Kdo jí a pije, ten jede

Kdo jí a pije, ten jede

Datum vydání: 16. 4. 2017

Doplňování karbohydrátů a tekutin se netýká jen profíků. 

Jízda na kole kultivuje tělo, to je známá věc. Ale ani trénovaný cyklista není perpetum mobile, natož rekreační cyklista. Proto i na kole jezte a pijte (do polosyta). Dojedete daleko a na kolo se budete o to raději zase vracet. 

Pokud ovšem plánujete kratší jízdu trvající do 1 hodiny, tělu postačí zásoby, které si utvořilo ze stravy před započetím jízdy. Bohatě vám tak postačí bidon s vodou. Na delší a náročnější výšlapy si už do kapsy přibalte něco na zub. A to něco by nemělo postrádat klíčovou složku: karbohydráty

Karbohydráty jsou koncetrovány ve svalech ve fromě glykogenu a jsou tedy zásadní v procesu udržování hladiny glukózy v krvi, tedy v tvorbě energie. Chemická struktura karbohydrátů má na rozdíl od proteinů a tuků jednu obrovskou výhodu, rychle se štěpí (na glukózu). Právě rychlost je klíčová, glukózu tělo může z proteinů a tuků získat také. Proces ale trvá příliš dlouho a je neefektivní. 

Pokud tedy v průběhu jízdy např. zhltneme na proteiny bohatou tyčinku, je pravděpodobně, že jí tělo nestráví dřív, než se vrátíme domů a při jízdě nám moc nepomůže. Důležité je ale nepřehánět to ani se samotnými karbohydráty. Konzumace nadměrného množství může přivodit pocit plnosti až nevolnosti. Přebytečné množství se navíc v těle uloží jako (velice často) nežádoucí tuk (to však platí i u proteinů). 

Kolik je tedy tak akorát? Odborníci se v zásadě shodují na doporučeném množstvím 30 až 60 gramů karbohydrátů potřebných na hodinu jízdy, protože i naše tělo není schopno zpracovat více jak 1 gram karbohydrátů za minutu. 

Jak často jíst? Opět záleží na individuálním cyklistovi, ale při delší jízdě je důležité jíst minimálně jednou za hodinu anebo častěji a po menším množství. Zlaté pravidlo však zní: jezte než budete mít hlad a pijte, než dostanete žízeň. Pak už totiž bývá pozdě. Velmi doporučované jsou elektrolytické nápoje, které samotné obsahují určité množství karbohydrátů. V druhém bidonu by neměla chybět voda na "spláchnutí" energetických gelů a tyčinek. Pokud jste příznivci poněkud přirozenějších zdrojů stravy, přibalte si do kapsy banán, sušené fíky, datle či rozinky. A nebo si dejte želatinové bonbóny, jako to dělají mistři světa :).

Pokud chcete jít střední cestou, i v oblasti stravování je to, zdá se, cesta zlatá. Ideální je totiž tyto položky mixovat. Kombinací stravy obsahující glukózu a fruktózu dosáhneme efektivnější dodávky energie tam, kde je potřeba. 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►