Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Datum vydání: 7. 11. 2017

Přečtěte si da​lší díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra Viktora Zapletala publikovaný na webu skcpraha.cz, tentokrát věnovaný populárnímu tématu – Tréninku v noci.

V převážné části na podzim musí brzkým stmíváním řada sportovců řešit, jak zvládne odtrénovat potřebnou tréninkovou dávku. Profesionální sportovci tento problém až tak řešit nemusí, mají na svůj trénink celý den, ale většina sportující populace, která se sportu věnuje až po své práci nebo výuce, ano.
 
Sporty, které se provozují mimo haly a osvětlené stadiony tak mají samozřejmě problém. Respektive, měly problém. V současné době pozorujeme boom v nabídce a prodeji nejrůznějších svítilen, blikaček a osvětlení pro sportovce. Svítilen je na trhu skutečně nepřeberné množství, ve všech cenových relacích a jejich účinnost je překvapivá – ty nejvýkonnější se pyšní posudky, které jejich kvalitu srovnávají s osvětlením osobního automobilu. Osvětlení nejčastěji používají cyklisté, ale také vyznavači ostatních sportů – běžci, běžkaři, jezdci na kolečkových bruslích, turisté, horolezci, vyznavači vodních sportů, atd.

Důvod není pouze časový. Trénink v noci má své nezaměnitelné kouzlo, trénink vám zpestří a obohatí vás o nevšední zážitky a scenérie.
 
Někteří členové mé tréninkové skupiny jezdí v noci často a velmi rádi. Příkladem je čtyřnásobný mistr světa v MTBO a bronzový medailista závodu XCO štafet Kryštof Bogár, který v noci odtrénuje neuvěřitelné množství hodin. Noční trénink také není nijak cizí pro olympijského vítěze, mistra světa a Evropy Jaroslava Kulhavého, který pro radost někdy absolvuje noční závody pořádané pro širokou veřejnost.Jaká jsou specifika tréninku v noci?

  • Především byste měli  mít stále na paměti doslovné naplnění sloganu, „vidět a být viděn…“. Věnujte velkou pečlivost výběru vhodného osvětlení, nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách, před tréninkem si pečlivě zkontrolujte dobití baterií.
  • Počítejte s chladem, používejte kvalitní funkční sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a chrání vás před prochladnutím. Správnost oblečení si postupně „vychytáte“ a za pár tréninků budete znát přesně, co si vzít na sebe tak, aby vám nebyla zima, ale ani příliš velké teplo.
  • Pro trénink používejte vedlejší komunikace s minimálním provozem, které máte častokrát projeté. Ideální jsou cyklostezky. Pokud se rozhodnete pro noční MTB či cyklokrosovou jízdu v terénu, volte tréninkový okruh, který dobře znáte.
  • Pokud jde o kvalitu tréninku tak platí, že v noci bez problémů a plnohodnotně můžete odtrénovat zamýšlenou tréninkovou dávku, stejně jako ve dne.
  • Noční trénink by neměl být nebezpečný. Věnujte proto bezpečnosti velkou pozornost. Doporučuji trénovat na důvěrně známém okruhu a celý trénink absolvovat zde. Noční krajina je natolik specifická, že vám trénink určitě nebude připadat monotónní.
  • Řada svítilen disponuje několika režimy, které můžete během jízdy měnit. Pokud máte světlo s režimem dálkového osvětlení a potkávacích světel, nezapomeňte osvětlení přepínat jako v autě. Oslnění cyklistickou svítilnou je stejně nepříjemné a nebezpečné jako když vás oslní automobil.
  • Nevydávejte se na noční trénink bez telefonu, dokladů, nářadí a rezervní duše či lepení. Také doporučuji informovat o tom, že jdete v noci trénovat a především kam, někoho z vašich blízkých pro případ nehody.
Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků naleznete na stránkách SKC Praha a zároveň na webu CATHS.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►