Pozor! Takhle cyklistu nepředjíždějte!

Pozor! Takhle cyklistu nepředjíždějte!

Datum vydání: 25. 9. 2017

Kolo využívá velká část populace a cyklista je právoplatný člen silničního provozu. 

Na rozdíl od motoristy, který je na cestách chráněn železnou konstrukcí, pohodlnou sedačkou a bezpečnostními pásy, se cyklista vydává všanc bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Nezbývá mu nic jiného, než se spolehnout sám na sebe a především důvěřovat ostatním účastníkům silničního provozu, kteří se často řítí silnicemi neřízenou rychlostí.  

K bezpečnosti cyklistů bohužel nepřispívají kromě jiného ani stále se inovující technologie. Třebaže dnešní automobily dokáží zabrzdit před neočekávanou překážkou nebo samy zaparkovat, spolu s tím neúměrně vzrůstá jejich počet.

Pro zajímavost, za rok 2016 bylo jenom v České republice zaregistrováno 259.693 nových osobních vozů, což představuje o 12,5 %, respektive 28.836 kusů více než v roce 2015. Automobilový průmysl si mne ruce nad ziskem tím spíše, když se v Česku během letošního května zaregistrovalo rekordních 27.000 osobních aut, což je historicky nejvyšší počet. 

Před tímto rekordním počtem vozů se mohou cyklisté chránit jízdou na cyklostezkách, které jsou ve většině případech vybudované na perifériích větších měst. Byť se někdy stává, že je člověk nucen využít veřejných komunikací.

Podívejme se na vybrané situace, při kterých by řidiči zaručeně neměli cyklistu předjíždět, pakliže nechtějí ohrozit něčí bezpečnost. 

1. Ne, před křižovatkou

Pokud před cyklistou nečekaně zabočíte, může skončit ve dveřích vašeho vozu. Nelze nikdy s jistotou odhadnout, jakou rychlostí se cyklista pohybuje nebo jak rychle reaguje. S předjížděním je lépe počkat za křižovatku, až budete mít situaci pod kontrolou.

2. Ne, před kruhovým objezdem

Obdobně lze řešit situaci na kruhovém objezdu. Nelze nikdy s jistotou určit, kam cyklista odbočí, proto je v tomto případě velmi rizikové předjíždět. Cyklista může v náklonu nepřiměřeně reagovat. Vhodná doba na předjetí je proto za kruhovým objezdem.

3. Ne, když jede cyklista v polovině pruhu

Pokud se blížíte k cyklistovi, který jede uprostřed pruhu, raději zpomalte. Většina cyklistů tak jedná úmyslně, protože tím upozorňuje například na auto v protisměru. Jízda uprostřed pruhu může také značit nerovný stav vozovky, kde se cyklista pohybuje omezeně. Takto se chovající cyklista může být rovněž pod vlivem alkoholu. I zde platí stejné pravidlo: pomalu a obezřetně. 
 

4. Ne, když jede auto v protisměru

Jste netrpěliví, když před vámi jede cyklista a v protisměru je na dohled auto? Rozhodujete se, zdali dupnete na plyn, a říkáte si u toho: „To stihnu!“? Tady se zastavte a zamyslete se, jestli opravdu tolik spěcháte. Nikdy nevíte, jak se ostatní účastníci provozu zachovají například v situaci, kdy se cyklista bude nucen vyhnout nezpevněné vozovce a auto v protisměru kočce v silnici. Vašim rychlým výjezdem ohrožujete jak sebe, cyklistu, tak motoristu v protisměru. To za to nestojí!

5. Ne, v těsné blízkosti

Těsné předjíždění cyklistu přímo ohrožuje a narušuje jeho bezpečný pohyb na vozovce. Představte si, že se před vámi pohybuje začínající cyklista, který se zalekne vašeho těsného průjezdu a skončí pod vašimi koly. Hrozbou může být také tlaková vlna, která ho odvane v lepším případě do krajnice. 
 

6. Pozor na dveře

Mějte při podélném parkování vždy na paměti cyklistu, který může jen stěží odhadnout, jestli sedíte v autě a chystáte se vystupovat. Proto se vždy podívejte do zrcátka, zdali nehrozí nějaké nebezpečí. Srážka s otevřenými dveřmi může způsobit potíže jak vám, tak cyklistovi.

7. Blinkr je důležitý!

Pokud předjíždíte cyklistu, nikdy nezapomínejte používat blinkry, ať ho vozidlo za vámi může také bezpečně předjet. Předcházejte tím případné nehodě, která může mít fatální následky.

Zde vám nabízíme některá z pravidel bezpečné jízdy vozidel a cyklistů. Ve všech případech je důležité připomenout, že méně je někdy více. Dodržujte bezpečnou vzdálenost, abyste získali více času na rozmyšlení a vyřešení vzniklé situace. 

Cyklistika je v České republice jeden z nejpopulárnějších sportů a věřte, že pokud se na silnici budete chovat ohleduplně, vrátí se vám to.
 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►