Závod míru juniorů vstupuje do druhého půlstoletí

Závod míru juniorů vstupuje do druhého půlstoletí

Datum vydání: 3. 5. 2023

Mezinárodní etapový Závod míru juniorů otevírá druhé půlstoletí. Tradiční májové etapy letos napíší svou 51. kapitolu. Sever Čech a přilehlé Sasko tak opět budou opanovat nejlepší juniorští cyklisté z celého světa. Nejprestižnější juniorský etapový závodě v Česku roztočí svá kola už tento čtvrtek. 
 

Závod míru juniorů otevřel za celou svoji hlubokou historii dveře stovkám cyklistů do světa velké profesionální cyklistiky. Více než čtvrt století je součástí světového poháru a dodnes se řadí k nejprestižnějším podnikům svého druhu na celém světě a i letos bude v mnoha ohledech výjimečný. Změn doznaly některé etapy, ale silný bude rozhodně letošní peloton. Na start by se mělo postavit čtyřiadvacet šestičlenných týmů z dvaceti zemí. Po dlouhých dvaceti sedmi letech má přijet národní tým Kanady, který tu naposledy startoval v roce 1996, po 15 letech dorazí Švýcaři a po 5 letech reprezentanti Spojených států amerických. Po roční přestávce bude součástí májových etap také družstvo Ukrajiny.

„Závod míru přes padesát let nese své poselství a rok co rok úmorně pracujeme na tom, abychom historii závodu nejen udrželi, ale současně celý podnik připravili ještě na lepší úrovni. Mám radost, že se nám to daří a za to patří velký dík všem partnerům i kolegům,“ poznamenal Svatopluk Henke, který by v čele Závodu míru juniorů stál letos přesně 30 let.

Své jubileum se ale rozhodl „oslavit“ předáním ředitelského žezla. Na jmenovkách ale změna nenastane. Pomyslný štafetový kolík totiž přebírá syn, Svatopluk Henke mladší.

„Už loni Sváťa závod vedl a domluvili jsme se, že letos závod přebere jako ředitel,“ sdělil někdejší úspěšný cyklistický reprezentant, který v čele ZMJ stál od roku 1993, kdy žezlo převzal po Václavu Lončákovi.

Do druhého půlstoletí tak májové etapy vstupují s nový ředitelem v tradičním květnovém termínu (4. - 7. 5.). Čtyřdenní závod je od roku 1995 zařazen do nejprestižnější světové série a i letos je součástí tzv. Nations´Cup Junior. Na peloton, který by měl být sestaven z více než sto čtyřiceti jezdců čeká v součtu téměř čtyři sta náročných kilometrů. Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se na Litoměřicko sjedou ve středu, aby ve čtvrtek mohli májové etapy otevřít tradiční stokilometrovou etapou se startem i cílem v Litoměřicích. Mladí cyklisté si na úvod budou muset poradit se dvěma vrchařskými prémiemi v Lovečkovicích a v Mukařově. Peloton navíc opět bude projíždět přímo historickým centrem Úštěka, kde je přichystána rychlostní prémie. Druhá na ně bude čekat ve Vědlicích. Etapa startuje ve 14:40 hodin a dojezd zpět na litoměřickém náměstí mohou diváci očekávat po 17. hodině.
 

 
Druhý závodní den bude tradičně rozdělen na dvě prověrky. Nejprve je na programu dopolední časovka jednotlivců. Ta se jede na zcela nové trati v Třebívlicích.

„Po domluvě s jedním z našich předních partnerů společností AŽD, která je majitelem tzv. Švestkové dráhy, jsme se časovku rozhodli přesunout právě k této oblíbené železniční trase i stanici a tím podpořit její význam. Jde o srdeční záležitost, stejně jako v případě samotného Závodu míru,“ vysvětlil důvod změny Svatopluk Henke s tím, že po dopoledním devítikilometrovém souboji s chronometrem, bude odpoledne na programu šedesátikilometrová silniční etapa se startem v 16 hodin v Roudnici a cílem ve Štětí.  

Tradičně v sobotu přijde na řadu „královská“ etapa. Ta bude odstartovaná ve 14 hodin v Teplicích a mladé závodníky převede do Německa. Ještě než se cyklisté dostanou po téměř  sto dvaceti kilometrech do cílového horského městečka Olbernhau, se budou muset porvat se stoupáním na trojici vrchařských prémií na Cínovci, Mníšku a v německém Seiffenu. 
 


Závěrečná etapa je historicky spjatá s Terezínem, odkud peloton odstartuje v neděli v 9 hodin a konečný držitel žlutého trikotu zde bude potvrzen po jedenácté hodině. V rámci posledního dějství se ale stále mohou karty zamíchat. Závěrečných takřka sto kilometrů  nebude s pěti vrchařskými prémiemi v Chudoslavicích procházka růžovou zahradou. Trať se totiž nově pojede na kvartetu okruhů v okolí Třebušína.

„Nebude to snadný ročník. Fanoušci si ale přijdou na své. Závod bude mít živý přenos, který bude možné sledovat on-line. Tentokrát bude na startu navíc i terezínský odchovanec Štěpán Zahálka, bratr úřadujícího elitního mistra České republiky Matěje, takže pro domácí fanoušky zcela jistě další důvod přijít fandit. Jsem si navíc jistý, že i tentokrát budou v pelotonu budoucí jména velkého světa cyklistiky, kam díky Závodu míru mladí jezdci často dostávají vstupenku. Ani se nemusíme ohlížet tak daleko – vždyť takový Tadej Pogačar, dvojnásobný vítěz Tour de France, tu startoval před sedmi a osmi lety. Před pěti lety tu pak vyhrál loňský vítěz Vuelty Remco Evenepoel. Známých jmen, která se proslavila v profesionálním pelotonu, je tu ale celá řada a jsem přesvědčen, že budou i součástí toho letošního ročníku,“ zve diváky tiskový mluvčí Závodu míru juniorů Patrik Pátek.

51. ročník – Závod míru juniorů 2023 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 4. 5. - 7. 5. 2023

Ředitel závodu: Ing. Svatopluk Henke, Ph.D.

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Coccioni Sandro (ITA)

Celková délka: 388,7 km

 

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera. 

Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje

Patron závodu – Gustav-Adolf Schur, čestný člen CK Slavoj Terezín.

 

Hlavní partner: Sazka, Národní sportovní agentura

 

Partneři: AŽD, Starmon, Monzas, Škoda, Český svaz cyklistiky, K+P Stavební výroba, Vars, Cross, Pojišťovna Slavia, SBS Cargo, Cyklostar, Mondi, Tiskárna Cyklos Š+Š, Iveco bus, Potraviny Krátký, Praktická elektronika, RVS Chodov, Sanilit, Ústecký kraj.

 

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24, Techniserv IT, Roadcycling.cz,

 

 

Etapa Dat. Start - Cíl Místo Typ Km

1. 4. 5. 14.40 - 17.15, Litoměřice silniční závod - 102,8 km

2.a 5. 5.   9.00 - 12.00, Třebívlice časovka jedn. - 8,8 km

2.b 5. 5. 16.00 - 17.20, Roudnice - Štětí silniční závod - 61,4 km

3. 6. 5. 14.00 - 17.15, Teplice – Olbernhau  silniční závod - 117,4 km

4. 7. 5.   9.00 - 11.20, Terezín silniční závod - 98,3 km

Celkem: 388,7 km
 
Zdroj a foto: TZ Patrik Pátek


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

ATT Investments: Tři umístění v desítce nejlepších celkového pořadí
29. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Další úspěšný týden mají za sebou cyklisté ATT Investments. Ze dvou etapových závodů vytěžili dohromady 105 UCI bodů. Většinu z Tour of Estonia, ale velmi slušný výkon i výsledek předvedli také ve Francii při Tour de la Mirabelle.
Jak vybrat dětské kolo?"
25. 5. 2023 | Kategorie: ostatní
V písecké prodejně CykloŠvec vám poradí, jak vybrat dětské kolo.
Jsi biker? Tak nesmíš chybět na závodě Škoda Auto Dolní Morava
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP míří na Dolní Moravu, kde si pro účastníky připravil své letošní čtvrté klání pod Králickým Sněžníkem.
Úspěšný začátek sezóny 2023 Galaxy CykloŠvec Stevens teamu
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
V prvním cyklistickém závodě sezóny na veletrhu For bikes 2023 v Praze Letňanech v závodě gravel biků zvítězil Jiří Reeh na Stevens Prestige. Andrea Drengubáková ve svém prvním závodě sezóny Blinduro Lipno skončila třetí.
Petruš zkompletoval na Opavsku vítězný hattrick
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Dalším dílem seriálu Prima CUP byl 23. ročník partnerského závodu Silesia Bike Marathon, spadajícího do Škoda Auto Český pohár horských kol v maratonu.
ATT Investments: Třetí místo Diny v Lucembursku a výborný výkon Štočka při Rund um Köln
22. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Jedna skupina závodníků ATT Investments zápolila od středy do neděle na etapovém závodě Fléche du Sud v Lucembursku, druhá se v neděli zúčastnila jednorázového závodu Rund um Köln. 
500+1 kolo - Velká cena Zemako 2023
22. 5. 2023 | Kategorie: dráha
56. ročník etapového bodovacího závodu na dráze Velká cena Zemako 500+1 kolo se letos uskutečnil opět s velkou mezinárodní účastí.
Biková klasika, kde nesmíš chybět! To je 10. června ČEZ Sázava
16. 5. 2023 | Kategorie: MTB
10. června se ve středočeské Sázavě sejde několik stovek bikerů, kteří společně odstartují 23. ročník závodu ČEZ Sázava.
ŠKODA CUP v Kyjově ovládl Michael Boroš!
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Čtvrtý díl ​seriálu ŠKODA Cup - Kyjovské Slovácko vyhrál dnes za celodenního vytrvalého deště Michael Boroš z týmu Elkov Kasper, který přijel do cíle v Kyjově společně se svým týmovým kolegou Matějem Zahálkou. V průběžném hodnocení seriálu je pořadí opačné.
Málokterý tým se při Tour de Hongrie zviditelnil tak jako ATT Investments
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
ATT Investments se při Tour de Hongrie v konkurenci devíti týmů z úrovně World a stejného počtu z úrovně ProTeams zviditelnil tak, že se mu v tomto ohledu mohl rovnat málokterý z týmů. Matúš Štoček získal po úvodní etapě vrchařský dres, ten následně vyměnil za dres nejlepšího v bodovací soutěži.
Čábelická v short tracku devatenáctá, želízko Cink nestartoval
12. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Pátečním short trackem pro elitní kategorie pokračoval Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě.
Holubová sedmá v úvodním závodě SP v short tracku, Zatloukal třináctý
11. 5. 2023 | Kategorie:
Program Světového poháru horských kol v olympijském cross country v Novém Městě na Moravě odstartoval čtvrtečními short tracky pro kategorie do třiadvaceti let.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►