V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

Datum vydání: 29. 6. 2019

V devět ráno​ zazněl výstřel prvního silničního závodu letošního republikového šampionátu.

Na 125 kilometrů dlouhou trasu se vydali junioři a nejúspěšnějším z nich byl dnes Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský). Na muže do 23 let čekal příděl 155 kilometrů a pro vítězství si dojel Tomáš Bárta (Tufo-Pardus Prostějov).

 
Juniorský závod byl poklidný. Za celou dobu se nikomu nepodařilo dostat do úniku a o vítězi se tak rozhodovalo v hromadném dojezdu. V něm potvrdil své předpoklady Pavel Bittner, který za zády nechal druhého Jakuba Ťoupalíka (Cycling Academy Tábor) a vrátil mu tak porážku z časovky. Třetí skončil René Smékal z Tufo-Pardus Prostějova.


„Do závodu jsem nešel s příliš velkými ambicemi, protože na takovém okruhu je to vždy loterie. Snažili jsme se to roztrhat v prvních okruzích ve stoupání, ale nebylo tak náročné, aby se nám to podařilo. Pak jsme se snažili kontrolovat čelo, aby se dojelo pohromadě. Byl jsem z výsledků na posledním světovém poháru hodně namotivovaný a vítězství tady bylo otevřené, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Vděčím za něj ale i svým týmovým kolegům, kteří mi dnes moc pomohli,“ řekl spokojený juniorský mistr republiky.

Závod mužů do 23 let už byl o poznání dramatičtější. Roztrhat peloton se pokoušeli favorité v čele s Otrubou, Tyrpeklem a Bártou už v prvním stoupání na vnějších okruzích, to se jim ale také nepodařilo. Na kratší okruhy s průjezdy Trnavou tak přijel peloton pohromadě. Ve druhém kratším okruhu se do úniku vydal slovenský závodník z týmu Dukla Banská Bystrica. Tři a půl kola před cílem se ho však vydala stíhat dvojice Karel Tyrpekl (Tufo-Pardus Prostějov) a Tomáš Jakoubek (CK Příbram – Fany Gastro), která ho dostihla. Trojice závodníků začala vzorně spolupracovat, což ovšem nebylo výhodné pro tým Topforex-Lapierre, který začal udávat tempo na čele pelotonu a při průjezdu do posledního kola uprchlíky navrátil zpět do pelotonu.

 
Chvíli to tak vypadalo, že se diváci mohou připravit na hromadný dojezd, hned po výjezdu z města však nastoupil slovenský závodník, za kterým se vydala trojice závodníků. Na čele tak opět byla skupinka, tentokrát ve složení Vojtěch Sedláček (CC Etupes), František Honsa (AC Sparta Praha), Samuel Oros (Dukla Banská Bystrica, SVK) a Dávid Kaško (Cyklistický tím Firefly – SVK). Z této čtveřice znovu zaútočil Sedláček a blížil se osamoceně k cíli. Mezitím si však Bárta dojel zbylé tři závodníky v úniku, kteří začali spolupracovat a čtyři kilometry před cílem Sedláčka dojeli.V tomto složení pokračovali až k cílové pásce, kde měl ve spurtu nejvíce sil Tomáš Bárta, když jen o několik centimetrů porazil Sedláčka. Třetí místo získal František Honsa.

Před startem jsem neměl jednoduchou pozici, mé nedávné výsledky a profil trati mě stavěly do role jednoho z favoritů, navíc jsme startovali pouze ve třech. Podali jsme ale skvělý týmový výkon, Karel mi svým únikem připravil půdu pro závěrečný útok, protože tím ho peloton musel dojíždět a ostatní jeli tempo, takže jsem našetřil spoustu sil. Jedna varianta pak byla čekat na sprint, nicméně jsem se rozhodl zkusit zaútočit. Nikdo se mnou v ten moment nejel, takže jsem si dojel odjetou trojici a s nimi pak i Vojtu a dál už nebylo na co čekat. Spolupracovali jsme a snažili se udržet náskok až do cíle. Věděl jsem, že mám šanci vyhrát a taky se to těsně podařilo, jsem za to moc šťastný. Je to ale vítězství především našeho týmu, zvládli jsme to excelentně, kromě Karla mi byl taky do poslední chvíle k ruce Marek Dolníček, takže jsem měl i v závěru pořád dost sil,“ sdělil své dojmy Tomáš Bárta.

Zdroj: TZ Judita Lorencová, Foto: Jan Melichar, Igor Stancik
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

Aktuální novinky a videa

Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking
15. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking v rakouském Saalbach-Hinterglemm
ŠKODOVÁCKÉ OKRUHY posledním dílem ŠKODA CUPu
15. 9. 2019 | Kategorie: silniční
Seriál Českého poháru mužů na silnici ŠKODA CUP 2019 se blíží do svého závěru. Předposlední sobotu v září, tedy 21. 9. vyvrcholí šestým závodem, kterým bude kritérium v Mladé Boleslavi s názvem ŠKODOVÁCKÉ okruhy.
KoloFogo: Jedna stopa rovná se mnohem víc legrace
11. 9. 2019 | Kategorie: ostatní
S ideou jednostopého vozíku za kolo přišel v roce 2001 německý rámař Florian Weismann.
V Libuši a na Zličíně se rozhodovalo o celkových vítězích TOMKET Pražského MTB poháru 2019!
10. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Pořadatelé TOMKET Pražského MTB poháru se před pořádáním finálových závodů netajili svým záměrem, učinit závěr celoroční soutěže v XCO pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů netradiční a zajímavý.
Zlínská 50 zůstává v lesích nad Zlínem
9. 9. 2019 | Kategorie: MTB
V neděli 29. září v pravé poledne odstartuje ve Zlíně 11. ročník závodu na horských kolech Zlínská 50.
Bábek míří do Tokia s Flowmonem
4. 9. 2019 | Kategorie: dráha
Flowmon Networks prodlužuje spolupráci s cyklistou Tomášem Bábkem.
To nejlepší z Krkonoš! NOVA CUP v Harrachově startuje 14. září
3. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Šestá zastávka seriálu NOVA CUP se uskuteční v Harrachově a účastníci se mají opravdu na co těšit!
Finálové závody TOMKET Pražského MTB poháru 2019 v Libuši a na Zličíně!
3. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Významný víkend čeká bikery, kteří bojují o celkové umístění a unikátní pohár s pražskou dlažební kostkou v TOMKET Pražském MTB poháru 2019.
Cink na MS v Kanadě šestý, Čábelická dvacátá!
1. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Čtvrtý den světového šampionátu v kanadském Mont Sainte-Anne pokračoval závodem žen U23 a elitními kategoriemi žen a mužů.
Stevens Jura ES: I po letech jedinečný univerzál
31. 8. 2019 | Kategorie:
Stevens Jura si v naší kotlině za těch pár let své existence vypracoval pověst dokonalého univerzála, který zvládne náročný maraton i příkrý trail. Doba ale běží a s ní přichází i nové nároky. Jak je na tom letošní verze ES?
Dramatický závod mužů kategorie U23!
31. 8. 2019 | Kategorie: MTB
Český reprezentant David Zadák vybojoval na světovém šampionátu v kanadském Mont Sainte-Anne 37. místo v závodě mužů kategorie U23.
Brněnský rok sportu pokračuje
30. 8. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
III. ČESKOSLOVENSKÉ VŠECYKLISTICKÉ HRY jako pocta 150. výročí prvních cyklistických závodů.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►