V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

Datum vydání: 29. 6. 2019

V devět ráno​ zazněl výstřel prvního silničního závodu letošního republikového šampionátu.

Na 125 kilometrů dlouhou trasu se vydali junioři a nejúspěšnějším z nich byl dnes Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský). Na muže do 23 let čekal příděl 155 kilometrů a pro vítězství si dojel Tomáš Bárta (Tufo-Pardus Prostějov).

 
Juniorský závod byl poklidný. Za celou dobu se nikomu nepodařilo dostat do úniku a o vítězi se tak rozhodovalo v hromadném dojezdu. V něm potvrdil své předpoklady Pavel Bittner, který za zády nechal druhého Jakuba Ťoupalíka (Cycling Academy Tábor) a vrátil mu tak porážku z časovky. Třetí skončil René Smékal z Tufo-Pardus Prostějova.


„Do závodu jsem nešel s příliš velkými ambicemi, protože na takovém okruhu je to vždy loterie. Snažili jsme se to roztrhat v prvních okruzích ve stoupání, ale nebylo tak náročné, aby se nám to podařilo. Pak jsme se snažili kontrolovat čelo, aby se dojelo pohromadě. Byl jsem z výsledků na posledním světovém poháru hodně namotivovaný a vítězství tady bylo otevřené, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Vděčím za něj ale i svým týmovým kolegům, kteří mi dnes moc pomohli,“ řekl spokojený juniorský mistr republiky.

Závod mužů do 23 let už byl o poznání dramatičtější. Roztrhat peloton se pokoušeli favorité v čele s Otrubou, Tyrpeklem a Bártou už v prvním stoupání na vnějších okruzích, to se jim ale také nepodařilo. Na kratší okruhy s průjezdy Trnavou tak přijel peloton pohromadě. Ve druhém kratším okruhu se do úniku vydal slovenský závodník z týmu Dukla Banská Bystrica. Tři a půl kola před cílem se ho však vydala stíhat dvojice Karel Tyrpekl (Tufo-Pardus Prostějov) a Tomáš Jakoubek (CK Příbram – Fany Gastro), která ho dostihla. Trojice závodníků začala vzorně spolupracovat, což ovšem nebylo výhodné pro tým Topforex-Lapierre, který začal udávat tempo na čele pelotonu a při průjezdu do posledního kola uprchlíky navrátil zpět do pelotonu.

 
Chvíli to tak vypadalo, že se diváci mohou připravit na hromadný dojezd, hned po výjezdu z města však nastoupil slovenský závodník, za kterým se vydala trojice závodníků. Na čele tak opět byla skupinka, tentokrát ve složení Vojtěch Sedláček (CC Etupes), František Honsa (AC Sparta Praha), Samuel Oros (Dukla Banská Bystrica, SVK) a Dávid Kaško (Cyklistický tím Firefly – SVK). Z této čtveřice znovu zaútočil Sedláček a blížil se osamoceně k cíli. Mezitím si však Bárta dojel zbylé tři závodníky v úniku, kteří začali spolupracovat a čtyři kilometry před cílem Sedláčka dojeli.V tomto složení pokračovali až k cílové pásce, kde měl ve spurtu nejvíce sil Tomáš Bárta, když jen o několik centimetrů porazil Sedláčka. Třetí místo získal František Honsa.

Před startem jsem neměl jednoduchou pozici, mé nedávné výsledky a profil trati mě stavěly do role jednoho z favoritů, navíc jsme startovali pouze ve třech. Podali jsme ale skvělý týmový výkon, Karel mi svým únikem připravil půdu pro závěrečný útok, protože tím ho peloton musel dojíždět a ostatní jeli tempo, takže jsem našetřil spoustu sil. Jedna varianta pak byla čekat na sprint, nicméně jsem se rozhodl zkusit zaútočit. Nikdo se mnou v ten moment nejel, takže jsem si dojel odjetou trojici a s nimi pak i Vojtu a dál už nebylo na co čekat. Spolupracovali jsme a snažili se udržet náskok až do cíle. Věděl jsem, že mám šanci vyhrát a taky se to těsně podařilo, jsem za to moc šťastný. Je to ale vítězství především našeho týmu, zvládli jsme to excelentně, kromě Karla mi byl taky do poslední chvíle k ruce Marek Dolníček, takže jsem měl i v závěru pořád dost sil,“ sdělil své dojmy Tomáš Bárta.

Zdroj: TZ Judita Lorencová, Foto: Jan Melichar, Igor Stancik
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár odstartuje 7.6.!
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Osmý ročník ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár zahájí „coronavirovou“ sezónu 2020 v neděli 7. června v Beckově.
Cyklovýzva: 1. Zatloukal, 3. Tlamka!
18. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Slibně vstoupili junioři týmu NUTREND SPECIALIED Racing do sezóny 2020 po nucené, coronavirové pauze.
NOVA CUP 2020 odstartuje 13. června závodem ŠKODA AUTO Sázava!
14. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start prvního závodu seriálu NOVA CUP 2020 si museli příznivci cyklistiky počkat déle než bývá zvykem. Nyní můžeme s radostí oznámit, že seriál započne 13. června ve středočeské Sázavě!
Vídeň pokračuje v intenzivní výstavbě cyklostezek
14. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Vídeň chce cyklistickou dopravu po městě udělat ještě snazší a bezpečnější.
Novinka: Shimano DEORE M6100
10. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Podívejte se na unboxing nové dvanácti rychlostní sady Shimano Deore.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►