Dýchání je základ, děláte to správně!?

Dýchání je základ, děláte to správně!?

Datum vydání: 10. 1. 2017

Dýchání je podle vědců tím, co paradoxně s rostoucím věkem zapomínáme dělat správně.

Následující řádky nejsou jen pro ty z vás, kteří přemýšleli nad možnými způsoby zvýšení výkonu na kole. Ne, jsou vhodné pro všechny. Snad jen kromě malých dětí, které by nám naopak měly jít příkladem. Budeme se totiž bavit o správném a přirozeném dýchání, na které jako bychom během života zapomínali.

Velkou většinu energie, kterou naše tělo potřebuje, získáváme díky dýchání. Avšak i k dýchání samotnému je potřeba relativně hodně energie. Proto je nezbytné dýchat správně

Pokud se při dýchání zvětšuje objem hrudi a břicho zůstává relativně v klidu, je to chyba. To, co by se při nadechnutí mělo "nafukovat", je totiž právě břicho a to proto, aby se pod hrudním košem uvolnilo místo roztahující se bránici. Pak se teprve může začít pnout hruď. Přesně tohle mají podle vědců děti zmáknuté. Naopak dospělí se v průběhu svého života ocitají pod tlakem různých stresových situací, což negativně ovlivňuje i způsob dýchání. U jízdy na kole je správné dýchání o to důležitější. Při nedostatečně hlubokých nádeších se zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a snižuje efektivita oběhového systému. Cyklista součet všech těchto faktorů pocítí nejdříve na svalech, pro které je kyslík to první, po čem při zátěži lační. 
 
Ideální počet nadýchnutí by se podle odborníků měl pohybovat kolem 10 za minutu. V tom případě totiž dochází k žádoucímu rozšíření cév, dlouhodobému snížení rizika zánětů a ke snížení kyselosti krve (v důsledku vydechnutí více oxidu uhličitého). Dále je důležité se občas na kole narovnat, protože čím menší je úhel mezi dolní polovinou těla a horní polovinou, tím menší má bránice prostor pro to, aby se mohla roztáhnout směrem dolů od plic.

A není vůbec žádoucí dýchat pusou. Dýchání nosem je totiž poněkud překvapivě mnohem efektivnější v importu kyslíku do plicV nose totiž dochází k filtraci částic nečistot a zvlhčuje se zde a otepluje vzduch. Při dýchání nosem také podle vědců dochází k lepší produkci oxidu dusnatého, který napomáhá k rozšiřování cév a také plicních váčků.
 

Efektivním dýchaním a tréninkem svalů bránice podle některých studií může profesionální cyklista zvýšit svůj výkon až o 4 %, což je ve světě "marginálních zisků" dost. Podle některých vědců trénink nedokáže zvýšit objem plic, ale zároveň prý plíce člověka v tréninku nijak neomezují. Důležité je totiž právě to, jak efektivně je kyslík do těla dopraven. 

Než ale nasednete na kolo, je dobré, a teď to bude znít trochu legračně, zkusit si dýchat doma - zhluboka a pomalu. Příkladem doporučované techniky pro cyklisty už při jízdě je - nádech dlouhý dvě vteřiny, zadržení dechu dlouhé dvě vteřiny a vydechnutí dlouhé čtyři vteřiny. Když to není dost, pak můžeme doby zdvojnásobit na 4-4-8, 5-5-10 apod.

Když se při jízdě občas budete koncentrovat na dýchání, přinese vám to mimo jiné i benefit v tom, že zapomenete na případnou bolest spojenou se samotným šlapáním. Kýženou dlouhodobou metou je pak zautomatizování a zpětné osvojení přirozeného způsobu dýchání. 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►