Nehoda cyklisty. Jak se zachovat v této obtížné situaci?

Nehoda cyklisty. Jak se zachovat v této obtížné situaci?

Datum vydání: 1. 11. 2017

Nehoda. Jak se zachovat v tomto nepředvídatelném momentu? 

Je obtížné předpovídat chování osob ve stresové situaci. I člověk s klidnými povahovými rysy nemusí mít v návalu adrenalinu a stresu své chování pod kontrolou a svým jednáním může způsobit potíže.


Existují pravidla, pomocí nichž lze závažným situacím předcházet a mírnit jejich následky. Projděme si je jedno po druhém. 

 

1. Zkontrolujte zdravotní stav účastníků nehody

 

Na prvním místě se vždy ujistěte o zdravotním stavu účastníků nehody. V případě vážnějšího zranění volejte linku 155 nebo 112 a postupujte dle odborných pokynů operátora. Pro usnadnění této komunikace doporučujeme nainstalovat do chytrého telefonu aplikaci Záchranka, pomocí níž vytočíte operátory záchranné služby a lokalizujete vaší pozici. 

 

Policii volejte v těchto případech:

  • v případě dopravní nehody budete mít povinnost volat policii, když dojde na některém z vozidel ke škodě vyšší než 100.000 Kč (včetně přepravovaných věcí). 
  • k dopravní nehodě, kde dojde ke zranění osob nebo k usmrcení, vždy volejte policii 
  • policii volejte vždy, pokud při nehodě dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby (například k poškození zaparkovaného vozidla, oplocení rodinného domu, náraz do sloupu veřejného osvětlení apod.) 
  • pokud někdo z účastníků odmítne sepsání záznamu nebo se účastníci na vině nedohodnou, přivolejte policii; pokud při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či ke zničení nebo poškození její součásti nebo příslušenství (dopravní značka, svodidla apod.); když dojde k poškození obecně prospěšného zařízení (zařízení na železničních přejezdech apod.); v případě, že dojde k poškození životního prostředí (únik provozních kapalin apod.)
  • policii volejte i v případě, kdy sami nebudete po nehodě schopni obnovit plynulost provozu 

2. Kliďte se z cesty

 

V případě nehody, u níž nejsou nápomocni svědci, je dobré se odklidit z cesty a nezavazet ve vozovce, kde může dojít k dalším nepříjemnostem. V případě vážného zranění a nemožnosti pohybu s postiženým doporučujeme nehodu ihned zviditelnit výstražnými světly automobilu, umístěním výstražného trojúhelníku a použitím výstražných vest.

 

3. Zachovejte chladnou hlavu

 

Ačkoliv se každý z nás může stát součástí dopravní nehody, jen málokomu se podaří zachovat klid, přitom ten je mnohdy klíčem k úspěchu. Ve skutečnosti je to tak, že emoce v těchto situacích ovládají naše tělo a adrenalin stoupá. To vše je v pořádku, ale je třeba myslet na to, že v takové situaci se náš mozek zabývá prvotním šokem a myšlení se dostává do pozadí. Pokud to jen půjde, pokuste se nepříjemnou situaci řešit s časovým odstupem, nechte si prostor k reálnějšímu náhledu a zreflektujte si celou situaci. Vyčkejte až budete klidnější. 

 

4. Zdokumentujte nehodu

 

Mobilní telefon vybavený fotoaparátem má v dnešní době téměř každý, proto nezapomeňte nehodu vyfotografovat, včetně způsobené škody na obou stranách. Jste-li pojištěn, je vhodné sepsat oficiální záznam o dopravní nehodě. Nezapomeňte si také zjistit informace o totožnosti svědků, kteří nehodu mohou objasnit. Pamatujte, čím více důkazů, tím lépe.

 

5. Jďete na lékařské vyšetření
 

I při drobném zranění navštivte lékaře a podrobte se kompletnímu vyšetření. Důkladná prohlídka může odhalit vnitřní zranění, o kterých ani nemusíte vědět. Vyhnete se tak nečekaným zdravotním komplikacím. Na zranění můžete poukázat v pojistné události.

 

Toto byl jen základní výčet možných kroků, jak lze postupovat v případě nehody. Samozřejmě, že nehodám můžete předcházet používáním ochranných pomůcek, osvětlení nebo také  technicky způsobilým stavem dopravního prostředku. Nezapomínejte s sebou vozit vždy doklad totožnosti a případná čísla na kontaktní osoby. Další možností je umístit na své kolo či do helmy štítek s iniciály. 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►