SP cyklokros

Datum zveřejnění: 23.10.2016

Ťoupalík čtvrtý na SP ve Valkenburgu

Jen těsně o šest vteřin unikly stupně vítězů při třetím závodu Světového poháru cyklokrosařů našemu Adamu Ťoupalíkovi. Jezdci kategorie U23 ve Valkenburgu v Nizozemí jeli svůj první závod. Mezi muži byl nejlepší Michael Boroš, který dojel na 17. místě, z žen skončila nejlépe Pavla Havlíková na 14. místě, do elitní desítky se dostal junior Jan Gavenda.

Letošní sezona probíhá zcela v režii dvou jezdců - Belgičana Wouta van Aerta a Nizozemce Mathieu van der Poela. Stejně tomu bylo i dnes, pouze s jediným otazníkem, kdo zvítězí. Ve druhém kole nastoupil van Aert a získal před skupinou pronásledovatelů jedenáctivteřinový náskok. Ovšem domácí M. Van der Poel se vydal na stíhací jízdu a během čtvrtého kola ztrátu na lídra smazal. Tempo dua zvolnilo, proto se v polovině závodu náskok rozplynul a na čele jezdila šestice.

Tři kola před koncem zaútočil pro změnu M. van der Poel. Drobný náskok proměnil v rozhodující okamžik po pádu druhého van Aerta, který zablokoval i třetího Meeusena. Na tom vydělal Michael Vanthourenhout, který se posunul na druhé místo. Ovšem v posledním kole se nakonec radoval ze stříbra van Aert, který svého reprezentačního kolegu předjel. Z našich byl podle očekávání nejlepším Michael Boroš, který skončil sedmnáctý, o šest mít za ním přijel do cíle Jan Nesvadba, mistr republiky Radomír Šimůnek do závodu nenastoupil.

V závodu žen se brzo po startu odpoutala šestice Thalitade Jongová, Sophie de Boerová, Lucinda Brandová (všechny Niz.), Ellen van Loyová, Sanne Cantová (obě Belg.) a Američanka Amanda Millerová, kterou pronásledovalo trio s naší Pavlou Havlíkovou. Tu však v polovině závodu postihl defekt předního kola a vypadla tím z elitní desítky. Ve třetím kole za to vzalo trio Nizozemek a tempo se výrazně zvedlo. V předposledním okruhu nasadila k trháku domácí mistryně světa de Jongová a vypracovala si rychle slušný náskok, který s přehledem uhájila až do cíle.

Triumf domácích potvrdila druhá de Boerová, za níž se prodrala Cantová. Havlíková nakonec skončila čtrnáctá, Jana Czeczinkarová sedmnáctá.

„Pavla měla defekt, proto vypadla z první desítky, výborný závod zajela Jana, v kategorii třiadvacítkářek skončila druhá," pokračoval Petr Dlask.

„Junioři se výkonnostně posunuli, ti nejmladší zaplatili nováčkovskou daň. Mikšaník a Schierl se připletli do pádu, Gavenda odjel perfektní závod, ještě v nájezdu do posledního kola bojoval o bednu. Škoda Kopeckého, který v polovině závodu spadl a propadl se z jedenácté pozice. Ve třiadvacítce jel Ťoupalík profesionálně. Zpočátku nechal soupeře vybláznit, i když se nemohl dostat do tempa. Nakonec skončil čtvrtý, ale závěr už probíhal v jeho režii a v předposledním kole byl nejrychlejší," řekl k mladým jezdcům Petr Dlask.

Muži:

1. M. van der Poel (Niz), 2. van Aert +14, 3. M. Vanthourenhout +21, 4. Meeusen +34, 5. Pauwels +49, 6. Aerts +56  (všichni Belg.),…17. Boroš +2:36, 23. Nesvadba +2:51, 35. Paprstka +4:47, 43. Malík +6:51, 45. Lasák (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí po třech závodech:

1. van Aert 230, 2. L. Sweeck (Belg.) 174, 3. M. Vanthourenhout 166, 4. Pauwels 164, 5. Aerts 154, 6. Meeusen 137, ...44. Boroš 34, 50. Nesvadba 28, 59. Paprstka 16, 71. Malík 8.

Ženy:

1. de Jongová, 2. de Boerová (obě Niz) +26, 3. Cantová (Belg.) +35, 4. Brandová (Niz.) +46, 5. Millerová (USA) +1:00, 6. van Loyová (Belg.) +1:10,…14. Havlíková +2:21, 17. Czeczinkarová +2:36, 38. Mikulášková +5:02, 50. Bajgerová (vševchny ČR) +7:33.

Pořadí po třech závodech:

1. de Boerová 198, 2. Maniová (Fr.) 173, 3. Millerová 157, 4. Cantová 147, 5. Comptonová (USA) 145, 6. Antonneauová (USA) 143, 7. Nash (ČR) 130, ...37. Havlíková 37, 41. Czeczinkarová 34, 66. Mikulášková 13.

Muži U23:

1. Bertolini (It.), 2. Niewenhuis (Niz) +1, 3. Hermans (Bel) +27, 4. Ťoupalík (ČR) +33, 5. Wouters (Niz.) +36, 6. Iserbyt (Belg.) +45, ... 31. Schubert +4:13, 36. Březina 4:53, 39. Mayer (všichni ČR) +5:43.

Junioři:

1. Bekaert (Belg.) 39:36, 2. Benoist (Fr.) +1, 3. Goeman (Belg.) +24, 4. Estape (Šp.) +27, 5. Vanderbosch (Belg.) +30, 6. Raugel (Fr.) +32, ... 8. Gavenda +34, 12. Palička +49, 19. Kopecký +1:25, 29. Vaníček +2:18, 53. Mikšaník +4:12, 60. Schierl (všichni ČR) – 2 kola.

Zdroj: ČSC

Nejlepší okamžiky - 2024 Absa Cape Epic
27.03.2024 | Kategorie: MTB
Galaxy Whip
27.03.2024 | Kategorie: ostatní
Novinka Whip mezi oblíbenými BMX koly značky GALAXY se staví na pozici top modelu zejména díky materiálu rámu a vidlice, kterým je v tomto případě ušlechtilá Cr-Mo ocel.
Cannondale Scalpel 2024: Nový přístup k XC závodnímu kolu
Cannondale, známý svými inovativními řešeními v oblasti horských kol, představuje svůj nejnovější model pro rok 2024 - Scalpel. Toto kolo přichází s několika významnými aktualizacemi, které by mohly změnit hru v oblasti cross-country (XC) závodů.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (25.3-31.3.2024)
25.03.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne

Vítejte v novém týdnu plném neodolatelných slev! Přinášíme Vám exkluzivní výběr nejlepších nabídek, které si nesmíte nechat ujít. Objevujte s námi ty nejzajímavější produkty, které splní všechna Vaše očekávání a ještě více.

Beers a Grotts slaví vítězství v Cape Epic, Stošek s Vakočem vybojovali osmé místo
24.03.2024 | Kategorie: MTB

Jubilejní dvacátý ročník prestižního závodu dvojic Cape Epic vyvrcholil vítězstvím domácího jihoafrického jezdce Matthewa Beersa a jeho amerického kolegy Howarda Grottse. Nejlepšími Čechy se stali Martin Stošek a Petr Vakoč, kteří vybojovali osmou příčku.