Kdo jí a pije, ten jede

Kdo jí a pije, ten jede

Datum vydání: 16.04.2017

Doplňování karbohydrátů a tekutin se netýká jen profíků. 

Jízda na kole kultivuje tělo, to je známá věc. Ale ani trénovaný cyklista není perpetum mobile, natož rekreační cyklista. Proto i na kole jezte a pijte (do polosyta). Dojedete daleko a na kolo se budete o to raději zase vracet. 

Pokud ovšem plánujete kratší jízdu trvající do 1 hodiny, tělu postačí zásoby, které si utvořilo ze stravy před započetím jízdy. Bohatě vám tak postačí bidon s vodou. Na delší a náročnější výšlapy si už do kapsy přibalte něco na zub. A to něco by nemělo postrádat klíčovou složku: karbohydráty

Karbohydráty jsou koncetrovány ve svalech ve fromě glykogenu a jsou tedy zásadní v procesu udržování hladiny glukózy v krvi, tedy v tvorbě energie. Chemická struktura karbohydrátů má na rozdíl od proteinů a tuků jednu obrovskou výhodu, rychle se štěpí (na glukózu). Právě rychlost je klíčová, glukózu tělo může z proteinů a tuků získat také. Proces ale trvá příliš dlouho a je neefektivní. 

Pokud tedy v průběhu jízdy např. zhltneme na proteiny bohatou tyčinku, je pravděpodobně, že jí tělo nestráví dřív, než se vrátíme domů a při jízdě nám moc nepomůže. Důležité je ale nepřehánět to ani se samotnými karbohydráty. Konzumace nadměrného množství může přivodit pocit plnosti až nevolnosti. Přebytečné množství se navíc v těle uloží jako (velice často) nežádoucí tuk (to však platí i u proteinů). 

Kolik je tedy tak akorát? Odborníci se v zásadě shodují na doporučeném množstvím 30 až 60 gramů karbohydrátů potřebných na hodinu jízdy, protože i naše tělo není schopno zpracovat více jak 1 gram karbohydrátů za minutu. 

Jak často jíst? Opět záleží na individuálním cyklistovi, ale při delší jízdě je důležité jíst minimálně jednou za hodinu anebo častěji a po menším množství. Zlaté pravidlo však zní: jezte než budete mít hlad a pijte, než dostanete žízeň. Pak už totiž bývá pozdě. Velmi doporučované jsou elektrolytické nápoje, které samotné obsahují určité množství karbohydrátů. V druhém bidonu by neměla chybět voda na "spláchnutí" energetických gelů a tyčinek. Pokud jste příznivci poněkud přirozenějších zdrojů stravy, přibalte si do kapsy banán, sušené fíky, datle či rozinky. A nebo si dejte želatinové bonbóny, jako to dělají mistři světa :).

Pokud chcete jít střední cestou, i v oblasti stravování je to, zdá se, cesta zlatá. Ideální je totiž tyto položky mixovat. Kombinací stravy obsahující glukózu a fruktózu dosáhneme efektivnější dodávky energie tam, kde je potřeba. 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí