Konec problémů se spaním před závody?

Konec problémů se spaním před závody?

Datum vydání: 21.03.2017

Američtí vědci popsali recept na zdravý spánek u cyklistů před závodem - tajemstvím je multivitamín smíchaný s extrakty z kůry magnolie a korkovníku amurského. 

Noc před závodem zpravidla není nikdy úplně klidná, na scénu zpravidla přichází nervozita a (nejen) u sportovce nakonec může méně kvalitní spánek ovlivnit fyziologické a kognitivní tělesné funkce. O necelou hodinu a půl kratší spánek, než na který je člověk zvyklý, pak prý může utlumit denní aktivitu jedince až o třetinu. 

Američtí vědci na to konto ve své studii dokázali účinnost receptu na kvalitu a kvantitu spánku u cyklistů před závodem. Ke své studii si vybrali reprezentativní vzorek 66 amatérských cyklistů ve věku mezi 40 - 60 lety. Těm na noc před závodem dlouhým mezi 80 až 164 km naservírovali buď placebo, multivitamín nebo právě směs multivitamínu s výtažky z magnolie a korkovníku. 

U jednotlivých sledovaných skupin pak byly měřeny kvantitativní (objektivně) i kvalitativní (subjektivní hodnocení cyklistů) parametry spánku. 

Proč si vědci vybrali zrovna toto složení třetí testovací látky? Magnólie je rostlina (získává se pomocí oxidu uhličitého), která se vyskytuje v mírných až tropických pásech od Ameriky po Asii, kde je i důležitou složkou tradiční medicíny. Kromě krásných květů má komplexní uklidňující účinky, posiluje činnost mozku a zlepšují paměť. 

Také korkovník amurský je jednou z 50 rostlin (dřevin) tvořících základ čínské medicíny, používá se pro léčbu meningitidy, zápalu plic, tuberkulózy, cirhózy jater či běžných bolestí břicha. Smícháním těchto dvou extraktů tak vzniká účinná "vitamínová bomba", jenž napomáhá k prevenci před svalovým poraněním při nadměrné zátěži a po které navíc budete spát jako mimina. 

 
Skutečně je tomu tak. Podle závěrů studie totiž cyklisté, kteří užili výše zmíněnou léčivou směs, usnuli průměrně o 28 minut dříve než ti s placebem, přičemž se jim subjektivně spalo "normálně" na rozdíl od ostatních účastníků testu, které před závodem trápila nervozita apod.

Zdroj: Kunces, L., Keenan, J., Munoz, C., Luk, H., Vingren, J. and Carlson-Phillips, A. (2016). Effects Of A Multi-Vitamin With Relora® On Sleep Before An Endurance Cycling Event. Medicine & Science in Sports & Exercise, 48, p.253.
 
 
 

Příspěvek sdílený Nikita (@nikita_stvns),


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí