Alkohol a cyklisté aneb jak je to s tím „doplněním iontů“

Alkohol a cyklisté aneb jak je to s tím „doplněním iontů“

Datum vydání: 27. 12. 2016

Hned úvodem, pokud se řad​íte mezi ty, kteří razí heslo všeho s mírou, nemusíte se bát číst dál.

Ostatní čtenáře zase následující řádky mohou obohatit v tom smyslu, že jim možná začne na vlastním těle více záležet. V každém případě je však třeba si uvědomit, že (snad jen kromě prvotního dobrého pocitu) vašemu tělu zastávka na jedno chlazené v průběhu vyjížďky nic dobrého nepřinese.

Co se děje v našem těle při takové „občerstvovačce“? Alkohol je tělem přijímán jako toxin a proto je tráven přednostně před všemi ostatními živinami. Vaše svaly jsou po fyzické zátěži „vyšťavené“, ale pivo není to palivo, které vám dodá šťávu novou. Pivo naopak redukuje přísun kyslíku a zvyšuje koncentraci dioxinů v těle. Játra spotřebují všechnu svoji energii ve snaze zbavit se alkoholu v krvi a nemají tak už kapacitu na to, aby mohly přeměnit glukózu ze zlatavého moku v glykogen, který je pro nás cyklisty zásadním palivem.  Problém s volně putující glukózou naším krevním oběhem pak spočívá v tom, že ta se poté ukládá jako nechtěný tuk. Budeme tedy tloustnout.
 


Když už si tedy chceme dát pivo, musíme se předtím najíst a dát tak játrům vše potřebné, než započnou vyčerpávající proces eradikace alkoholu z krve. Tím, co by naše svaly měly dostat, je dostatečná porce karbohydrátů.  Alkohol je sice podobně jako karbohydráty, proteiny a tuky nositelem významného množství energie a živin (obsahuje dokonce téměř dvakrát více kalorií na gram, než proteiny a karbohydráty), ale také spousty cukru.

Alkohol navíc narušuje syntézu proteinů ve svalech, což vede k tomu, že po tréninku vašemu tělu není dopřána kvalitní regenerace. Ať už sníte cokoliv. Alkohol totiž snižuje hladinu testosteronu, který potřebují naše (rozuměj svaly mužů i žen!) svaly pro zdravý růst mimo jiné tím, že zvyšuje hladinu stresového hormonu kortisolu. To ale pořád není vše. Protože potlačuje účinky anti-diuretických hormonů, způsobuje také zejména sportovcům nebezpečnou dehydrataci. Alkohol taky v krátkodobém výhledu snižuje imunitu a zvyšuje riziko zranění.

V případě, že si neodepřete alkohol v míře vyšší než přiměřené ani doma mezi tréninky, pak jsou dlouhodobá zdravotní rizika poměrně známá. Protože trpí hlavně „alkoholikova“ játra a slinivka, dají se očekávat vážná onemocnění spojená s těmito orgány, ale také srdeční potíže apod. Kromě toho se velmi pravděpodobně bude takový člověk potýkat s nekvalitním spánkem, což není jen alfou a omegou úspěchu sportovce, ale života každého z nás.
 Předpokládejme však, že jsme obyčejní lidé, kteří si prostě občas rádi dopřejí „zakázaného ovoce“.

Ponecháme-li stranou fakt, že některé výzkumy naopak ukazují na pozitivní vliv pravidelné rozumné konzumace alkoholu (červené víno), můžeme být v každém případě celkem klidní, když při konzumaci alkoholu budeme dodržovat základní pravidlo. Dát si maximálně dva malé drinky denně a nejlépe je dostatečně prokládat nealkoholickým nápojem – to je zátěž, které naše tělo je schopné celkem dobře zvládnout.

Znovu však pozor! V průběhu tréninku nebo bezprostředně po něm na tu fušku připravte dostatečným přísunem živin svá játra
 
Foto: Vlastimil Homola a Jaroslav Kocián

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►