Slovník pro cyklisty - 1. díl

Datum zveřejnění: 11.11.2016

Na kolo do zahraničí nejen s hmotnou výbavou!

Mladší generace Čechů mají to štěstí, že se již narodily do svobodné země, ze které mohou vyjet kam chtějí a kdy chtějí. Ve školách je jim také nabízena daleko širší paleta cizích jazyků než dřív a jsou tedy v tomto směru čím dál tím lépe vybavené. Ti z vás, kdo jste ve škole museli povinně studovat pouze ruštinu, zbystřete. Na učení cizích řečí totiž není nikdy pozdě a v tomto speciálu se rozhodně nemusíte bát žádné dřiny. Všechno, co se zde naučíme, se totiž nějakým způsobem bude vztahovat k naší milované cyklistice. 

V případě, že vyrazíte strávit cyklistickou dovolenou do zahraničí, měli byste za pomoci zvládnutí základních slovíček a frází vyjít z nastalých situací daleko elegantněji a sympatičtěji, než... Než Češi, kteří divoce gestikulují rukama nohama a mluví s nešťastnými cizinci napůl česky a napůl jiným, těžko identifikovatelným jazykem :). Cizince navíc můžeme potkat na kole i u nás a je nanejvýš uspokojující pocit, když dokážete pomoci člověku, který se odvážil do Česka přijet bez zvládnuté češtiny...

V každém díle vám tedy představíme deset slovíček či frází, pokaždé na specifické téma. Jazyky, ve kterých se takto spolu budeme učit, jsou 4: ANGLIČTINA, ŠPANĚLŠTINA, ITALŠTINA A NIZOZEMŠTINA. Důvody tohoto výběru jsou jasné - jedná se o jazyky, ve kterých vám jsme schopni poradit a hlavně jsou vysoce relevantní pro cyklistiku. Vždyť je jen jedna cyklistická velmoc, kde se těmito jazyky nedomluvíte (pokud nemáte štěstí) - Francie. Je sice jasné, že hlavně v Holandsku vám v přímé komunikaci naprosto postačí angličtina, nicméně ani tam, ani v Belgii (vlámské části) na veřejnosti těžko budete hledat anglické nápisy. Minimálně se tak budete alespoň lépe orientovat.

Než se něco naučíme, chvíli to ale potrvá. Dejme se proto raději do práce! 


1. díl: Základní slova a fráze  

       Dobrý den, ahoj

 HELLO, HI 

 BUENOS DÍAS, HOLLA
 BUONGIORNO, CIAO
 HALLO, DAG 

---------------------------------------------------------------------------
               Prosím 

 PLEASE
 POR FAVOR 
 PER FAVORE 
 ALSTUBLIEFT, ALSJEBLIEFT 

----------------------------------------------------------------------------
                Děkuji 
 
 THANK YOU, THANKS
 GRACIAS
 GRAZIE 
 DANK U WEL, DANK JE WEL, BEDANKT 

----------------------------------------------------------------------------
                Promiňte 

 SORRY, EXCUSE ME 
 DISCULPE
 SCUSA 
 SORRY, PARDON 

-----------------------------------------------------------------------------
                 Dobře, dobré 
.
 WELL, GOOD
 BIEN, BUENO
 BENE, BUONO
 
WEL, GOED 

------------------------------------------------------------------------------
                 Špatný

 BAD
 MALO 
 CATTIVO
 SLECHT

-----------------------------------------------------
             Kde? 


 WHERE?
 DONDE?
 DOVE?
 WAAR?

-----------------------------------------------------
             Kolik?


 HOW MANY? 
 CUÁNTO? 
 QUANTO? 
 HOEVEEL? 

--------------------------------------------------------------------------------
                  Já chci

 I WANT
 YO QUIERO
 IO VOGLIO
 IK WIL

--------------------------------------------------------------------------------
                   Kolo

 BICYCLE
 BICICLETA
 BICICLETTA 
 FIETS

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

ŠKODA Pražský MTB pohár pokračuje závodem ve Kbelích!
29.04.2025 | Kategorie: MTB
Pět dílů má letošní seriál ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 v olympijském cross-country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem. V pořadí třetí závod se uskuteční ve čtvrtek 1.5. v Lesoparku Letňany – Kbely pod názvem „Velká cena Prahy 19 – Kbely“.
Jarní klasiky 2025: Pogačarova dominance a české stopy
28.04.2025 | Kategorie: silniční
Jarní cyklistické klasiky roku 2025 přinesly očekávané triumfy i překvapení.
19. ročník Tour de Brdy startuje 1. května
27.04.2025 | Kategorie: ostatní, silniční
První závod Galaxy série 2025 Tour de Brdy - Velká cena Strašic startuje 1. května 2025 ve 12:00 hodin ve Strašicích u Rokycan.
Nejkrásnější závod seriálu Prima CUP už 11. května!
23.04.2025 | Kategorie: MTB
Přijďte si vychutnat jeden z nejmalebnějších závodů seriálu Prima CUP, který se uskuteční v neděli 11. května v kouzelné krajině Stolových hor. Druhý podnik letošní série slibuje jedinečné cyklistické zážitky v nádherném prostředí.
Remco Evenepoel zpět ve světové špičce!
19.04.2025 | Kategorie: silniční
Remco Evenepoel se po dlouhé rekonvalescenci z těžkého zranění vrátil mezi absolutní cyklistickou elitu.
Finiš Remca Evenepoela na Brabantse Pijl Final 2025 KM's
18.04.2025 | Kategorie:
Prague Bike Fest 2025: Adrenalin, technologie a zábava pro celou rodinu
18.04.2025 | Kategorie: ostatní
Třetí ročník největšího cyklistického svátku u nás Prague Bike Fest se uskuteční 26. a 27. dubna 2025.
Colnago V5Rs nastavuje nový standard závodních kol
17.04.2025 | Kategorie: silniční
Colnago V5Rs je nejnovější závodní silniční kolo z dílny legendární italské značky, které vzniklo ve spolupráci s týmem UAE Team Emirates.
První letošní reportáž seriálu Prima CUP je venku!
16.04.2025 | Kategorie:
V sobotu 12. dubna jsme odstartovali sezónu na skvělém závodě Decathlon Hradec Králové, který přilákal neuvěřitelnou tisícovku nadšených účastníků!
Tisícovka závodníků si užila úvodní závod Prima CUPu
15.04.2025 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP odstartoval letošní bikovou sezónu ve velkém stylu! První závod, který se uskutečnil v sobotu 12. dubna v Hradci Králové, přilákal tisícovku nadšených závodníků všech věkových kategorií.
» více novinek a videí