České ambice na medaile v Novém Měste na Moravě

České ambice na medaile v Novém Měste na Moravě

Datum vydání: 24.05.2024

Nové Město na Moravě se chystá na svůj cyklistický svátek, po tři dny budou v okolí Vysočina Arény bojovat závodníci z více než 35 zemí. Od pátku 24. 5. do neděle 26. 5.  uvidí fanoušci horské cyklistiky celkem sedm kategorií ve třech disciplínách: short track, cross-country a maraton. Mezi více než 700 přihlášenými závodníky je také čtyřicítka českých jezdců, Češi tak obsadí všechny kategorie a disciplíny. Pojďme se nyní podívat na ty nejlepší z nich. 
Mladé pušky s medailovým arzenálem

A začneme těmi nejmladšími, tedy juniorkami a juniory. Kategorie sedmnácti a osmnáctiletých cyklistů má v rámci Světového poháru v Novém Městě vložený závod, jenž patří do seriálu UCI Junior Series. Přestože se nejedná o „plnotučný svěťák“, tak je velmi prestižní a na startu budou stát ty nejlepší dívky a chlapci světa.   

Mezi české naděje řadíme Amálii Gottwaldovou, která se na nedávném mistrovství Evropy v Rumunsku probojovala do první desítky. Mezi juniory je to pak dvojice s medailovými ambicemi David Friedel a Kryštof Bažant. David už vloni dokázal v Novém Městě vybojovat třetí místo a Kryštof zase potvrdil svou formu na ME v Rumunsku, když skončil jen 25 sekund za vítězným Hougsem z Dánska. A nutno konstatovat, že David ve stejném závodě o jistou medaili přišel v posledním okruhu, když píchnul a z druhého místa se propadl až na 18. 

Juniorské závody sice startují už v 8:00 hod. v sobotu ráno, ale věřte, že právě ti nejmladší zástupci domácího bikingu ocení podporu domácího publika rozhodně nejvíc.   

Třiadvacítky s novoměstskou Srnskou

Kategorie U23, tedy kategorie jezdců do 23 let, se utká ve dvou disciplínách: v pátečním short tracku a sobotním cross country. 

Právě mezi dívkami mezi 19 a 22 rokem věku má Česká republika poměrně slušně nabito. Popravdě, odborníci už jen čekají na to, až to nějaké z českých bikerek cinkne. Jmenovitě by to mohla být Adéla Holubová, jejímž dosavadním maximem v závodech světového poháru je páté místo! V posledním kole Českého poháru zase obrovskou formu ukázala novoměstská jezdkyně Patricie Srnská, když porazila obě úřadující české mistryně a také vítězku tří závodů SP Australanku Henderson. Nesmíme zapomenout ani na vynikající Simonu Spěšnou nebo Nelu Viktorovou. Všechny Češky mohou dojet v první patnáctce. Pokud je tedy diváci poženou.   

V kategorii stejně mladých hochů vynikají mezi českými bikery zejména Jan Zatloukal a Jan Sáska. Jejich hlavním úkolem bude atakovat první desítku. Na paty jim v rámci české reprezentace šlapou Patrik Černý nebo Ondřej Novotný. 


Elitní stálice

Elitní kategorie se nejdříve představí v sobotu v short tracku a pak v neděli v cross country. A je to pochopitelně nejpřitažlivější bod závodního programu, jsou v ní ty největší světové hvězdy, kterých bude na Vysočině opravdu hodně.   

Mezi ženami má Česko dlouholetou stálici Jitku Čábelickou, která usiluje o svůj druhý start na olympiádě. Její dosavadní maximum - 12. místo v závodě SP - je už sice pár let historií, ale třeba právě domácí kotel ji dožene k nějakému pěknému výsledku.   

Mezi muži to není nikdo jiný než Ondřej Cink. Jemu ale Nové Město v posledních letech příliš štěstí nepřineslo, vloni vinou nemoci nestartoval vůbec, v roce 2022 ho sejmulo obrovské množství pylu, které produkovaly smrky v okolí Vysočina Arény. Stále tak platí, že jeho nejlepším výsledkem v Novém Městě je 4. místo z mistrovství světa v roce 2016.   

Přivstaňte si na maratonce

Nesmíme zapomenout ani na maratonce, kteří do svého závodu vyjedou velmi časně v neděli ráno. Jejich seriál světového poháru se teprve rozjíždí a novoměstský podnik bude letošním debutem SP.   

Ženy vyrazí do svého závodu o délce 123 km s převýšením 2 500 metrů už v 7 hodin! Muži je pak budou následovat v 8:15 hod. Organizátoři naplánovali dojezd těch nejlepších do Vysočina Arény mezi závody XCO Elite žen a mužů.   

A na koho se diváci mohou těšit? Asi největším tahákem bude návrat Jaroslava Kulhavého po operaci zlomené klíční kosti, jež si přivodil na březnovém Cape Epic. Na startu bude stát i maratonský vicemistr světa Martin Stošek nebo domácí šampion Lubomír Petruš. Velké ambice jistě bude v mezinárodní konkurenci mít rodák z Vysočiny Filip Adel.   

V kategorii žen se v českých barvách představí Karla Löffelmann nebo Nikol Flašarová.   

Přijďte podpořit české naděje na cestě za co nejlepším výsledkem, třeba se vám odvděčí i cennými kovy! 

 Autor: Kristýna Kopecká
Foto: Jan Brychta, Michal Červený, Milos Luboš


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Italské Livigno je tréninkovým rájem sportovců. Pravidelně se zde vrací i náš olympijský tým!
10.07.2024 | Kategorie: ostatní
Zatímco se v létě většina Evropy přesouvá na dovolenou do přímořských letovisek, sportovní nadšenci míří do Livigna.
Daniel Polman na 1000 Miles Adventure – i přes špatné počasí v novém rekordu!
10.07.2024 | Kategorie: ostatní
Přední český ultracyklista Daniel Polman, který má za sebou úspěchy na mnoha ultramaratonech včetně těch nejdelších na světě, se rozhodl okusit legendární závod horských kol bez podpory 1000 Miles Adventure.
AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (8.7.-14.7.2024)
08.07.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Vítejte v novém týdnu plném neodolatelných slev! Přinášíme Vám exkluzivní výběr nejlepších nabídek, které si nesmíte nechat ujít. Objevujte s námi ty nejzajímavější produkty, které splní všechna Vaše očekávání a ještě více.
Zdeněk Štybar novým ambasadorem značky Kalas Sportswear!
08.07.2024 | Kategorie: ostatní, silniční
Cyklistická hvězda, několikanásobný mistr světa v cyklokrosu a také úspěšný silniční závodník Zdeněk Štybar, se stal novým ambasadorem české značky cyklistického oblečení Kalas Sportswear.
Představení nového Stumpjumpera od Specialized
05.07.2024 | Kategorie: MTB
» více novinek a videí