Vítězný Francouz Toumire si uvědomuje sílu Závodu míru juniorů

Vítězný Francouz Toumire si uvědomuje sílu Závodu míru juniorů

Datum vydání: 13. 5. 2019

Nadvládu vítězství Italů a Francouzů v závěrečné etapě Závodu míru juniorů přerušili Dánové.

Poslední etapu v Terezíně jednoznačně vyhrál Andreas Byskov Sarbo. Z celkového prvenství se však radoval francouzský jezdec Hugo Toumire, který letos žlutý trikot nikomu ani na chvilku nepůjčil.

„Je to neskutečný. Na začátku jsem si říkal, že bude fajn, když se mi podaří vyhrát nějakou etapu. No a ona to byla ta první a můj tým byl jednoznačně nejlepší. Kluci se mnou byli celou dobu a vytvářeli ty nejlepší podmínky, jaké bych si mohl přát. Bez nich bych to nedal, takže velká poklona jejich práci, protože mě strašně hnali dopředu a já měl tu nejlepší motivaci. Je to můj první žlutý trikot v kariéře a já jsem za něj strašně šťastný,“ zářil radostí celkový vítěz Závodu míru juniorů francouzský reprezentant Hugo Toumire, pro kterého ale není žlutý trikot pouhým vítězným dresem z jednoho nejprestižnějších závodu světa.

„Je to také symbol. Vždyť závod s sebou nese velké poselství, které je stále aktuální. Je skvělé, že tu v mírovém závodě bojují týmy zemí z celého světa. Sportem tak můžeme měnit myšlení druhých a upozornit na to, co je skutečně důležité,“ podotkl usměvavý Francouz.


Dojezdem do Terezína se tak uzavírá letošní 48. ročník. Posledních sto kilometrů prakticky změny v celkovém hodnocení nepřinesly, přestože jednotlivé týmy se ještě snažily vymazat Toumireho malý náskok.

„Pokusů o únik bylo sakra hodně, ale sledovali jsme a hlídali si ty, kteří by mě mohli ohrozit. Kluci by to nedopustili,“ chválil si spolupráci v mančaftu Toumire.

I přesto se nakonec povedlo poodskočit dánskému jezdci Andreasi Byskov Sarbovi, který se s náskokem tří vteřin na druhého Nora Stokkeho v Terezíně radoval z vítězné etapy. S osmi vteřinovou ztrátou peloton přivezl na třetím místě Holanďan Casper van Uden. V něm byl nejlepším Čechem na desáté pozici Jakub Ťoupalík, který tak zaznamenal nejlepší umístění domácího jezdce v etapě.

Čeští reprezentanti si letos vybrali pořádnou porci smůly. Lídr týmu Matthias Vacek spadl pod druhou vrchařskou prémií.

„Kluci si lízli, ale Mathias spadl na hlavu a na ruku, takže byl otřesený a chvíli jsem ani nevěděl, jestli ještě bude pokračovat, ale probral se z toho a v kopci si to ještě dojel. Z odpadlé skupiny se dostal do první. Zabojoval a to se mi líbí. Kluci ukázali, že na to mají, ale štěstí trošku haprovalo,“ shrnul reprezentační kouč Tomáš Konečný, který se za výkon svěřenců stydět nemusí.

„Poslední spurt jsme měli jet na Bittnera, ale on kilák a půl před cílem měl defekt. To jsem si říkal, že už nemůže být normální. Dnes jsme měli asi pět defektů a dva pády. Byl to náročný závod a musíme to brát sportovně. Mathias s Pavlem jsou prvoročáci, ale ukázali, že na to mají a ostatní kluci jim byli skvěle k ruce, pomáhali si, týmově to zvládli a ukázali svoji sílu, kterou věřím, že ukáží v jiných závodech,“ těší se na další boje Tomáš Konečný.


Rozdíly po téměř čtyř stech závodních kilometrech letošního Závodu míru juniorů nakonec byly minimální. Hugo Toumire zvítězil o devět vteřin před Němcem Mauricem Balerstedtem. Šestnáct vteřin ztratil třetí Ital Andrea Piccolo. I přes útrapy, které zažil, skončil nejlepší český jezdec Mathias Vacek čtrnáctý s odstupem pouhé minuty jako čtvrtý nejlepší prvoročák. Dvě pozice za ním byl Pavel Bittner.

„Máme za sebou další skvělý ročník. Jsem rád, že se především nikomu nic nestalo a že vše proběhlo prakticky bez jakýchkoli komplikací. Sledovali jsme pěkné souboje nadějných juniorů. Je škoda, že naši kluci měli tolik smůly, ale i tu si prostě občas musí vybrat. Radost mi ale udělali kolegové, protože za ta léta už každý ví, co má dělat a společně tu píšeme nové kapitoly do budoucí historie. A že se na historii nemá zapomínat potvrdil i bývalý vynikající jezdec Täve Schur, několikanásobný vítěz velkého Závodu míru, který nejen, že přijel předávat ceny, ale jako velké osobnost, která dodnes zdůrazňuje, kolik během světové války v Terezíně zahynulo lidí a že je třeba se stála zaobírat mírovou otázkou, bude jmenován čestný členem našeho pořadatelského týmu CK Slavoj Terezín,“ zdůraznil česko-německou spolupráci spokojený ředitel Svatopluk Henke, který před startem závěrečné etapy navíc převzal dar v podobě historického závodního kola Diamant z roku 1960 od cyklistického muzea Závodu míru v Kleinmühlingenu, které bude vystaveno v loni otevřeném muzeu cyklistiky v Terezíně.   

Výsledky – 4. etapa (96,4 km):
1. Andreas Byskov Sarbo (DEN) 2:7:04
2. Vegard Stokke (NOR) +0:03
3. Casper van Uden (NED)
4. Paul Penhoet (FRA)
5. Maurice Balerstedt (GER)
10. Jakub Ťoupalík (CZE) – všichni +0:08
 
Celkově po 3. etapě:
1. Hugo Toumire (FRA) 9:43:33
2. Maurice Balerstedt (GER) +0:09
3. Andrea Piccolo (ITA) +0:16
4. Michel Hessmann (GER) +0:21
5. Marco Brenner (GER) +0:21
14. Mathias Vacek (CZE) +1:03
16. Pavel Bittner (CZE) +1:21
29. Jakub Bouček (CZE) +5:59
40. Jakub Hník (CZE) +7:35
44. Jakub Ťoupalík (CZE) +8:56
51. Lukáš Kolařík (CZE-Euroregion) +13:27
57. Bruno Stoček (CZE-Euroregion) +16:11

 
Zdroj a foto: Patrik Pátek/PatRESS.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

Aktuální novinky a videa

Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking
15. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking v rakouském Saalbach-Hinterglemm
ŠKODOVÁCKÉ OKRUHY posledním dílem ŠKODA CUPu
15. 9. 2019 | Kategorie: silniční
Seriál Českého poháru mužů na silnici ŠKODA CUP 2019 se blíží do svého závěru. Předposlední sobotu v září, tedy 21. 9. vyvrcholí šestým závodem, kterým bude kritérium v Mladé Boleslavi s názvem ŠKODOVÁCKÉ okruhy.
KoloFogo: Jedna stopa rovná se mnohem víc legrace
11. 9. 2019 | Kategorie: ostatní
S ideou jednostopého vozíku za kolo přišel v roce 2001 německý rámař Florian Weismann.
V Libuši a na Zličíně se rozhodovalo o celkových vítězích TOMKET Pražského MTB poháru 2019!
10. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Pořadatelé TOMKET Pražského MTB poháru se před pořádáním finálových závodů netajili svým záměrem, učinit závěr celoroční soutěže v XCO pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů netradiční a zajímavý.
Zlínská 50 zůstává v lesích nad Zlínem
9. 9. 2019 | Kategorie: MTB
V neděli 29. září v pravé poledne odstartuje ve Zlíně 11. ročník závodu na horských kolech Zlínská 50.
Bábek míří do Tokia s Flowmonem
4. 9. 2019 | Kategorie: dráha
Flowmon Networks prodlužuje spolupráci s cyklistou Tomášem Bábkem.
To nejlepší z Krkonoš! NOVA CUP v Harrachově startuje 14. září
3. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Šestá zastávka seriálu NOVA CUP se uskuteční v Harrachově a účastníci se mají opravdu na co těšit!
Finálové závody TOMKET Pražského MTB poháru 2019 v Libuši a na Zličíně!
3. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Významný víkend čeká bikery, kteří bojují o celkové umístění a unikátní pohár s pražskou dlažební kostkou v TOMKET Pražském MTB poháru 2019.
Cink na MS v Kanadě šestý, Čábelická dvacátá!
1. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Čtvrtý den světového šampionátu v kanadském Mont Sainte-Anne pokračoval závodem žen U23 a elitními kategoriemi žen a mužů.
Stevens Jura ES: I po letech jedinečný univerzál
31. 8. 2019 | Kategorie:
Stevens Jura si v naší kotlině za těch pár let své existence vypracoval pověst dokonalého univerzála, který zvládne náročný maraton i příkrý trail. Doba ale běží a s ní přichází i nové nároky. Jak je na tom letošní verze ES?
Dramatický závod mužů kategorie U23!
31. 8. 2019 | Kategorie: MTB
Český reprezentant David Zadák vybojoval na světovém šampionátu v kanadském Mont Sainte-Anne 37. místo v závodě mužů kategorie U23.
Brněnský rok sportu pokračuje
30. 8. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
III. ČESKOSLOVENSKÉ VŠECYKLISTICKÉ HRY jako pocta 150. výročí prvních cyklistických závodů.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►