Valverde opět králem WorldTour, nejlepším Čechem Štybar!

Datum vydání: 06.10.2015

Suverénním vítězem žebříčku WorldTour Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se počtvrté v kariéře stal Španěl Alejandro Valverde.

Pětatřicetiletý zkušený matador z týmu Movistar získal 675 bodů a triumfoval s obrovským náskokem 201 bodů před krajanem Joaquimem Rodríguezem z Kaťuši. Na třetím místě skončil Španělův kolega z týmu Movistar, Kolumbijec Nairo Quintana.

Valverde ovládl WorldTour žebříček i v letech 2006, 2008 (ještě pod názvem ProTour) a loni. Španělský jezdec předvedl během letošní sezony opět neuvěřitelně stabilní výkonnost.

Vyhrál jarní závod Kolem Katalánska, triumfoval na dvou Ardenských klasikách - Valonském šípu a Lutych-Bastogne-Lutych a druhý skončil na Amstel Gold Race. Celkově třetí místo si vybojoval na Tour de France a stejné umístění bral i na sprnové klasice San Sebastián. Na domácí Vueltě skončil celkově sedmý, navíc vyhrál etapu a získal zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže. V nedělním posledním závodě kategorie WorldTour v této sezoně –  Okolo Lombardie -  skončil čtvrtý.

Z českých jezdců se nejvíce prosadil Zděněk Štybar (Etixx - Quick-Step), který za letošní sezonu dokázal nasbírat 172 bodů a patří mu celkové 31. místo. Druhým nejlepším českým jezdcem v žebříčku je Leopold König (Sky) na 60. příčce (70 bodů), s těsným závěsem je pak Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), jenž je má o jeden bod méně a je o jednu příčku níže. Žádný z dalších českých jezdců již do světového žebříčku bodově nepřispěl.

V konečném hodnocení týmů dominoval třetí rok v sérii Movistar. Těsně druhá skončila Kaťuša a třetí je tým Sky. V celkovém pořadí zemí zvítězilo naprosto suverénně Španělsko před Itálií a Kolumbií. Česká republika bere slušné 13. místo z 34 zemí, jejichž reprezentanti dokázali bodovat. Naši borci tak za sebou nechali dokonce i takové země jako je Rusko nebo Spojené Státy Americké, ale i Slovensko s novým úřadujícím šampionem Peterem Saganem.