Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Datum vydání: 20. 12. 2018

Cyklistika je nádherný ​sport, který přináší spoustu obohacení. Na druhou stranu je třeba počítat s určitými riziky, ať už v podobě odřenin, či vážnějších zranění. Jaké úrazy hrozí cyklistovi při jízdě a jak je eliminovat?

Banálním odřeninám je možné předejít nošením chráničů na lokty a kolena. Společně s analytiky portálu Porovnej24.cz, který poskytuje srovnání cen úrazového pojištění, jsme se zaměřili na nejčastější závažné úrazy, které cyklistovi hrozí.

Zlomená klíční kost

Jedná se o poměrně častý úraz lidí, kteří tráví hodně času v sedle kola. Většinou k němu dochází tehdy, pokud řidič nevěnuje pozornost řízení, nebo podklouzne na mokré vozovce.

Jak tomuto zranění předejít? Mnohdy za pochybení při jízdě může nepozornost, způsobená kontrolováním počítače na kolo, mobilního telefonu, či posloucháním hudby ze sluchátek. Snažte se tedy při jízdě věnovat maximální pozornost řízení. Riziková bývá rovněž jízda na mokrém terénu. Pokud je vozovka mokrá, raději počkejte, než se největší vlhkost odpaří. Povrch terénu moderních cyklostezek bývá vyroben z materiálu, který schne poměrně rychle  - tudíž po skončení deště raději doma dvě či tři hodiny vyčkejte, než vozovka na slunci vyschne natolik, abyste mohli jet bezpečněji.
 

Jak poznáte, že jste si zlomili klíční kost? Mezi příznaky patří ostrá bolest v místě mezi krkem a ramenem. Někdy může zlomená klíční kost úplně znemožnit pohyb paže. V závažnějších případech musí sportovec podstoupit operaci, kdy se poškozená kost uchytí prostřednictvím drátů a šroubů. Léčba většinou trvá 4 až 6 týdnů.

Léčba úrazů na kole probíhá delší dobu a zraněný kvůli nim většinou nemůže chodit do práce. Obáváte se situace, kdy budete muset kvůli úrazu zůstat doma více než měsíc? Sjednejte si úrazové pojištění, které vám může kompenzovat výpadek příjmu.

Na portálu Netfinance.cz seženete úrazové pojištění od 160 Kč měsíčně.

Zlomenina zápěstí

Člověk má automatický reflex nastrčit při pádu ruce před sebe, aby si chránil obličej. Kvůli tomuto manévru může dojít ke zlomenině zápěstí.

Většinou nastává v případě, kdy člověk dopadne na zem a dojde k ohnutí směrem ke hřbetu ruky.

Jak zlomeninu poznat? Spolehlivě ji odhalí pouze rentgen. Naražené zápěstí a zlomenina totiž můžou mít podobné příznaky – naraženina v některých případech může bolet i víc, než zlomené zápěstí.

Jak tomuto zranění předejít? Opět je na místě 100 % koncentrace na řízení a eliminace jízd na mokré vozovce.Úraz hlavy

Přestože úrazy hlavy patří k těm nejzávažnějším, na českých vozovkách a horských cestách stále potkáte řadu cyklistů bez přilby. Přítomnost helmice však může rozhodnout, zda incident cyklisty skončí jen drobnými oděrkami, nebo smrtelným úrazem hlavy. Při úrazu hlavy totiž hrozí nebezpečné krvácení do mozku, které může být smrtelné.

Jak krvácení do mozku poznat? Většinou se projevuje bolestí hlavy, zmateností a nestejně velkými zornicemi.

Další tipy, jak zvýšit bezpečnost při jízdě:

  • Noste přilbu nejen na dlouhé výlety, ale i na krátké a méně náročné vyjížďky. Přilba by měla být správně zapnutá (tzn. při jízdě by měl cyklista vidět spodní okraj přilby na pravé i levé straně). Přilba by neměla plandat – tzn. mezi řemínek a bradu by se měly vejít maximálně dva prsty.
  • Alespoň jednou za rok si nechte kolo zkontrolovat v odborném servisu.
  • Nepodceňujte únavu a jízdu v nočních hodinách. V případě dlouhých výletů, kdy se vám podaří tzv. „zatmět“ je lepší vrátit se část trasy vlakem či autobusem, než přecenit své síly a přijít k úrazu.
Přečtěte si také: Nejčastější chyby při výběru úrazového pojištění pro děti


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

   


Aktuální novinky a videa

Dvojice Kulhavý-Gaze šestí v první etapě Cape Epic
18. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Švýcarská dvojice Nino Schurter a Lars Forster pokračují ve vedení Cape Epic.
Tři Češi v TOP 10 v prologu na Cape Epic
17. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Ondřej Cink se španělským parťákem Sergiem Manteconem skončili na třetím místě v prologu největšího etapového závodu horských kol Cape Epic.
Akademie Romana Kreuzigera sní o dalším Čechovi ve World Tour
16. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Cyklistická akademie Romana Kreuzigera vstoupila do druhé sezóny. A v půlce března oslavila rok od svého vzniku. „Nový jezdec World Tour? Ano, je to náš sen. Ale cesta k tomu je dlouhá,“ říká Petr Kubias, šéf týmu.
Kolo Jaroslava Kulhavého pro Cape Epic
16. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Prohlédněte si kolo Jaroslava Kulhavého, na kterém vyrazí za obhajobou vítězství na Cape Epic.
Favorit Brno: Kvalitní trénink a první závody v Chorvatsku
15. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Favorit Brno absolvuje v těchto dnech finální tréninkový kemp v chorvatské Poreči. Svěřenci trenéra Františka Trkala už za sebou mají i první dva závody a v závěru týdne je v Chorvatsku čeká třetí start.
Finální fáze příprav a první ostrý start závodníků TUFO-PARDUS Prostějov
15. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Elitní tým mužů má za sebou druhé společné soustředění. Za finální přípravou před sezónou se tentokrát vydali na řecký ostrov Rhodos, kde zároveň absolvovali první ostrý start sezóny.
Tirreno začalo vítězstvím týmu Mitchelton-Scott, Majku srazil fanoušek
13. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Nepřízeň počasí doprovázela start italského etapového závodu Tirreno-Adriatico, kde byla na programu týmová časovka na 21,5 kilometrů.
NOVA CUP 2019: Dominik Hašek na startu v Hradci Králové
13. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Již 13. dubna odstartuje úvodní závod seriálu NOVA CUP 2019 a u jeho startu nebude chybět stejně jako v loňském roce legendární hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana 1998 Dominik Hašek.
Český svaz cyklistiky zahájil projekt vzdělávání Cycling University
13. 3. 2019 | Kategorie: ostatní
Vzdělávací projekt Českého svazu cyklistiky Cycling University vzbudil velký zájem.
Světový boxerský šampion má nový silniční speciál
13. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Anthony Joshua, šampion v těžké váze a držitel tří prestižních pásů, si oblíbil cyklistiku jako ideální součást tréninku.
Sagana trápí žaludeční problémy, start na Tirrenu v ohrožení
12. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Petra Sagana postihla žaludeční viróza v dost nevhodnou chvíli.
Trojnásobná mistryně světa v cyklistice spáchala sebevraždu
12. 3. 2019 | Kategorie: dráha
Americká úspěšná reprezentantka Kelly Catlin spáchala sebevraždu.
» více novinek a videí

 
Reklama