlené stadiony tak mají samozřejmě problém. Respektive, měly problém. V současné době pozorujeme boom v nabídce a prodeji nejrůznějších svítilen, blikaček a osvětlení pro sportovce. Svítilen je na trhu skutečně nepřeberné množství, ve všech cenových relacích a jejich účinnost je překvapivá – ty nejvýkonnější se pyšní posudky, které jejich kvalitu srovnávají s osvětlením osobního automobilu. Osvětlení nejčastěji používají cyklisté, ale také vyznavači ostatních sportů – běžci, běžkaři, jezdci na kolečkových bruslích, turisté, horolezci, vyznavači vodních sportů, atd.

Důvod není pouze časový. Trénink v noci má své nezaměnitelné kouzlo, trénink vám zpestří a obohatí vás o nevšední zážitky a scenérie.
 
Někteří členové mé tréninkové skupiny jezdí v noci často a velmi rádi. Příkladem je čtyřnásobný mistr světa v MTBO a bronzový medailista závodu XCO štafet Kryštof Bogár, který v noci odtrénuje neuvěřitelné množství hodin. Noční trénink také není nijak cizí pro olympijského vítěze, mistra světa a Evropy Jaroslava Kulhavého, který pro radost někdy absolvuje noční závody pořádané pro širokou veřejnost.Jaká jsou specifika tréninku v noci?

  • Především byste měli  mít stále na paměti doslovné naplnění sloganu, „vidět a být viděn…“. Věnujte velkou pečlivost výběru vhodného osvětlení, nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách, před tréninkem si pečlivě zkontrolujte dobití baterií.
  • Počítejte s chladem, používejte kvalitní funkční sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a chrání vás před prochladnutím. Správnost oblečení si postupně „vychytáte“ a za pár tréninků budete znát přesně, co si vzít na sebe tak, aby vám nebyla zima, ale ani příliš velké teplo.
  • Pro trénink používejte vedlejší komunikace s minimálním provozem, které máte častokrát projeté. Ideální jsou cyklostezky. Pokud se rozhodnete pro noční MTB či cyklokrosovou jízdu v terénu, volte tréninkový okruh, který dobře znáte.
  • Pokud jde o kvalitu tréninku tak platí, že v noci bez problémů a plnohodnotně můžete odtrénovat zamýšlenou tréninkovou dávku, stejně jako ve dne.
  • Noční trénink by neměl být nebezpečný. Věnujte proto bezpečnosti velkou pozornost. Doporučuji trénovat na důvěrně známém okruhu a celý trénink absolvovat zde. Noční krajina je natolik specifická, že vám trénink určitě nebude připadat monotónní.
  • Řada svítilen disponuje několika režimy, které můžete během jízdy měnit. Pokud máte světlo s režimem dálkového osvětlení a potkávacích světel, nezapomeňte osvětlení přepínat jako v autě. Oslnění cyklistickou svítilnou je stejně nepříjemné a nebezpečné jako když vás oslní automobil.
  • Nevydávejte se na noční trénink bez telefonu, dokladů, nářadí a rezervní duše či lepení. Také doporučuji informovat o tom, že jdete v noci trénovat a především kam, někoho z vašich blízkých pro případ nehody.
Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků naleznete na stránkách SKC Praha a zároveň na webu CATHS.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (12. 2. -18. 2. 2024)
12.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Nový týden přináší opět novou várku slev! Prozkoumejte s námi čerstvé výhody a jedinečné příležitosti. Bez ohledu na Vaše přání vám naše výběry pomohou najít skvělé produkty a ušetřit peníze.
» více novinek a videí