Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Další díl tréninkové poradny Viktora Zapletala - Trénink v noci

Datum vydání: 7. 11. 2017

Přečtěte si da​lší díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra Viktora Zapletala publikovaný na webu skcpraha.cz, tentokrát věnovaný populárnímu tématu – Tréninku v noci.

V převážné části na podzim musí brzkým stmíváním řada sportovců řešit, jak zvládne odtrénovat potřebnou tréninkovou dávku. Profesionální sportovci tento problém až tak řešit nemusí, mají na svůj trénink celý den, ale většina sportující populace, která se sportu věnuje až po své práci nebo výuce, ano.
 
Sporty, které se provozují mimo haly a osvětlené stadiony tak mají samozřejmě problém. Respektive, měly problém. V současné době pozorujeme boom v nabídce a prodeji nejrůznějších svítilen, blikaček a osvětlení pro sportovce. Svítilen je na trhu skutečně nepřeberné množství, ve všech cenových relacích a jejich účinnost je překvapivá – ty nejvýkonnější se pyšní posudky, které jejich kvalitu srovnávají s osvětlením osobního automobilu. Osvětlení nejčastěji používají cyklisté, ale také vyznavači ostatních sportů – běžci, běžkaři, jezdci na kolečkových bruslích, turisté, horolezci, vyznavači vodních sportů, atd.

Důvod není pouze časový. Trénink v noci má své nezaměnitelné kouzlo, trénink vám zpestří a obohatí vás o nevšední zážitky a scenérie.
 
Někteří členové mé tréninkové skupiny jezdí v noci často a velmi rádi. Příkladem je čtyřnásobný mistr světa v MTBO a bronzový medailista závodu XCO štafet Kryštof Bogár, který v noci odtrénuje neuvěřitelné množství hodin. Noční trénink také není nijak cizí pro olympijského vítěze, mistra světa a Evropy Jaroslava Kulhavého, který pro radost někdy absolvuje noční závody pořádané pro širokou veřejnost.Jaká jsou specifika tréninku v noci?

  • Především byste měli  mít stále na paměti doslovné naplnění sloganu, „vidět a být viděn…“. Věnujte velkou pečlivost výběru vhodného osvětlení, nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách, před tréninkem si pečlivě zkontrolujte dobití baterií.
  • Počítejte s chladem, používejte kvalitní funkční sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a chrání vás před prochladnutím. Správnost oblečení si postupně „vychytáte“ a za pár tréninků budete znát přesně, co si vzít na sebe tak, aby vám nebyla zima, ale ani příliš velké teplo.
  • Pro trénink používejte vedlejší komunikace s minimálním provozem, které máte častokrát projeté. Ideální jsou cyklostezky. Pokud se rozhodnete pro noční MTB či cyklokrosovou jízdu v terénu, volte tréninkový okruh, který dobře znáte.
  • Pokud jde o kvalitu tréninku tak platí, že v noci bez problémů a plnohodnotně můžete odtrénovat zamýšlenou tréninkovou dávku, stejně jako ve dne.
  • Noční trénink by neměl být nebezpečný. Věnujte proto bezpečnosti velkou pozornost. Doporučuji trénovat na důvěrně známém okruhu a celý trénink absolvovat zde. Noční krajina je natolik specifická, že vám trénink určitě nebude připadat monotónní.
  • Řada svítilen disponuje několika režimy, které můžete během jízdy měnit. Pokud máte světlo s režimem dálkového osvětlení a potkávacích světel, nezapomeňte osvětlení přepínat jako v autě. Oslnění cyklistickou svítilnou je stejně nepříjemné a nebezpečné jako když vás oslní automobil.
  • Nevydávejte se na noční trénink bez telefonu, dokladů, nářadí a rezervní duše či lepení. Také doporučuji informovat o tom, že jdete v noci trénovat a především kam, někoho z vašich blízkých pro případ nehody.
Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků naleznete na stránkách SKC Praha a zároveň na webu CATHS.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►