Nehoda cyklisty. Jak se zachovat v této obtížné situaci?

Nehoda cyklisty. Jak se zachovat v této obtížné situaci?

Datum vydání: 01.11.2017

Nehoda. Jak se zachovat v tomto nepředvídatelném momentu? 

Je obtížné předpovídat chování osob ve stresové situaci. I člověk s klidnými povahovými rysy nemusí mít v návalu adrenalinu a stresu své chování pod kontrolou a svým jednáním může způsobit potíže.


Existují pravidla, pomocí nichž lze závažným situacím předcházet a mírnit jejich následky. Projděme si je jedno po druhém. 

 

1. Zkontrolujte zdravotní stav účastníků nehody

 

Na prvním místě se vždy ujistěte o zdravotním stavu účastníků nehody. V případě vážnějšího zranění volejte linku 155 nebo 112 a postupujte dle odborných pokynů operátora. Pro usnadnění této komunikace doporučujeme nainstalovat do chytrého telefonu aplikaci Záchranka, pomocí níž vytočíte operátory záchranné služby a lokalizujete vaší pozici. 

 

Policii volejte v těchto případech:

  • v případě dopravní nehody budete mít povinnost volat policii, když dojde na některém z vozidel ke škodě vyšší než 100.000 Kč (včetně přepravovaných věcí). 
  • k dopravní nehodě, kde dojde ke zranění osob nebo k usmrcení, vždy volejte policii 
  • policii volejte vždy, pokud při nehodě dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby (například k poškození zaparkovaného vozidla, oplocení rodinného domu, náraz do sloupu veřejného osvětlení apod.) 
  • pokud někdo z účastníků odmítne sepsání záznamu nebo se účastníci na vině nedohodnou, přivolejte policii; pokud při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či ke zničení nebo poškození její součásti nebo příslušenství (dopravní značka, svodidla apod.); když dojde k poškození obecně prospěšného zařízení (zařízení na železničních přejezdech apod.); v případě, že dojde k poškození životního prostředí (únik provozních kapalin apod.)
  • policii volejte i v případě, kdy sami nebudete po nehodě schopni obnovit plynulost provozu 

2. Kliďte se z cesty

 

V případě nehody, u níž nejsou nápomocni svědci, je dobré se odklidit z cesty a nezavazet ve vozovce, kde může dojít k dalším nepříjemnostem. V případě vážného zranění a nemožnosti pohybu s postiženým doporučujeme nehodu ihned zviditelnit výstražnými světly automobilu, umístěním výstražného trojúhelníku a použitím výstražných vest.

 

3. Zachovejte chladnou hlavu

 

Ačkoliv se každý z nás může stát součástí dopravní nehody, jen málokomu se podaří zachovat klid, přitom ten je mnohdy klíčem k úspěchu. Ve skutečnosti je to tak, že emoce v těchto situacích ovládají naše tělo a adrenalin stoupá. To vše je v pořádku, ale je třeba myslet na to, že v takové situaci se náš mozek zabývá prvotním šokem a myšlení se dostává do pozadí. Pokud to jen půjde, pokuste se nepříjemnou situaci řešit s časovým odstupem, nechte si prostor k reálnějšímu náhledu a zreflektujte si celou situaci. Vyčkejte až budete klidnější. 

 

4. Zdokumentujte nehodu

 

Mobilní telefon vybavený fotoaparátem má v dnešní době téměř každý, proto nezapomeňte nehodu vyfotografovat, včetně způsobené škody na obou stranách. Jste-li pojištěn, je vhodné sepsat oficiální záznam o dopravní nehodě. Nezapomeňte si také zjistit informace o totožnosti svědků, kteří nehodu mohou objasnit. Pamatujte, čím více důkazů, tím lépe.

 

5. Jďete na lékařské vyšetření
 

I při drobném zranění navštivte lékaře a podrobte se kompletnímu vyšetření. Důkladná prohlídka může odhalit vnitřní zranění, o kterých ani nemusíte vědět. Vyhnete se tak nečekaným zdravotním komplikacím. Na zranění můžete poukázat v pojistné události.

 

Toto byl jen základní výčet možných kroků, jak lze postupovat v případě nehody. Samozřejmě, že nehodám můžete předcházet používáním ochranných pomůcek, osvětlení nebo také  technicky způsobilým stavem dopravního prostředku. Nezapomínejte s sebou vozit vždy doklad totožnosti a případná čísla na kontaktní osoby. Další možností je umístit na své kolo či do helmy štítek s iniciály. 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí