V Terezíně vítězí Holanďan Remijn, žluťáka udržel Nordhagen

V Terezíně vítězí Holanďan Remijn, žluťáka udržel Nordhagen

Datum vydání: 7. 5. 2023

Senna Remijn ovládl hromadný dojezd závěrečné etapy 51. ročníku Závodu míru juniorů. Holandský reprezentant díky tomu na poslední chvíli také poskočil na celkovou bronzovou příčku. Letošním vítězem celého ročníku se stal Nor Jorgen Nordhagen. Nezklamali ani čeští jezdci.
 

„Sen se stal skutečností. Je to asi moje největší vítězství, navíc na tak velkém etapovém závodě. Jsem extrémně šťastný. O vítězství na tomhle závodě sní mnoho mladých cyklistů, ze kterých se následně stanou profíci. Je to rozhodně skvělý začátek i mé kariéry, navzdory tomu, že na mém podpisu do Jumbo-Visma by to nic nezměnilo, ale je to součást vývoje. Vyhrál jsem a vůbec to nebylo jednoduché. V poslední etapě jsme museli odrážet a likvidovat mnoho úniků. O to víc si teď užívám čas ve žlutém,“ byl v cíli extrémně spokojený norský reprezentant Jorgen Nordhagen, když věděl, že o vedoucí trikot lídra už ho nikdo nepřipraví.
 

Seveřan ale nic neměl jistého. Závěrečná etapa má už podle tradic start i cíl v Terezíně, ve městě které lze považovat nejen za symbol závodu, míru, snahy i utrpení, ale celkově za baštu cyklistiky. Závod si navíc připomíná výročí konce II. světové války. Tentokrát poslední sportovní boje čekaly na cyklisty na závěrečných stech kilometrech, na kterých byla pětice vrchařských prémií v Chudoslavicích. Ještě před nimi cyklisté spurtovali na sprinterské prémie v Hrdlech, přímo před budovou podniku Emco partnera závodu, který vyrábí oblíbené müsli, dále pak v Terezíně. O únik se pak pokoušela řada jednotlivců i skupin. „Proto to byl velmi těžký závod. S týmem jsme každý útok nakonec dokázali odrazit, ale stálo to dost sil,“ podotkl vítězný Jorgen Nordhagen.
 

 
V samotném závěru na čele pelotonu vytvořili vláček s trikolórou čeští reprezentanti, kteří rozjížděli pozici pro svého rychlíka Kryštofa Krále. Do Terezína se totiž řítilo hlavní pole pohromadě. V napínavém dojezdu měl nejvíce sil Holanďan Senna Remijn, který za sebou nechal druhého Dána Theodora Stroma a třetího Slovince Anže Ravbara. Kryštof Král dojel pátý a součástí pelotonu byl také terezínský odchovanec Štěpán Zahálka.

 


Bonifikace nakonec míchaly pořadím. Vítězný Holanďan Remijn díky nim poskočil na konečnou bronzovou příčku. Senna Remijn navíc jako prvoročák vyhrál soutěž o nejlepšího mladého závodníka a jen o kousek mu unikl zelený trikot soutěže sprinterů. Ten získal Dán Albert Philipsen, když současně vyhrál i bílý trikot bodovací soutěže. Puntíkatý trikot pro nejlepšího vrchaře patří Belgičanovi Jarno Widarovi. Nejprestižnější žlutý trikot uhájil právě Jorgen Nordhagen, za kterým v celkové klasifikaci jen s patnácti vteřinovým odstupem skončil Američan Andrew August. Nor vedoucí dres lídra letos nikomu nepůjčil. Oblékl se do něj po vyhrané 1. etapě v Litoměřicích a dovezl ho až do Terezína.„První etapa byla zlomová. Pro mě ale skvěle dopadla časovka a od té doby jsme vše jen kontrolovali,“ popsal rozhodující moment závodu Nordhagen, který si právě od časovky udržoval od Američana stále stejný odstup.
 

Nejlépe z domácích zástupců skončil v celkové klasifikaci desátý Pavel Šumpík s minutovou ztrátou na vítězného Nora. O další minutu pak zaostal úřadující český mistr a druhý nejlepší Čech Martin Bárta na osmatřicáté pozici. „Závod můžeme shrnout jako povedený. Vítězná etapa byla třešničkou na dortu a celkové desáté místo Pavla Šumpíka není vůbec špatné. Konkurence byla veliká. Nor s Američanem jsou trochu jinde, ale nebojím se říci, že dnes nic velkého nepředvedli. Nicméně umí jezdit hodně týmově a naši kluci toho mohou hodně nakoukat. Je to pro ně velká zkušenost. Vždyť většina z nich ještě loni byla kadety, kteří takový závod nikdy nejeli. Za mě ale náš tým fungoval skvěle. Kluci se umí poskládat, poslouchají pokyny. Když jsem v cíli viděl Martina Šumpíka, tak bylo vidět, že tu položil život. Sedlo mu to. Máme mladý tým, což je pozitivum především pro příští rok,“ byl spokojený s představením českého výběru kouč Petr Kubias.
 

Sledovaný domácí jezdec Štěpán Zahálka, kterého před úvodní etapou postihl nepříjemný pád, závod dojel na celkovém sedmdesátém místě. „Určitě to není výsledek, se kterým jsem do toho šel. Tím pádem jsem si to pokazil, ale slíbil jsem si, že závod dojedu i kdybych měl být jakkoli zeblitej a to se povedlo. Jsem v cíli,“ uzavřel 51. ročník šťastně leč se smíšenými pocity severočeský jezdec Štěpán Zahálka.

 

Výsledky – 3. etapa (Teplice – Olbernhau, 117,4 km):

1. Senna Remijn (NED) 2:16:37

2. Theodor Strom (DEN)

3. Anže Ravbar (SLO)

4. Storm Ingebrigtsen (NOR)

5. Kryštof Král (CZE)

63. Štěpán Zahálka (CZE) - všichni stejný čas

 

Celkově:

1 . Jorgen Nordhagen (NOR) 9:06:15

2. Andrew August (USA) +0:15

3. Senna Remijn (NED) +0:34

4. Albert Philipsen (DEN) +0:39

5. Paul Fietzke (GER) +0:42

10. Pavel Šumpík (CZE) +1:02

70. Štěpán Zahálka (CZE) +18:41

Zdroj a foto: TZ Patrik Pátek/PatRESS


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Gravel kolo Stevens Gavere 2023
1. 10. 2023 | Kategorie: cyklokros, ostatní
Stezka nebo cyklostezka? Jezdíte v zimě každý den do práce nebo v krásném ročním období na cyklistická dobrodružství? Gavere to všechno zvládne.
Rauchfuss počtvrté ovládl Gočárovy schody
30. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Marek Rauchfuss počtvrté ovládl exhibiční závod ZP 211 Gočárovy schody. Úřadující český šampion v cross country tak navázal na své úspěchy z roků 2017, 2018 a 2022.
GP Favorit Brno a Přilba Moravy 2023
25. 9. 2023 | Kategorie: dráha
Cyklisté až z patnácti států startovali na letošní akci na brněnském velodromu.
Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►