Závodní neděle ve znamení elektrokol

Závodní neděle ve znamení elektrokol

Datum vydání: 15. 9. 2020

V neděli 13.9.2020 se v rámci Amulet Cycology poháru konal v areálu Kemp Tanvaldský Špičák přidružený závod elektrokol pod názvem Cycology Rac​e eBike XC v Tanvaldské kotlině.


Na start závodu se postavili nejenom místní jezdci, ale i elitní závodníci a divákům tak připravili nevšední zážitek. Znovu se do závodního dresu oblékl i náš jezdec Honza Nesvadba (bývalý reprezentant ČR v cyklokrosu a cross-country) a popsal nám své pocity v roli (e)závodníka.
 

 

Dobít „baterky“ a honem na start

 

Závod byl vypsán na 30 minut plus jedno kolo, což nakonec znamenalo 9 kol. Změnou oproti ostatním závodům toho dne bylo to, že závodníci na elektrokolech absolvovali mírně pozměněný okruh z větší části v protisměru. Celá trasa byla bohatá na technické pasáže a některé z nich byly až na hranici „výjezdnosti“. Troufám si tvrdit, že na kole bez pohonu by bylo obtížné všechno po celou dobu závodu vyjíždět. Navíc byl jeden úsek s prudkým výjezdem „namotán“ tak , aby si i diváci přišli na své a mohli tak lépe sledovat sílu elektrokol a samotných jezdců. 

 

Já osobně jsem absolvoval závod na celoodpruženém elektrokole Rocky Mountain Instinct Powerplay A70 a musím říct, že fungovalo perfektně. Po závodě, při kterém jsem jel celou dobu na maximální výkon, mi v baterii zbylo odhadem 85% její kapacity. Na elektrokole jsem se před závodem svezl necelých 20 minut, takže opravdové „seznámení“ proběhlo až při samotném závodě. 
 

 

Nebylo to zadarmo

 

Na elektrokole samozřejmě musíte počítat s jeho horší obratností v porovnání s „klasických horákem“. I když brzdy fungují perfektně, elektrokolo váží lehce přes 22 kilogramů a s tím je potřeba počítat, především pak v technických pasážích. Na druhou stranu díky jeho vyšší váze o poznání lépe „drží stopu“. Zatáčky se vyplatí projíždět plynuleji za stálého šlapání, abyste na maximum využili potenciál dopomoci pohonu. Tlumič ani vidlici jsem za celou dobu nezamknul. Trať byla opravdu dobře technicky připravená a na to, že nejsem žádný velký nadšenec elektrokol, tak mi dává tento styl závodu smysl (eBike XC pozn. redakce). 

 

Elektrokola jsou rok od roku oblíbenější. Lidé si rozšiřují svůj rádius, chcete-li dosah kam by normálně na kole bez pohonu nedostali, nevyjeli, nebo z důvodu předpokládané náročnosti ani nerozhodli vyrazit. Záleží na každém z nás, co od vyjížďky na kole očekává. Závod elektrokol je zajímavé zpestření a pro člověka, který třeba o něčem takovém uvažuje, zajímavým porovnáním s běžným kolem.

  
Zdroj a foto: pořadatelé


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

Široký se blýskl pátým místem
6. 5. 2021 | Kategorie: silniční
Štěpán Široký z Favoritu Brno na Stevens se velmi dobře prezentoval v první části skvěle obsazeného mezinárodního závodu juniorů Grand Prix West Bohemia.
Jan Zatloukal stříbrný na Slovensku
3. 5. 2021 | Kategorie: MTB
Osmnáctiletý jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing Jan Zatloukal patří k nevýraznějším cyklistickým talentům nastupující generace bikerů.
Seriál NOVA CUP je nyní PRIMA CUP!
2. 5. 2021 | Kategorie: MTB, ostatní
Pořadatelé seriálu NOVA CUP k 1. květnu zveřejnili změnu generálního partnera seriálu, kterým se stala skupina Prima. S tím se pojí i nový název seriálu – PRIMA CUP.
V březnu kola na internetu trhala rekordy, prodávala se o 420 % více než vloni
2. 5. 2021 | Kategorie: ostatní
Z rozšířené kratochvíle se během uplynulých pár měsíců stal doslova fenomén - poptávka po jízdních kolech na internetu v posledních měsících významně roste.
Martin Stošek a český maratonský tým jsou světové jedničky!
29. 4. 2021 | Kategorie: MTB
Na pozici světové maratónské jedničky vystoupal bronzový muž podzimního Mistrovství světa v maratonu v turecké Sakaryi, Martin Stošek.
ŠKODA Pražský MTB pohár znovu mění termíny svých závodů!
27. 4. 2021 | Kategorie: MTB
Pand​emie koronaviru ovlivňuje náš všední život nevídaným způsobem a je jisté, že na blíže neurčitelnou dobu musíme počítat se značnou proměnlivostí a nestabilitou našich dlouhodobých plánů.
Cyklisté Topforex ATT Investments v Rakousku dokázali, že sehraný tým je základ
26. 4. 2021 | Kategorie: silniční
Tradiční Kirschblütenrennen letos oslavil 59. ročník – zdárně jej ovšem dokončilo pouhých 60 jezdců. 
Fotogalerie: Brno - Velká Bíteš - Brno
19. 4. 2021 | Kategorie: silniční

Konečně se domácí cyklistika v letošní sezoně dočkala. První závod silniční sezony uspořádal TJ Favorit Brno v rámci ŠKODA CUPU na trati Brno - Velká Bíteš - Brno.

Kukrle z Elkov Kasper vyhrál jarní klasiku Brno - Velká Bíteš - Brno
18. 4. 2021 | Kategorie: silniční
Vítězstvím Michaela Kukrleho ze stáje Elkov Kasper skončil úvodní podnik Českého poháru - ŠKODA Cupu 2021 Brno - Velká Bíteš - Brno.
Co Čech, to cyklista. Poptávka po kolech stoupla o polovinu
16. 4. 2021 | Kategorie: ostatní
První rozvolňování v kombinaci s dlouho očekávanými jarními teplotami způsobilo, že se české luhy a háje plní nadšenými cyklisty.
Silniční cyklistická sezona startuje v sobotu tradiční Bíteší
14. 4. 2021 | Kategorie: silniční
S mírným zpožděním odstartuje v sobotu 17. dubna domácí silniční sezona. Prvním závodem bude úvodní podnik ŠKODA Cupu - česká jarní klasika Brno - Velká Bíteš – Brno, která se pojede již po pětačtyřicáté.
Z centra Prahy na hlavní třídy Manhattanu
14. 4. 2021 | Kategorie: ostatní, silniční
Cyklistické pop-up akce organizované během pandemie COVID-19 komunitním cyklistickým sdružením Rubber N’ Road pomohly značce FESTKA dostat se na newyorský trh.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►