Sport jako životní filozofie

Sport jako životní filozofie

Datum vydání: 28. 11. 2017

Převzali jsme pro vás rubriku „Tréninková poradna“ ze stránek SKC Praha a jejich autorem je Viktor Zapletal. Nyní jsme se zaměřili na téma Sport jako životní filozofie.

Také znáte ten pocit nebo spíš potřebu, která vás nutí každý den s železnou pravidelností, sportovat? Jít si zaběhat, zajezdit na kole, plavat, „užít“ si svou hodinku denně v posilovně - možností je řada.

Na celém světě jsou statisíce lidí, kteří jsou na tom úplně stejně a každodenně si najdou čas a prostor pro svůj sport. A nejsou ničím limitováni, jsou povzneseni nad nechápavé pohledy kolegů, když přijíždějí brzy ráno v dešti na kole do práce či o polední pauze míří na hodinku do posilovny, bazénu nebo jen ignorují výtah a v obleku poctivě vybíhají schody výškových budov. 
 
Nevadí jim častokrát i velmi pokročilý věk, absence sportovního talentu, zdravotní handicap, nemají výkonnostní ambice ani potřebu komukoliv cokoliv dokazovat.
 

Proč to tedy děláme? Opravdu jen těžko lze uvěřit tvrzení, že jezdit na kole tři hodiny v mínus 7 stupních je nějaká super zábava a o pozitivních pocitech z takového tréninku by se také dalo celkem úspěšně polemizovat. Odpověď je ale snadná – sport je naší životní filozofií. Naším koníčkem a zábavou a pro řadu z nás i smyslem života. 
 
Mnoho lidí začíná sportovat častokrát až v pozdějším věku z důvodů zcela racionálních, např. na doporučení lékaře, ze snahy upravit životní styl, zhubnout, případně může být stimulem ke sportu také úraz, nemoc a prostá snaha dostat se zpět na původní kondici či zlepšit svou pohyblivost. 

Toto každodenní sportování nám umožňuje pracovat na sobě, zdokonalovat se, zlepšovat, dokázat si, že na to pořád mám, že to zvládnu. Řada takto sportujících postupem času zjistí, že je ta každodenní aktivita vlastně baví. Sledují, jak se lepší, cítí se fyzicky i psychicky silnější a tak sportují dál a od určité chvíle jsou nervózní a podráždění, když jim např. pracovní či jiné překážky nedovolí absolvovat trénink. 
 

 
K tomu, aby člověk celoživotně pravidelně sportoval, určitě nemusí mít za sebou kariéru výkonnostního sportovce, závodníka či dokonce profesionála ověnčeného medailemi z významných světových soutěží. Opak je spíše pravdou. Jen velmi málo výkonnostních sportovců se po letech profesionální dřiny dokážou motivovat k pravidelnému sportování i po ukončení aktivní profesionální kariéry. Sport je živil, trénink se stal nutností, závody stresem, nikoliv zábavou a duševní regenerací.

 
Ale přesto je pár těch, kteří se zaujetím dnes závodí v závodech pro širokou veřejnost, podobně, jako kdysi na mistrovství světa před vyprodanými tribunami. A vůbec jim nevadí, že dnes bojují např. o umístění ve třetí stovce závodníků nebo hobíků i když kdysi patřili k absolutní světové extratřídě. 

Myslím si, že to je asi ten pravý příklad sportu, jako životní filozofie. Tréninku, který nám pomáhá nejenom zdokonalit své tělo, své pohyby, koordinaci, ale především uvolnit naši mysl, navodit pozitivní myšlenky, stát se silnějšími. Vůbec nejde o to, abychom soupeřili s ostatními a byli lepší či horší než oni. Jde jen o to, co při sportu cítíme my sami a co nám sport přináší, čím nás obohacuje.

Na závěr použiji citát z knihy „O čem mluvím, když mluvím o běhání“ úspěšného a světově uznávaného spisovatele Haruki Murakamiho, který každý den, ve věku šedesáti sedmi let, poctivě absolvuje svou mnohakilometrovou tréninkovou dávku:

„Kdo někdy zkusil zaběhnout maraton, poznal sám, že pro běžce nepředstavuje zvláštní problém, jestli snad v závodě nad někým konkrétním zvítězí, nebo ne.  Samozřejmě, že stát se běžcem vrcholovým, kterému jde o první místo, bude pro mě životně důležité, abych překonal všechny soupeře před sebou, ale pro obyčejného civilistu nějaké osobní vítězství nebo prohra tolik neznamenají. Možná, že jsou takoví, které v běhu motivuje touha „být lepší než ten a ten“, a možná, že jim to pomáhá při tréninku.“

Většina běžců se pouští do závodů s tím, že si nejdřív stanoví osobní cíl a řeknou si: „Tentokrát to chci zaběhnout za tolik a za tolik“. Pokud to v daném čase uběhnou, řeknou si, že něco dokázali, pokud ne, ví, že tentokrát neuspěli. A i kdyby to neuběhli včas, pokud zažijí uspokojení z toho, že ze sebe vydali všechno, co šlo, pokud mají dobrý pocit, který je vede, aby pokračovali, pocit, jako když člověk udělá velký objev, je možná i to jistý druh úspěchu. Jinými slovy je pro vytrvalostní běžce důležité měřítko, jestli jsou, když doběhli, na sebe pyšní (nebo mají jiný podobný pocit).
 

Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků naleznete na stránkách SKC Praha a zároveň na webu CATHS.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►