Závod míru juniorů je čtvrt století ve světovém poháru

Závod míru juniorů je čtvrt století ve světovém poháru

Datum vydání: 8. 5. 2019

Pouhý den​ po výročí konce druhé světové války odstartuje na litoměřickém Mírovém náměstí Závodu míru juniorů (9. - 12.5).

Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se na severu Čech sjíždí po osmačtyřicáté a už po pětadvacáté se bude bojovat o cenné body do světového poháru, protože i tentokrát je závod zařazen do nejprestižnější světové série UCI Junior Nations‘ Cup. Celkový vítěz pak bude znám v neděli po čtyřech etapách a téměř třech stech devadesáti kilometrech v cílovém Terezíně.

„Letos je to přesně čtvrt století, co jsme součástí světového poháru. Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Radši snad ani nemluvit. Vždyť je to navíc pětačtyřicet let, co jsem v Terezíně ještě jako aktivní závodník po Varšavě poprvé sám předával jezdcům ceny,“ sáhl do historie Svatopluk Henke, který stojí v čele Závodu míru juniorů od roku 1993.

Za tu dobu prošlo juniorským Závodem míru nespočet talentů, kteří se následně prosadili i v elitním světě cyklistiky. Diváci tu dříve sledovali i současné velikány typu Zdeněk Štybar či Peter Sagan.

Věřím, že i letos se tu takový závodník, kterého jednou budeme sledovat na televizních obrazovkách, najde a také věřím tomu, že se ve světové konkurenci dokáží prosadit i kluci z českého výběru,“ těší se na nový ročník Svatopluk Henke.

V rámci letošního 48. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 9. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích, odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy, během níž cyklisté dvakrát vystoupají na Vitíšku, bude před teplickou radnicí a cíl v pak německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v neděli tradičním dojezdem Terezíně, kde etapa také odstartuje.

„V loňském roce jsme závěrečný díl startovali v Benešově nad Ploučnicí. Byla to opravdu krásná etapa, ale bývalý starosta a velký příznivec cyklistiky Filip Ušák již není v úřadu a my nezískali potřebnou podporu. Po roce se tak vracíme na prověřenou trasu nad Pohořanami, která byla vždy velmi oblíbenou pro místní diváky,“ popsal největší změnu letošního závodního programu Svatopluk Henke.


Juniorské májové etapy jsou jednou z devíti vyvolených akcí prestižního Nations‘ Cupu. Přihlášeno je dvacet šestičlenných družstev z devatenácti zemí a chybět nebude ani výběr české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu.

„V posledních čtyřech letech se nám diplomatickou cestou podařilo vyjednat start mix týmu Euroregion, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má především upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ poznamenal Patrik Pátek, tiskový mluvčí závodu.

Mezi přihlášenými je i nejlepší loňský „prvoročák“ závodu, Ital Antonio Tiberi, bronzový muž 3. etapy do Německa a celkově šestý nejlepší závodník, který by jistě svoji historickou pozici rád vylepšil. Na předběžné soupisce se nachází i Ital Andrea Piccolo, loňský bronzový muž z mistrovství světa v časovce jednotlivců a blýsknout se bude chtít i stříbrný muž letošního juniorského Paříž-Roubaix Francouz Hugo Toumire. Česko bude mít celkem devět jezdců – šestici v dresu s trikolórou a trojici ve smíšeném týmu Euroregionu.

„Určitě se budeme snažit patřit k nejlepším a rádi bychom závod tvořili. V posledních letech, přestože jsme měli silný tým, jsme podcenili hned úvodní etapu, takže se budeme snažit vyvarovat zbytečných chyb. Kluci jsou silně namotivovaní a věřím, že mají na to se, prosadit minimálně v některé z etap. Celkově by bylo hezké být v první pětce,“ věří svému týmu reprezentační kouč Tomáš Konečný, který sází zejména na dvojici Mathias Vacek a Pavel Bittner.

„Oba jsou sice prvoročáci, ale závodníci natolik šikovní, že na ně tým může jet, tak uvidíme, jaká bude především konkurence. Tradičně výborní jsou Dánové a severské země. Silní budou Belgičané, Italové i Němci. Zcela jistě nás čeká velmi těžký závod, ale nepochybuji, že bychom neměli na to konkurenci řádně potrápit a sami se ukázat v nejlepším světle,“ podotkl Tomáš Konečný.

Závod míru juniorů není jen nedílnou součástí nejprestižnější juniorské cyklistické série na světě, ale je také Rodinným stříbrem Ústeckého kraje.

„Mám opravdu velkou radost, na jakou úroveň se nám závod podařilo s léty dostat. Velkou zásluhu na tom mají mnohdy zcela neviditelní členové organizačního týmu – od těch, co staví ploty a celé zázemí, přes kolegy, kteří se starají o náročnou administrativu, ubytování, skvělé máme stravování v terezínské školní jídelně. Vyzdvihnout musím příkladnou spolupráci s Policií ČR i jednotlivými městy, kterými závod projíždí. Není totiž žádným tajemstvím, že je každý rok neskutečný boj závod pro mladé jezdce připravit. Když ale pak vidím jejich vývoj a že i díky nám tu někteří odstartovali profesionální kariéru, pak si řeknu, že to za ty nervy stálo,“ těší se na 48. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.

48. ročník - Závod míru juniorů 2019 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín
Termín: 9. 5. - 12. 5. 2019
Ředitel závodu: Svatopluk Henke
Velitel trati: Jan Sedlák
Hlavní rozhodčí: Andreas Gensheimer (GER)
Dopingový komisař: Tihomir Jureša (CRO)
Celková délka: 388,5 km
Rozpočet: 1,7 mil. Kč
Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.
Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.
Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje
Patron závodu – Gustav-Adolf Schur
Partneři: MŠMT, Český svaz cyklistiky, Euroregion Elbe-Labe, Ústecký kraj, Santini, Changroup, Cross, Vars, Intersport Litoměřice, TÜV SÜD Czech, Potraviny Krátký, Airsprings, Vinařství Podrábský, WK Servis, Staw Wurm, SBS Cargo, RUPA, Tiskárna Cyklos Š+Š, Sanilit.
                 
1.        9.5.     14.40 - 17.15    Litoměřice                          silniční závod      100,7 km
2.a      10.5.    9.00 - 12.00    Třebenice                            časovka jedn.       11,2 km
2.b      10.5.   16.00 - 17.50    Roudnice n./L.                   silniční závod        80,4 km
3.        11.5.  13.30 - 16.00     Teplice - Altenberg             silniční závod         99,8 km
4.        12.5.     9.00 - 11.15    Terezín                               silniční závod          96,4 km
Celkem: 388,5 km
 
Zahraniční týmy:
Potvrzeno 20 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, Bělorusko, ČR, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kazachstán, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Ukrajina.
 
Česká účast:
Počtvrté v řadě UCI umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu.
 
Reprezentace ČR: Mathias Vacek, Pavel Bittner, Jakub Ťoupalík, Jakub Bouček, Jakub Hník, Filip Řeha.
 
Češi v mix týmu Euroregion: Bruno Štoček, Josef Čekal, Lukáš Kolařík
 
Zdroj a foto: TZ Patrik Pátek

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár odstartuje 7.6.!
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Osmý ročník ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár zahájí „coronavirovou“ sezónu 2020 v neděli 7. června v Beckově.
Cyklovýzva: 1. Zatloukal, 3. Tlamka!
18. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Slibně vstoupili junioři týmu NUTREND SPECIALIED Racing do sezóny 2020 po nucené, coronavirové pauze.
NOVA CUP 2020 odstartuje 13. června závodem ŠKODA AUTO Sázava!
14. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start prvního závodu seriálu NOVA CUP 2020 si museli příznivci cyklistiky počkat déle než bývá zvykem. Nyní můžeme s radostí oznámit, že seriál započne 13. června ve středočeské Sázavě!
Vídeň pokračuje v intenzivní výstavbě cyklostezek
14. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Vídeň chce cyklistickou dopravu po městě udělat ještě snazší a bezpečnější.
Novinka: Shimano DEORE M6100
10. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Podívejte se na unboxing nové dvanácti rychlostní sady Shimano Deore.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►