Sport jako životní filozofie

Sport jako životní filozofie

Datum vydání: 28. 11. 2017

Převzali jsme pro vás rubriku „Tréninková poradna“ ze stránek SKC Praha a jejich autorem je Viktor Zapletal. Nyní jsme se zaměřili na téma Sport jako životní filozofie.

Také znáte ten pocit nebo spíš potřebu, která vás nutí každý den s železnou pravidelností, sportovat? Jít si zaběhat, zajezdit na kole, plavat, „užít“ si svou hodinku denně v posilovně - možností je řada.

Na celém světě jsou statisíce lidí, kteří jsou na tom úplně stejně a každodenně si najdou čas a prostor pro svůj sport. A nejsou ničím limitováni, jsou povzneseni nad nechápavé pohledy kolegů, když přijíždějí brzy ráno v dešti na kole do práce či o polední pauze míří na hodinku do posilovny, bazénu nebo jen ignorují výtah a v obleku poctivě vybíhají schody výškových budov. 
 
Nevadí jim častokrát i velmi pokročilý věk, absence sportovního talentu, zdravotní handicap, nemají výkonnostní ambice ani potřebu komukoliv cokoliv dokazovat.
 

Proč to tedy děláme? Opravdu jen těžko lze uvěřit tvrzení, že jezdit na kole tři hodiny v mínus 7 stupních je nějaká super zábava a o pozitivních pocitech z takového tréninku by se také dalo celkem úspěšně polemizovat. Odpověď je ale snadná – sport je naší životní filozofií. Naším koníčkem a zábavou a pro řadu z nás i smyslem života. 
 
Mnoho lidí začíná sportovat častokrát až v pozdějším věku z důvodů zcela racionálních, např. na doporučení lékaře, ze snahy upravit životní styl, zhubnout, případně může být stimulem ke sportu také úraz, nemoc a prostá snaha dostat se zpět na původní kondici či zlepšit svou pohyblivost. 

Toto každodenní sportování nám umožňuje pracovat na sobě, zdokonalovat se, zlepšovat, dokázat si, že na to pořád mám, že to zvládnu. Řada takto sportujících postupem času zjistí, že je ta každodenní aktivita vlastně baví. Sledují, jak se lepší, cítí se fyzicky i psychicky silnější a tak sportují dál a od určité chvíle jsou nervózní a podráždění, když jim např. pracovní či jiné překážky nedovolí absolvovat trénink. 
 

 
K tomu, aby člověk celoživotně pravidelně sportoval, určitě nemusí mít za sebou kariéru výkonnostního sportovce, závodníka či dokonce profesionála ověnčeného medailemi z významných světových soutěží. Opak je spíše pravdou. Jen velmi málo výkonnostních sportovců se po letech profesionální dřiny dokážou motivovat k pravidelnému sportování i po ukončení aktivní profesionální kariéry. Sport je živil, trénink se stal nutností, závody stresem, nikoliv zábavou a duševní regenerací.

 
Ale přesto je pár těch, kteří se zaujetím dnes závodí v závodech pro širokou veřejnost, podobně, jako kdysi na mistrovství světa před vyprodanými tribunami. A vůbec jim nevadí, že dnes bojují např. o umístění ve třetí stovce závodníků nebo hobíků i když kdysi patřili k absolutní světové extratřídě. 

Myslím si, že to je asi ten pravý příklad sportu, jako životní filozofie. Tréninku, který nám pomáhá nejenom zdokonalit své tělo, své pohyby, koordinaci, ale především uvolnit naši mysl, navodit pozitivní myšlenky, stát se silnějšími. Vůbec nejde o to, abychom soupeřili s ostatními a byli lepší či horší než oni. Jde jen o to, co při sportu cítíme my sami a co nám sport přináší, čím nás obohacuje.

Na závěr použiji citát z knihy „O čem mluvím, když mluvím o běhání“ úspěšného a světově uznávaného spisovatele Haruki Murakamiho, který každý den, ve věku šedesáti sedmi let, poctivě absolvuje svou mnohakilometrovou tréninkovou dávku:

„Kdo někdy zkusil zaběhnout maraton, poznal sám, že pro běžce nepředstavuje zvláštní problém, jestli snad v závodě nad někým konkrétním zvítězí, nebo ne.  Samozřejmě, že stát se běžcem vrcholovým, kterému jde o první místo, bude pro mě životně důležité, abych překonal všechny soupeře před sebou, ale pro obyčejného civilistu nějaké osobní vítězství nebo prohra tolik neznamenají. Možná, že jsou takoví, které v běhu motivuje touha „být lepší než ten a ten“, a možná, že jim to pomáhá při tréninku.“

Většina běžců se pouští do závodů s tím, že si nejdřív stanoví osobní cíl a řeknou si: „Tentokrát to chci zaběhnout za tolik a za tolik“. Pokud to v daném čase uběhnou, řeknou si, že něco dokázali, pokud ne, ví, že tentokrát neuspěli. A i kdyby to neuběhli včas, pokud zažijí uspokojení z toho, že ze sebe vydali všechno, co šlo, pokud mají dobrý pocit, který je vede, aby pokračovali, pocit, jako když člověk udělá velký objev, je možná i to jistý druh úspěchu. Jinými slovy je pro vytrvalostní běžce důležité měřítko, jestli jsou, když doběhli, na sebe pyšní (nebo mají jiný podobný pocit).
 

Článek je převzatý ze stránek SKC Praha a CATHS, autorem textu je reprezentační trenér Viktor Zapletal. Kompletní sbírku publikovaných článků naleznete na stránkách SKC Praha a zároveň na webu CATHS.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►