Vídeň pokračuje v intenzivní výstavbě cyklostezek

Vídeň pokračuje v intenzivní výstavbě cyklostezek

Datum vydání: 14. 5. 2020

Vídeň chce cyklistickou dopravu po městě udělat ještě snazší a bezpečnější.


Skutečnost, že v době koronavirové pandemie mnoho lidí doslova přesedlalo na kolo, vede Vídeň k prioritizaci výstavby dalších cyklostezek a výrazné investici do cyklistické infrastruktury. V létě začne s výstavbou asi třiceti projektů.
„Investice do cyklistické dopravy se vyplatí hned dvakrát. Zajistí totiž dostatek pracovních míst a fungují i jako opatření v boji proti klimatickým změnám. Naši planetu můžeme ochránit jen, když budeme investovat do ekologicky šetrné dopravy a snížíme škodlivé emise CO2,“ okomentovala intenzivní výstavbu cyklostezek ve Vídni místostarostka Vídně a radní pro životní prostředí Birgit Hebeinová.
Již v létě se začne s výstavbou asi třiceti projektů. Jedním z nich je výstavba nové cyklostezky na silnici Wagramer Straße. Současný cyklopruh bude přeložen na cyklostezku a rozšířen. Cyklisté se tak budou moct projet po cyklostezce široké 3,5 metru a užívat si výhledy na ramena Nového a Starého Dunaje. Rozšíření cyklostezky ovšem nijak neomezí chodce. I ti se dočkají rozšíření chodníku. Vedle výstavby jednotlivých stezek po celé Vídni bude i v některých jednosměrných silnicích možný pohyb cyklistů do protisměru. Příkladem takové silnice je centrální Lindengasse, která se nachází v pěší vzdálenosti od známé a Vídeňany frekventované Mariahilfer Straße. Vídeň plánuje výstavbu cyklostezek i v dalších letech. Už nyní uvedla, že se jedná celkem o dvacet ulic, které přizpůsobí pro potřeby cyklistů. Ne ovšem na úkor ostatních.

„Nikdo není pouze cyklista. Mnoho cyklistů používá i městskou hromadnou dopravu nebo si občas půjčí auto. Nejde o to stavět jednotlivé účastníky provozu proti sobě. Cílem je zajistit pro všechny adekvátní možnosti dopravy. I teď ve Vídni roste počet lidí, kteří usedají na kolo. Proto potřebujeme spravedlivé rozdělení prostoru a bezpečné cesty,“ komentuje plány města místostarostka Hebeinová.

V nově uzpůsobených ulicích bude tak např. možný pohyb o maximální rychlosti 30 km/h. Celkem deset takových ulic Vídeň již zřídila, výše zmíněných dvacet má nyní v plánu. Podle Martina Bluma, pověřence pro cyklistickou dopravu ve Vídni je přírůstek lidí pohybujících se po Vídni na kole znatelný. 

„Kvůli současné koronavirové pandemii usedá čím dál více Vídeňanů na kolo, aby si zajistili dostatek 14. května 2020 2/2 pohybu a byli zdraví,“ dodává Blum aktuální situaci ve Vídni, kdy se počet cyklistů meziročně zvýšil o 20 %.
Podpora cyklistické dopravy v době koronavirové pandemie jde ale i přímo od města. Vídeň tak např. zřizuje dočasné cyklopruhy, které mají cyklistům pomoci s dodržováním doporučeného odstupu od ostatních osob. Rakouská metropole se tak zařadila po bok Berlína, Budapešti nebo Milána, které v posledních týdnech také zlepšily podmínky pro cyklisty.

Zdroj a foto: Eurocommpr

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

aNti Corona Cup je v cíli, vítězové získají unikátní pohár!
4. 6. 2020 | Kategorie:
aNti CORONA CUP, prestižní forma závodů horských kol v individuálních jízdách na čas na vyznačených okruzích olympijského cross country v době koronavirové pandemie je u konce.
V neděli startuje ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár!
3. 6. 2020 | Kategorie: MTB
V neděli 7. června 2020 odstartuje do své osmé sezóny ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár závodem v Beckově.
Odešla legenda - Jaromír Žák
3. 6. 2020 | Kategorie: ostatní
Ve věku 86 let  zemřel dlouholetý cyklistický trenér československé dráhové cyklistiky z 80 let minulého století, pan Jaromír Žák.
Petr Leták: Z 10% Sportovcem - květen
1. 6. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní
Pokračování projektu ​Petra Letáka: Z 10% Sportovcem.
8 důvodů, proč si koupit kolo!
31. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení kola! Pokud vás k tomuto kroku nepřesvědčilo krásné počasí ani konec karantény, přečtěte si těchto 8 pádných argumentů, proč byste nákup bicyklu neměli odkládat už ani minutu!
Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►