Vyhazujete šlupky od banánu? Děláte chybu!

Vyhazujete šlupky od banánu? Děláte chybu!

Datum vydání: 27.03.2017

Kam se hrabe banán za svou šlupkou - pozitiv nejen pro sportovce jsou desítky! A neklouže, to je jen mýtus...

Jestli banán konzumujete tak jako asi drtivá většina lidské populace, tedy oloupáte slupku a sníte dužinu, okrádáte se prý o hodně. Je to právě banánová slupka, která v sobě ukrývá neuvěřitelné množství pro lidské tělo příhodných látek, vitamínů a hormonů. 

Cyklistu by v první řadě mohlo zaujmout to, že šlupka je nutričně bohatší než samotný banán. Mimo jiné také obsahuje vitaminy B6, B12, hořčík, vápník a sodík. Hořčík se významně podílí na tvorbě energie v našem těle a je naprosto klíčovým prvkem pro náš život, vápník je základním stavebním kamenem kostí a zubů, ovlivňuje činnost svalů a taky nervových zakončení, stejně tak jako reguluje srdeční rytmus. O potřebě soli pro sportovce netřeba diskutovat a také vitaminy skupiny B, souhrnně nazývané jako B-komplex, jsou naprostým základem pro správné fungování našeho organismu.

Banán, tedy přesněji řečeno slupka od banánu, prospěje úplně každému. Toto ovoce tak vůbec není jenom zdrojem rychlé energie. Vysoký obsah vlákniny pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zefektivňuje trávení. Obsahuje významné množství draslíku, který je důležitý pro svalovou sílu a funkčnost nervového a kardiovaskulárního systému (snižuje krevní tlak a také chrání červené krvinky). Díky vysokému obsahu draslíku ve slupce si s ní můžete vyčistit zuby - má totiž v tomto směru prokázané bělící účinky. 
 
Slupka je také plná vitaminu A a luteinu - což je zase důležité pro oči, např. jako prevence před šedým zákalem. Slupnete-li slupku pak věste, že tím pomůžete i své náladě. Obsahuje totiž velké množství serotoninu, hormonu podporujícího dobrou náladu - a čím zralejší banán, tím prý lépe. 

Ukryta je zde ale také spousta antioxidantů, které jsou mimo jiné užitečné jako prevence proti rakovině. Pokud slupku nezkonzumujete, působí jako balzám i na naši pokožku. Je možné ji použít na léčbu bradavic, akné, vrásek, kožních infekcí i pro ošetření bodnutí hmyzem. 

Pokud např. upadnete na kole nebo si způsobíte jiná zránění, můžete slupku přiložit na bolestivé místo - funguje totiž i jako analgetikum. Zajímavé je i to, že dokáže pomoci při vytahování třísek, stačí prý opět přiložit k inkriminovanému místu...

Pokud se i tak budete zdráhat slupku od banánu zkonzumovat (prý zjemňuje maso), či si ji přiložit třeba na čelo (na bolest hlavy např. ), můžete jí použít jako výborné hnojivo pro rostliny nebo dokonce jako filtr znečištěné vody! 

 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí