Jak jezdit ve vedru bez úhony?

Jak jezdit ve vedru bez úhony?

Datum vydání: 23.06.2017

Léto nám nastoupilo razantně a tak se nabízí otázka, na co si při projížďce za vysokých teplot (a vlhkosti) dávat pozor.

Na tom, aby se vyjížďka za horkých letních dnů po všech stránkách vydařila a my si jí naplno užili, spíše než protrpěli, musíme zapracovat už před prvním šlápnutím do pedálů. 

V první řadě je důležité nezanedbat už samotnou materiální fázi příprav, která spočívá v nákupu kvalitního funkčního oblečení, brýlí s UV filtrem, dostatečně prodyšné přilby, treter apod. 

Na fyzickou zátěž ve vedru bychom pak měli tělo připravovat postupně tak, aby si stačilo zvyknout. Je tedy dobré začínat volněji. Pozor je nutné dávat i na pokožku, pro níž platí vlastně to samé. Vystavovat jí slunečnímu záření graduálně a přitom nikdy nezapomenout na aplikaci krému na opalování s vysokým faktorem - to jsou dobré zásady, kterými bychom se měli řídit. Nejcitlivějšími místy, které je potřeba obzvláště opečovávat, jsou nos, uši, tváře, paže a lýtka. 

Pokud cyklista plánuje delší trasu řídčeji osídlenou krajinou, je třeba si rozmyslet, kde a jak je možné doplnit tekutiny. To nás přivádí k pravděpodobně nejdůležitějšímu faktoru, který ovlivňuje cyklistův výkon a vůbec zdraví v letních dnech - hydrataci. Obecně se při jízdě ve svižném tempu doporučuje vypít půl litru až litr tekutin za hodinu jízdy, což představuje zhruba 10-12 mililitrů tekutin na kilo váhy sportovce. Cyklista by přitom měl pít průběžně a po troškách tak, aby se vyhnul nejenom dehydrataci, ale také žaludečním problémům. Pokud máme tekutin dostatek, je také dobré chladit tělo políváním krku, předloktí anebo stehen.

Opomíjená je i potřeba dostatečně pít PŘED a PO jízdě. Před jízdou se také občas doporučuje vychladit si (ne zcela) naplněný bidon v mrazáku. Ten pak v ideálním případě nabídne výborné osvěžení, protože než cyklista spořádá první láhev, nápoj z mrazáku se stane pitným a zároveň osvěžujícím.

Po švihu se doporučuje dát si vychlazený proteinový nápoj, neboť ten efektivně přivede s živinami do svalů i vodu. Výživu samozřejmě není radno opomenout ani v průběhu jízdy. Tělu je potřeba dodávat energii i tehdy, kdy nemáte na jídlo ani pomyšlení. Za vysokých teplot je prostě potřeba jíst jako kdykoliv jindy. 
 
Zapomeňte na pýchu. Pokud cítíte potřebu si odpočinout, zastavte někde ve stínu a odfrkněte si. Není totiž vedro jako vedro. Pokud se k horkému počasí přidá i vysoká vlhkost, je to pro tělo v mnohých aspektech ještě větší "záhul".
 


Potem se tělo chladí, když jím vlastně odvádí vnitřní teplo. Nicméně za vysoké vlhkosti se pot odpařuje pomaleji a nedostatečně. Tělo se potom přehřívá a sportovci se pocitově zdá býti ještě tepleji. Organismus se snaží v nouzovém režimu ochladit roztáhnutím cév, vnitřní teplota je ale o to vyšší. Nevýhodou suchého vedra je naopak to, že se pot a také tělesné tekutiny (např. skrze oči a sliznice) rychle odpařují a tím roste riziko dehydratace. 
 
Pokud máte tu možnost a nejde vám o to se na kole opálit do zlatova, vyjeďte raději ráno nebo večer. Je příjemněji, vyhnete se spoustě výše zmíněných rizik spojených s přímým sluncem a vedrem a budete mít i více sil. V parnu letního dne totiž většina smrtelníků nedokáže vyvinout takový výkon, jako za příhodnějších klimatických podmínek. 
 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí