SP MTB v NMNM

Datum zveřejnění: 24.05.2015

Jaroslav Kulhavý opět králem Vysočiny

Jaroslav Kulhavý opět ví, jak chutná vítězství ve Světovém poháru. Naposledy se radoval v září 2013 v norském Haffjelu, dnes nenašel přemožitele v úvodním podniku letošního seriálu, který se jel ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě. Druhý skončil obhájce celkového prvenství z loňské sezóny Nino Schurter ze Švýcarska, bronzový stupeň vybojoval mistr světa Julien Absalon z Francie.

Letos poprvé bylo toto trio spolu na startu a opět potvrdilo, že světovému cross country vládne zcela přesvědčivě. Hned v zaváděcím okruhu se největší favorité seřadili na čele závodního pole a spolu s nimi v popředí byli ještě letos dosud suverénní švýcarský jezdec Florian Vogel, Daniel McConnell z Austrálie, Němec Manuel Fumic a Mathias Flückiger ze Švýcarska.

Bohužel mezi nejlepšími chyběla další česká naděje Ondřej Cink, kterého poslal jeden ze soupeřů k zemi a to znamenalo propad přibližně z patnácté pozice až do osmé desítky. V prvním kole udával tempo hlavně Schurter, ale jeho velký soupeř Kulhavý s ním držel krok a při nájezdu do druhého kola již tato dvojice měla k dobru 25 vteřin na Vogela s Absalonem. To však již na trati nebyl Kristián Hynek, který po pádu odstoupil.

Za další kolo zvýšili oba nejlepší svůj náskok na půl minuty a soupeři bojovali vlastně jen o třetí místo. V polovině závodu se Cink posunul na 36. místo, další český olympionik Jan Škarnitzl jezdil kolem 45. místa. Oba ale před domácími diváky bojovali a posouvali se neustále kupředu. V cíli nakonec byl Cink dvaadvacátý, Škarnitzl se vyšplhal na 26. místo.

Úsměvy v cíli rozhodně Ondřej Cink nerozdával.

„Spíše jsem hodně naštvaný. V polovině zaváděcího kola jsem byl kolem patnáctky, ale pak mě někdo sundal k zemi a to jsem věděl, že velký úspěch nebude. S výkonem jsem ale spokojen, stíhací jízda byla dobrá. Ten začátek mě mrzí i kvůli skvělým divákům, ta atmosféra podél trati byla skvělá. To se nedá vyjádřit, moc jim děkuji a již se těším na mistrovství světa,“ řekl Ondřej Cink.

Ani Jan Škarnitzl moc spokojen nebyl.

„Včera a dnes mi bylo nějak divně. Možná to byla nějaká viróza, možná nervozita. Nejprve mi po startu nějak poskočil řetěz, potom jsem se dvakrát zbrzdil v nějakých zácpách a rázem jsem byl kolem 55. místa. Potom jsem se rozjel, ale žádný velký úspěch 26. místo rozhodně není. Škoda těch chyb v úvodu,“ litoval Škarnitzl.

Ani jeden z dvojice Kulhavý - Schurter si nic nedarovali. Jeli prakticky neustále v těsném závěsu a vůbec nechybovali. Jejich náskok neustále narůstal a při nájezdu do závěrečného kola byl přes minutu. V předposledním kopci trochu Kulhavý zaváhal, ale bleskově minimální ztrátu zlikvidoval. A naopak v následném stoupání nastoupil velmi razantně a ihned měl k dobru několik desítek metrů. Švýcar ani příliš velký odpor nekladl, rychle pochopil, kdo je dnes na trati nejlepší. Nakonec olympijský vítěz projel cílem před Schurterem s náskokem 24 vteřin, třetí Absalon ztratil 1:16. Další tři místa obsadili Švýcaři v pořadí Vogel, Mathias Flückiger a Ralph Naef.

„Nečekal jsem, že to bude tak snadné a mohlo by to vyjít na vítězství. Poslední týden sice signalizoval dobrou formu, ale v porovnání se světovou špičkou nebya. Pro mě to byl samozřejmě perfektní závod. Zbytečně jsem neriskoval. Abych se přiznal, trošku už jsem zapomínal závodit. Když jsme se Schurterem odjeli, byl jsem vnitřně rád za druhé místo. Na konci jsem to pochopitelně zkusil,“ řekl Jaroslav Kulhavý.

1.Kulhavý (ČR) 1:33:27, 2. Schurter (Švýc.) +24, 3. Abasalon (Fr.) +1:16, 4. Vogel +2:02, 5. M. Flückiger +2:37, 6. Nael (všichni Švýc.) +2:59, 7. Tiberi (It.) +3:04, 8. Litscher (Švýc.) +3:13, 9. Fumic (Něm.) +3:45, 10. Hermida (Šp.) +3:53, …22. Cink +6:05, 27. Škarnitzl +6:46, 51. Novák +8:41, 70. Eberl +10:49, Paprstka, Nesvadba oba -1 kolo, Vobecký, Malík (všichni ČR) -2 kola.

Zdroj: ČSC, Foto: Jaroslav Svoboda

Nejlepší okamžiky - 2024 Absa Cape Epic
27.03.2024 | Kategorie: MTB
Cannondale Scalpel 2024: Nový přístup k XC závodnímu kolu
Cannondale, známý svými inovativními řešeními v oblasti horských kol, představuje svůj nejnovější model pro rok 2024 - Scalpel. Toto kolo přichází s několika významnými aktualizacemi, které by mohly změnit hru v oblasti cross-country (XC) závodů.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (25.3-31.3.2024)
25.03.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne

Vítejte v novém týdnu plném neodolatelných slev! Přinášíme Vám exkluzivní výběr nejlepších nabídek, které si nesmíte nechat ujít. Objevujte s námi ty nejzajímavější produkty, které splní všechna Vaše očekávání a ještě více.

Beers a Grotts slaví vítězství v Cape Epic, Stošek s Vakočem vybojovali osmé místo
24.03.2024 | Kategorie: MTB

Jubilejní dvacátý ročník prestižního závodu dvojic Cape Epic vyvrcholil vítězstvím domácího jihoafrického jezdce Matthewa Beersa a jeho amerického kolegy Howarda Grottse. Nejlepšími Čechy se stali Martin Stošek a Petr Vakoč, kteří vybojovali osmou příčku.

Cape Epic 2024: Češi bojují, Beers s Grottsem míří k triumfu
23.03.2024 | Kategorie: MTB

Předposlední etapa Cape Epicu prověřila odolnost jezdců. Zatímco lídři Matthew Beers a Howard Grotts si vítězstvím upevnili pozici na čele závodu, čeští reprezentanti zažívali krizové chvíle.