Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Datum vydání: 20. 12. 2018

Cyklistika je nádherný ​sport, který přináší spoustu obohacení. Na druhou stranu je třeba počítat s určitými riziky, ať už v podobě odřenin, či vážnějších zranění. Jaké úrazy hrozí cyklistovi při jízdě a jak je eliminovat?

Banálním odřeninám je možné předejít nošením chráničů na lokty a kolena. Společně s analytiky portálu Porovnej24.cz, který poskytuje srovnání cen úrazového pojištění, jsme se zaměřili na nejčastější závažné úrazy, které cyklistovi hrozí.

Zlomená klíční kost

Jedná se o poměrně častý úraz lidí, kteří tráví hodně času v sedle kola. Většinou k němu dochází tehdy, pokud řidič nevěnuje pozornost řízení, nebo podklouzne na mokré vozovce.

Jak tomuto zranění předejít? Mnohdy za pochybení při jízdě může nepozornost, způsobená kontrolováním počítače na kolo, mobilního telefonu, či posloucháním hudby ze sluchátek. Snažte se tedy při jízdě věnovat maximální pozornost řízení. Riziková bývá rovněž jízda na mokrém terénu. Pokud je vozovka mokrá, raději počkejte, než se největší vlhkost odpaří. Povrch terénu moderních cyklostezek bývá vyroben z materiálu, který schne poměrně rychle  - tudíž po skončení deště raději doma dvě či tři hodiny vyčkejte, než vozovka na slunci vyschne natolik, abyste mohli jet bezpečněji.
 

Jak poznáte, že jste si zlomili klíční kost? Mezi příznaky patří ostrá bolest v místě mezi krkem a ramenem. Někdy může zlomená klíční kost úplně znemožnit pohyb paže. V závažnějších případech musí sportovec podstoupit operaci, kdy se poškozená kost uchytí prostřednictvím drátů a šroubů. Léčba většinou trvá 4 až 6 týdnů.

Léčba úrazů na kole probíhá delší dobu a zraněný kvůli nim většinou nemůže chodit do práce. Obáváte se situace, kdy budete muset kvůli úrazu zůstat doma více než měsíc? Sjednejte si úrazové pojištění, které vám může kompenzovat výpadek příjmu.

Na portálu Netfinance.cz seženete úrazové pojištění od 160 Kč měsíčně.

Zlomenina zápěstí

Člověk má automatický reflex nastrčit při pádu ruce před sebe, aby si chránil obličej. Kvůli tomuto manévru může dojít ke zlomenině zápěstí.

Většinou nastává v případě, kdy člověk dopadne na zem a dojde k ohnutí směrem ke hřbetu ruky.

Jak zlomeninu poznat? Spolehlivě ji odhalí pouze rentgen. Naražené zápěstí a zlomenina totiž můžou mít podobné příznaky – naraženina v některých případech může bolet i víc, než zlomené zápěstí.

Jak tomuto zranění předejít? Opět je na místě 100 % koncentrace na řízení a eliminace jízd na mokré vozovce.Úraz hlavy

Přestože úrazy hlavy patří k těm nejzávažnějším, na českých vozovkách a horských cestách stále potkáte řadu cyklistů bez přilby. Přítomnost helmice však může rozhodnout, zda incident cyklisty skončí jen drobnými oděrkami, nebo smrtelným úrazem hlavy. Při úrazu hlavy totiž hrozí nebezpečné krvácení do mozku, které může být smrtelné.

Jak krvácení do mozku poznat? Většinou se projevuje bolestí hlavy, zmateností a nestejně velkými zornicemi.

Další tipy, jak zvýšit bezpečnost při jízdě:

  • Noste přilbu nejen na dlouhé výlety, ale i na krátké a méně náročné vyjížďky. Přilba by měla být správně zapnutá (tzn. při jízdě by měl cyklista vidět spodní okraj přilby na pravé i levé straně). Přilba by neměla plandat – tzn. mezi řemínek a bradu by se měly vejít maximálně dva prsty.
  • Alespoň jednou za rok si nechte kolo zkontrolovat v odborném servisu.
  • Nepodceňujte únavu a jízdu v nočních hodinách. V případě dlouhých výletů, kdy se vám podaří tzv. „zatmět“ je lepší vrátit se část trasy vlakem či autobusem, než přecenit své síly a přijít k úrazu.
Přečtěte si také: Nejčastější chyby při výběru úrazového pojištění pro děti


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Zuzana Šafářová na evropském šampionátu bronzová!
1. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Česká reprezentantka Zuzana Šafářová vybojovala na Mistrovství Evropy v portugalské Anadii bronzovou medaili v disciplíně Eliminátor. Skvěle si vedl i český tým ve štafetách, který obsadil šesté místo.
Juniorka Spěšná evropskou šampionkou v short tracku!
30. 6. 2022 | Kategorie: MTB
Skvělý úspěch na úvod Mistrovství Evropy v portugalské Anadii předvedla juniorka Simona Spěšná, která vybojovala v short tracku zlatou medaili.
You By Festka – Draci pro Harolda
29. 6. 2022 | Kategorie: ostatní, silniční
Společnost Festka, český výrobce špičkových rámů pro jízdní kola, je známá nejenom svou unikátní výrobní technologií založenou na trubkách z navíjeného karbonového vlákna, ale také dokonalým lakováním a originálními grafickými provedeními svých výrobků.
Léto pokračuje závodem Segafredo Sahara Race
28. 6. 2022 | Kategorie: MTB
Letní část seriálu Prima CUP pokračuje závodem Segafredo Sahara Race.
Warner Bros. Discovery Sports spouští revoluci v cyklistickém vysílání
27. 6. 2022 | Kategorie: silniční
Společnost Warner Bros. Discovery Sports (WBDS) se v červenci chystá změnit způsob, jakým si miliony fanoušků ve světě* užívají cyklistiku.
Mostecký maraton úspěšně navázal tradici. Zvítězil Adel
27. 6. 2022 | Kategorie: MTB
Severočeská klasika Extrém Bike Most navázala na tradici původních pořadatelů a v sobotu 25. června se uskutečnil 2(1). ročník.
Mistrem na silnici Zahálka, opět triumf Elkov Kasper
27. 6. 2022 | Kategorie: silniční
Mistrem České republiky v silniční cyklistice se stal v Mladé Vožici Matěj Zahálka ze stáje Elkov Kasper.
Dokonalý triumf jezdců Elkov Kasper na MČR v časovce - titul má matador Bárta
24. 6. 2022 | Kategorie: silniční
Naprostým triumfem skončil mistrovský závod elitní kategorie mužů v časovce na trati v Kovářově. Jezdci nejlepší české stáje obsadili prvních pět míst, Jan Bárta vybojoval již svůj sedmý mistrovský trikot v této disciplíně.
Pozvánka Regionem Orlicka 2022
21. 6. 2022 | Kategorie: silniční
Sportovní klub policie Duha Lanškroun připravuje na termín 36. ročník Mezinárodního cyklistického závodu Regionem Orlicka pro kategorii Junior.
Mistrovství republiky v silniční cyklistice s hvězdami na startu
20. 6. 2022 | Kategorie: silniční
Už tento týden zažije domácí cyklistika jeden z velkých vrcholů sezony. V Mladé Vožici a Kovářově se koná společné mistrovství republiky České a Slovenské republiky. A k vidění budou skutečné hvězdy světové silniční cyklistiky.
První Čech na startu nejdelšího cyklistického závodu v Evropě

20. 6. 2022 | Kategorie: ostatní, silniční
Daniel Polman na startu nejdelšího cyklistického závodu v Evropě NorthCape – Tarifa Bike Race 2022.
Představení Stevens 2022 - X Cross
20. 6. 2022 | Kategorie: ostatní
Hamburská značka ve své široké nabídce nezapomíná ani na ucelenou řadu sportovně laděných crossových kol.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►