V Terezíně vítězí Holanďan Remijn, žluťáka udržel Nordhagen

V Terezíně vítězí Holanďan Remijn, žluťáka udržel Nordhagen

Datum vydání: 7. 5. 2023

Senna Remijn ovládl hromadný dojezd závěrečné etapy 51. ročníku Závodu míru juniorů. Holandský reprezentant díky tomu na poslední chvíli také poskočil na celkovou bronzovou příčku. Letošním vítězem celého ročníku se stal Nor Jorgen Nordhagen. Nezklamali ani čeští jezdci.
 

„Sen se stal skutečností. Je to asi moje největší vítězství, navíc na tak velkém etapovém závodě. Jsem extrémně šťastný. O vítězství na tomhle závodě sní mnoho mladých cyklistů, ze kterých se následně stanou profíci. Je to rozhodně skvělý začátek i mé kariéry, navzdory tomu, že na mém podpisu do Jumbo-Visma by to nic nezměnilo, ale je to součást vývoje. Vyhrál jsem a vůbec to nebylo jednoduché. V poslední etapě jsme museli odrážet a likvidovat mnoho úniků. O to víc si teď užívám čas ve žlutém,“ byl v cíli extrémně spokojený norský reprezentant Jorgen Nordhagen, když věděl, že o vedoucí trikot lídra už ho nikdo nepřipraví.
 

Seveřan ale nic neměl jistého. Závěrečná etapa má už podle tradic start i cíl v Terezíně, ve městě které lze považovat nejen za symbol závodu, míru, snahy i utrpení, ale celkově za baštu cyklistiky. Závod si navíc připomíná výročí konce II. světové války. Tentokrát poslední sportovní boje čekaly na cyklisty na závěrečných stech kilometrech, na kterých byla pětice vrchařských prémií v Chudoslavicích. Ještě před nimi cyklisté spurtovali na sprinterské prémie v Hrdlech, přímo před budovou podniku Emco partnera závodu, který vyrábí oblíbené müsli, dále pak v Terezíně. O únik se pak pokoušela řada jednotlivců i skupin. „Proto to byl velmi těžký závod. S týmem jsme každý útok nakonec dokázali odrazit, ale stálo to dost sil,“ podotkl vítězný Jorgen Nordhagen.
 

 
V samotném závěru na čele pelotonu vytvořili vláček s trikolórou čeští reprezentanti, kteří rozjížděli pozici pro svého rychlíka Kryštofa Krále. Do Terezína se totiž řítilo hlavní pole pohromadě. V napínavém dojezdu měl nejvíce sil Holanďan Senna Remijn, který za sebou nechal druhého Dána Theodora Stroma a třetího Slovince Anže Ravbara. Kryštof Král dojel pátý a součástí pelotonu byl také terezínský odchovanec Štěpán Zahálka.

 


Bonifikace nakonec míchaly pořadím. Vítězný Holanďan Remijn díky nim poskočil na konečnou bronzovou příčku. Senna Remijn navíc jako prvoročák vyhrál soutěž o nejlepšího mladého závodníka a jen o kousek mu unikl zelený trikot soutěže sprinterů. Ten získal Dán Albert Philipsen, když současně vyhrál i bílý trikot bodovací soutěže. Puntíkatý trikot pro nejlepšího vrchaře patří Belgičanovi Jarno Widarovi. Nejprestižnější žlutý trikot uhájil právě Jorgen Nordhagen, za kterým v celkové klasifikaci jen s patnácti vteřinovým odstupem skončil Američan Andrew August. Nor vedoucí dres lídra letos nikomu nepůjčil. Oblékl se do něj po vyhrané 1. etapě v Litoměřicích a dovezl ho až do Terezína.„První etapa byla zlomová. Pro mě ale skvěle dopadla časovka a od té doby jsme vše jen kontrolovali,“ popsal rozhodující moment závodu Nordhagen, který si právě od časovky udržoval od Američana stále stejný odstup.
 

Nejlépe z domácích zástupců skončil v celkové klasifikaci desátý Pavel Šumpík s minutovou ztrátou na vítězného Nora. O další minutu pak zaostal úřadující český mistr a druhý nejlepší Čech Martin Bárta na osmatřicáté pozici. „Závod můžeme shrnout jako povedený. Vítězná etapa byla třešničkou na dortu a celkové desáté místo Pavla Šumpíka není vůbec špatné. Konkurence byla veliká. Nor s Američanem jsou trochu jinde, ale nebojím se říci, že dnes nic velkého nepředvedli. Nicméně umí jezdit hodně týmově a naši kluci toho mohou hodně nakoukat. Je to pro ně velká zkušenost. Vždyť většina z nich ještě loni byla kadety, kteří takový závod nikdy nejeli. Za mě ale náš tým fungoval skvěle. Kluci se umí poskládat, poslouchají pokyny. Když jsem v cíli viděl Martina Šumpíka, tak bylo vidět, že tu položil život. Sedlo mu to. Máme mladý tým, což je pozitivum především pro příští rok,“ byl spokojený s představením českého výběru kouč Petr Kubias.
 

Sledovaný domácí jezdec Štěpán Zahálka, kterého před úvodní etapou postihl nepříjemný pád, závod dojel na celkovém sedmdesátém místě. „Určitě to není výsledek, se kterým jsem do toho šel. Tím pádem jsem si to pokazil, ale slíbil jsem si, že závod dojedu i kdybych měl být jakkoli zeblitej a to se povedlo. Jsem v cíli,“ uzavřel 51. ročník šťastně leč se smíšenými pocity severočeský jezdec Štěpán Zahálka.

 

Výsledky – 3. etapa (Teplice – Olbernhau, 117,4 km):

1. Senna Remijn (NED) 2:16:37

2. Theodor Strom (DEN)

3. Anže Ravbar (SLO)

4. Storm Ingebrigtsen (NOR)

5. Kryštof Král (CZE)

63. Štěpán Zahálka (CZE) - všichni stejný čas

 

Celkově:

1 . Jorgen Nordhagen (NOR) 9:06:15

2. Andrew August (USA) +0:15

3. Senna Remijn (NED) +0:34

4. Albert Philipsen (DEN) +0:39

5. Paul Fietzke (GER) +0:42

10. Pavel Šumpík (CZE) +1:02

70. Štěpán Zahálka (CZE) +18:41

Zdroj a foto: TZ Patrik Pátek/PatRESS


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

ATT Investments: Tři umístění v desítce nejlepších celkového pořadí
29. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Další úspěšný týden mají za sebou cyklisté ATT Investments. Ze dvou etapových závodů vytěžili dohromady 105 UCI bodů. Většinu z Tour of Estonia, ale velmi slušný výkon i výsledek předvedli také ve Francii při Tour de la Mirabelle.
Jak vybrat dětské kolo?"
25. 5. 2023 | Kategorie: ostatní
V písecké prodejně CykloŠvec vám poradí, jak vybrat dětské kolo.
Jsi biker? Tak nesmíš chybět na závodě Škoda Auto Dolní Morava
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP míří na Dolní Moravu, kde si pro účastníky připravil své letošní čtvrté klání pod Králickým Sněžníkem.
Úspěšný začátek sezóny 2023 Galaxy CykloŠvec Stevens teamu
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
V prvním cyklistickém závodě sezóny na veletrhu For bikes 2023 v Praze Letňanech v závodě gravel biků zvítězil Jiří Reeh na Stevens Prestige. Andrea Drengubáková ve svém prvním závodě sezóny Blinduro Lipno skončila třetí.
Petruš zkompletoval na Opavsku vítězný hattrick
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Dalším dílem seriálu Prima CUP byl 23. ročník partnerského závodu Silesia Bike Marathon, spadajícího do Škoda Auto Český pohár horských kol v maratonu.
ATT Investments: Třetí místo Diny v Lucembursku a výborný výkon Štočka při Rund um Köln
22. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Jedna skupina závodníků ATT Investments zápolila od středy do neděle na etapovém závodě Fléche du Sud v Lucembursku, druhá se v neděli zúčastnila jednorázového závodu Rund um Köln. 
500+1 kolo - Velká cena Zemako 2023
22. 5. 2023 | Kategorie: dráha
56. ročník etapového bodovacího závodu na dráze Velká cena Zemako 500+1 kolo se letos uskutečnil opět s velkou mezinárodní účastí.
Biková klasika, kde nesmíš chybět! To je 10. června ČEZ Sázava
16. 5. 2023 | Kategorie: MTB
10. června se ve středočeské Sázavě sejde několik stovek bikerů, kteří společně odstartují 23. ročník závodu ČEZ Sázava.
ŠKODA CUP v Kyjově ovládl Michael Boroš!
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Čtvrtý díl ​seriálu ŠKODA Cup - Kyjovské Slovácko vyhrál dnes za celodenního vytrvalého deště Michael Boroš z týmu Elkov Kasper, který přijel do cíle v Kyjově společně se svým týmovým kolegou Matějem Zahálkou. V průběžném hodnocení seriálu je pořadí opačné.
Málokterý tým se při Tour de Hongrie zviditelnil tak jako ATT Investments
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
ATT Investments se při Tour de Hongrie v konkurenci devíti týmů z úrovně World a stejného počtu z úrovně ProTeams zviditelnil tak, že se mu v tomto ohledu mohl rovnat málokterý z týmů. Matúš Štoček získal po úvodní etapě vrchařský dres, ten následně vyměnil za dres nejlepšího v bodovací soutěži.
Čábelická v short tracku devatenáctá, želízko Cink nestartoval
12. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Pátečním short trackem pro elitní kategorie pokračoval Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě.
Holubová sedmá v úvodním závodě SP v short tracku, Zatloukal třináctý
11. 5. 2023 | Kategorie:
Program Světového poháru horských kol v olympijském cross country v Novém Městě na Moravě odstartoval čtvrtečními short tracky pro kategorie do třiadvaceti let.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►