Přírodní studánky jako zdroj vody. Pít či nepít?

Přírodní studánky jako zdroj vody. Pít či nepít?

Datum vydání: 18.08.2017

Nemá cenu opakovat, jak je nutné při sportu pravidelně doplňovat tekutiny.

Platí to obecně, ale v horkém počasí bychom na hydrataci měli pamatovat obzvláště. Ať už nám vyhovuje více pitný vak nebo větší či menší láhve, běžecká vesta, batůžek nebo ledvinka, potřebná tekutina představuje vždy poměrně citelnou zátěž, zvláště při celodenním švihu v oblastech, kde nelze čekat mnoho pohostinských zařízení.

Zajímavou alternativou může být strategie pitného režimu, do které se zahrnou zdroje pitné vody přímo na trase. Třeba v podobě přírodních studánek. Věděli jste, že Národní registr pramenů a studánek jich na našem území eviduje téměř pět tisíc? Na českém území mají ostatně studánky, jako volně přístupný zdroj vody, mnohasetletou historii a tradici. Ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet odhaduje až na deset tisíc.

Otázkou samozřejmě je, jestli lze doporučit vodu ze studánky skutečně pít. Tady jednoznačné doporučení neexistuje. U řady studánek místní lidé zajišťují pravidelné chemické i bakteriální rozbory. Je si ale třeba uvědomit, že studánky jsou otevřený nechráněný zdroj vody, který podléhá vnějším vlivům, jak přírodním tak ze strany člověka. Pokud rozbory potvrdí nezávadnost vody, neznamená to, že to bude platit i třeba za dva měsíce. Ale i pokud by rozbor vody v dané studánce nedopadl zcela podle norem, jednorázové napití většinou nepředstavuje žádné významnější zdravotní riziko. Při dlouhodobém a pravidelném používání by to však už mohlo být něco jiného.

V rámci dlouhodobého projektu Živé studánky, jehož cílem je postupná renovace a obnova vybraných studánek, a který iniciovala tradiční značka balených pramenitých vod Toma, se u všech studánek, jež se ucházely o hlasy veřejnosti a tím o svoji renovaci, provedl chemický rozbor a výsledky byly veskrze příjemným překvapením. Na webu www.zivestudanky.cz se tak můžete podívat na studánky, které od konce letošního května soutěžili o svoji budoucí renovaci, a u kterých lze předpokládat relativní záruku nezávadné vody.

Přímo v terénu pak bude nejlépe dát na zdravý rozum. Pokud je studánka na první pohled používaná a udržovaná, není v těsné blízkosti větších sídel a rozsáhlejších obdělávaných zemědělských ploch, riziko požití vody by mělo být relativně malé.
 

 
Zdroj a foto: TZ Botticelli spol. s.r.o.

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 



Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Peter Sagan jel svůj poslední závod, vybojoval stříbrnou medaili na mistrovství Slovenska MTB
24.07.2024 | Kategorie: MTB

Peter Sagan na Slovenském mistrovství horských kol v Košicích obsadil druhé místo. Tento výsledek pravděpodobně znamenal jeho poslední profesionální závod. 

 
Sokolovská 24 MTB: 6. ročník – Mistrovství ČR na 24 hodin MTB
24.07.2024 | Kategorie: MTB, ostatní
Již po šesté se uskuteční oblíbený vytrvalostní závod Sokolovská 24 MTB.
Výsledky: MČR XCO Harrachov
20.07.2024 | Kategorie: MTB
Kompletní výsledková listina z MČR v Harrachově.
Giant představil nejnovější generaci svých gravel kol
18.07.2024 | Kategorie: MTB, cyklokros
Nová řada gravel kol je vybavena vnitřním vedením kabelů a integrovaným úložným prostorem pro vyšší rychlost a všestrannost.
Perfektní sportovní doplněk – prémiové samolepky na kolo
16.07.2024 | Kategorie: Komerční sdělení

Vítejte ve světě, kde váš cyklistický zážitek právě dostal novou dimenzi. StickersMakers vyrábí prémiové samolepky určené pro amatérské i profesionální sportovce.

» více novinek a videí