V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

V Trnavě se rozdaly první tituly ze silnice

Datum vydání: 29. 6. 2019

V devět ráno​ zazněl výstřel prvního silničního závodu letošního republikového šampionátu.

Na 125 kilometrů dlouhou trasu se vydali junioři a nejúspěšnějším z nich byl dnes Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský). Na muže do 23 let čekal příděl 155 kilometrů a pro vítězství si dojel Tomáš Bárta (Tufo-Pardus Prostějov).

 
Juniorský závod byl poklidný. Za celou dobu se nikomu nepodařilo dostat do úniku a o vítězi se tak rozhodovalo v hromadném dojezdu. V něm potvrdil své předpoklady Pavel Bittner, který za zády nechal druhého Jakuba Ťoupalíka (Cycling Academy Tábor) a vrátil mu tak porážku z časovky. Třetí skončil René Smékal z Tufo-Pardus Prostějova.


„Do závodu jsem nešel s příliš velkými ambicemi, protože na takovém okruhu je to vždy loterie. Snažili jsme se to roztrhat v prvních okruzích ve stoupání, ale nebylo tak náročné, aby se nám to podařilo. Pak jsme se snažili kontrolovat čelo, aby se dojelo pohromadě. Byl jsem z výsledků na posledním světovém poháru hodně namotivovaný a vítězství tady bylo otevřené, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Vděčím za něj ale i svým týmovým kolegům, kteří mi dnes moc pomohli,“ řekl spokojený juniorský mistr republiky.

Závod mužů do 23 let už byl o poznání dramatičtější. Roztrhat peloton se pokoušeli favorité v čele s Otrubou, Tyrpeklem a Bártou už v prvním stoupání na vnějších okruzích, to se jim ale také nepodařilo. Na kratší okruhy s průjezdy Trnavou tak přijel peloton pohromadě. Ve druhém kratším okruhu se do úniku vydal slovenský závodník z týmu Dukla Banská Bystrica. Tři a půl kola před cílem se ho však vydala stíhat dvojice Karel Tyrpekl (Tufo-Pardus Prostějov) a Tomáš Jakoubek (CK Příbram – Fany Gastro), která ho dostihla. Trojice závodníků začala vzorně spolupracovat, což ovšem nebylo výhodné pro tým Topforex-Lapierre, který začal udávat tempo na čele pelotonu a při průjezdu do posledního kola uprchlíky navrátil zpět do pelotonu.

 
Chvíli to tak vypadalo, že se diváci mohou připravit na hromadný dojezd, hned po výjezdu z města však nastoupil slovenský závodník, za kterým se vydala trojice závodníků. Na čele tak opět byla skupinka, tentokrát ve složení Vojtěch Sedláček (CC Etupes), František Honsa (AC Sparta Praha), Samuel Oros (Dukla Banská Bystrica, SVK) a Dávid Kaško (Cyklistický tím Firefly – SVK). Z této čtveřice znovu zaútočil Sedláček a blížil se osamoceně k cíli. Mezitím si však Bárta dojel zbylé tři závodníky v úniku, kteří začali spolupracovat a čtyři kilometry před cílem Sedláčka dojeli.V tomto složení pokračovali až k cílové pásce, kde měl ve spurtu nejvíce sil Tomáš Bárta, když jen o několik centimetrů porazil Sedláčka. Třetí místo získal František Honsa.

Před startem jsem neměl jednoduchou pozici, mé nedávné výsledky a profil trati mě stavěly do role jednoho z favoritů, navíc jsme startovali pouze ve třech. Podali jsme ale skvělý týmový výkon, Karel mi svým únikem připravil půdu pro závěrečný útok, protože tím ho peloton musel dojíždět a ostatní jeli tempo, takže jsem našetřil spoustu sil. Jedna varianta pak byla čekat na sprint, nicméně jsem se rozhodl zkusit zaútočit. Nikdo se mnou v ten moment nejel, takže jsem si dojel odjetou trojici a s nimi pak i Vojtu a dál už nebylo na co čekat. Spolupracovali jsme a snažili se udržet náskok až do cíle. Věděl jsem, že mám šanci vyhrát a taky se to těsně podařilo, jsem za to moc šťastný. Je to ale vítězství především našeho týmu, zvládli jsme to excelentně, kromě Karla mi byl taky do poslední chvíle k ruce Marek Dolníček, takže jsem měl i v závěru pořád dost sil,“ sdělil své dojmy Tomáš Bárta.

Zdroj: TZ Judita Lorencová, Foto: Jan Melichar, Igor Stancik
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
   


Aktuální novinky a videa

Freerider přeskočil přes peloton Tour de France
17. 7. 2019 | Kategorie: ostatní
Podívejte se na video, ve kterém francouzský freerider Valentin Anouilh v úvodu 10. etapy Tour de France ze Saint-Flour do Albi přeskočil peloton.
Nejzajímavější kola na Tour de France
16. 7. 2019 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si nejzajímavější kola na Tour de France.
Junioři se prosadili na GP Patton a GP Luxembourg
15. 7. 2019 | Kategorie: silniční
Reprezentační výběr juniorů ve složení Jakub Bouček, Filip Řeha, Bruno Stoček, Jakub Hník, Karel Camrda a Karel Macan se zúčastnil dvou jednorázových závodů.
SP Les Gets: Cink pátý, Čábelická osmnáctá!
14. 7. 2019 | Kategorie: MTB
Český reprezentant Ondřej Cink vybojoval nejlepší výsledek sezony, když skončil na Světovém poháru horských kol v olympijském cross country v Les Gets na pátém místě.
Výzva pouště! To je Segafredo Sahara Race!
12. 7. 2019 | Kategorie: MTB, ostatní
Cyklistické, běžecké, dětské a noční závody, kempování i koupání. Taková lákadla nabízí blížící se závod Segafredo Sahara Race, jenž se odehraje první srpnový víkend od 2. – 3. 8. 2019.
Galaxy Skylab 29": Ideální kolo
11. 7. 2019 | Kategorie: MTB
Co si představíte pod pojmem ideální kolo?
Ultramaratonec Daniel Polman hostem Lucie Výborné
11. 7. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
Poslechněte si účastníka RAAM, Daniela Polmana, který byl hostem Lucie Výborné na Radiožurnálu.
Tour de France: Poslední kilometr 5. etapy
10. 7. 2019 | Kategorie: silniční
Peter Sagan vyhrál na Tour de France pátou etapu. Podívejte se na poslední kilometr.
Pozvánka na Regionem Orlicka Lanškroun 2019
9. 7. 2019 | Kategorie: silniční
Pozvánka na 32. ročník mezinárodního cyklistického závodu REGIONEM ORLICKA, který se uskuteční ve dnech 2.8.– 4.8.2019.
Petr Leták: Vydal jsem se za svým snem
7. 7. 2019 | Kategorie: MTB
Podívejte se na závody světového poháru v enduru trochu jinak.
Cink na SP v Andoře na desátém místě!
7. 7. 2019 | Kategorie: MTB
Ondřej Cink bojoval ve Vallnordu o premiérový triumf na Světovém poháru horských kol, v závěru ho však omezily zdravotní potíže a závod dokončil na desátém místě.
Kolo Petra Sagana - S-Works Venge Disc | Tour de France 2019
7. 7. 2019 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si kolo Petra Sagana, na kterém absolvuje právě probíhající Tour de France.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►