Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Nejčastější úrazy, které vám hrozí při cyklistice

Datum vydání: 20. 12. 2018

Cyklistika je nádherný ​sport, který přináší spoustu obohacení. Na druhou stranu je třeba počítat s určitými riziky, ať už v podobě odřenin, či vážnějších zranění. Jaké úrazy hrozí cyklistovi při jízdě a jak je eliminovat?

Banálním odřeninám je možné předejít nošením chráničů na lokty a kolena. Společně s analytiky portálu Porovnej24.cz, který poskytuje srovnání cen úrazového pojištění, jsme se zaměřili na nejčastější závažné úrazy, které cyklistovi hrozí.

Zlomená klíční kost

Jedná se o poměrně častý úraz lidí, kteří tráví hodně času v sedle kola. Většinou k němu dochází tehdy, pokud řidič nevěnuje pozornost řízení, nebo podklouzne na mokré vozovce.

Jak tomuto zranění předejít? Mnohdy za pochybení při jízdě může nepozornost, způsobená kontrolováním počítače na kolo, mobilního telefonu, či posloucháním hudby ze sluchátek. Snažte se tedy při jízdě věnovat maximální pozornost řízení. Riziková bývá rovněž jízda na mokrém terénu. Pokud je vozovka mokrá, raději počkejte, než se největší vlhkost odpaří. Povrch terénu moderních cyklostezek bývá vyroben z materiálu, který schne poměrně rychle  - tudíž po skončení deště raději doma dvě či tři hodiny vyčkejte, než vozovka na slunci vyschne natolik, abyste mohli jet bezpečněji.
 

Jak poznáte, že jste si zlomili klíční kost? Mezi příznaky patří ostrá bolest v místě mezi krkem a ramenem. Někdy může zlomená klíční kost úplně znemožnit pohyb paže. V závažnějších případech musí sportovec podstoupit operaci, kdy se poškozená kost uchytí prostřednictvím drátů a šroubů. Léčba většinou trvá 4 až 6 týdnů.

Léčba úrazů na kole probíhá delší dobu a zraněný kvůli nim většinou nemůže chodit do práce. Obáváte se situace, kdy budete muset kvůli úrazu zůstat doma více než měsíc? Sjednejte si úrazové pojištění, které vám může kompenzovat výpadek příjmu.

Na portálu Netfinance.cz seženete úrazové pojištění od 160 Kč měsíčně.

Zlomenina zápěstí

Člověk má automatický reflex nastrčit při pádu ruce před sebe, aby si chránil obličej. Kvůli tomuto manévru může dojít ke zlomenině zápěstí.

Většinou nastává v případě, kdy člověk dopadne na zem a dojde k ohnutí směrem ke hřbetu ruky.

Jak zlomeninu poznat? Spolehlivě ji odhalí pouze rentgen. Naražené zápěstí a zlomenina totiž můžou mít podobné příznaky – naraženina v některých případech může bolet i víc, než zlomené zápěstí.

Jak tomuto zranění předejít? Opět je na místě 100 % koncentrace na řízení a eliminace jízd na mokré vozovce.Úraz hlavy

Přestože úrazy hlavy patří k těm nejzávažnějším, na českých vozovkách a horských cestách stále potkáte řadu cyklistů bez přilby. Přítomnost helmice však může rozhodnout, zda incident cyklisty skončí jen drobnými oděrkami, nebo smrtelným úrazem hlavy. Při úrazu hlavy totiž hrozí nebezpečné krvácení do mozku, které může být smrtelné.

Jak krvácení do mozku poznat? Většinou se projevuje bolestí hlavy, zmateností a nestejně velkými zornicemi.

Další tipy, jak zvýšit bezpečnost při jízdě:

  • Noste přilbu nejen na dlouhé výlety, ale i na krátké a méně náročné vyjížďky. Přilba by měla být správně zapnutá (tzn. při jízdě by měl cyklista vidět spodní okraj přilby na pravé i levé straně). Přilba by neměla plandat – tzn. mezi řemínek a bradu by se měly vejít maximálně dva prsty.
  • Alespoň jednou za rok si nechte kolo zkontrolovat v odborném servisu.
  • Nepodceňujte únavu a jízdu v nočních hodinách. V případě dlouhých výletů, kdy se vám podaří tzv. „zatmět“ je lepší vrátit se část trasy vlakem či autobusem, než přecenit své síly a přijít k úrazu.
Přečtěte si také: Nejčastější chyby při výběru úrazového pojištění pro děti


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


   


Aktuální novinky a videa

Danny MacAskill: Welcome to the Family
16. 6. 2019 | Kategorie: MTB
Danny MacAskill se spojil s Adidas, podívejte se, jak nové partnerství přivítal ve videu.
Jak ochránit kolo před poškrábáním levně a jednoduše
13. 6. 2019 | Kategorie: MTB
Trail Hunter poradí, jak ochránit kolo před poškrábáním.
ŠKODA AUTO Sázava: To bude jízda!
11. 6. 2019 | Kategorie: MTB
Devatenáctý ročník sázavského závodu je tady. ŠKODA AUTO Sázava odstartuje již tuto sobotu 15. června a účastníci se mají opravdu na co těšit!
Nor Andreas Leknessund vyhrál Závod míru U23
10. 6. 2019 | Kategorie: silniční
Vítězem sedmého ročníku Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa, který je zařazen do seriálu UCI Under 23 Nations' Cup, tedy světové nejvyšší soutěže závodníků do 23 let, se stal Nor Andreas Leknessund.
Osma v terénu. Jak si poradit s opravou?
8. 6. 2019 | Kategorie: MTB
Podívejte se na video, jak si poradit s opravou kola v terénu.
Continental na Tour de France 2019 s novou limitovanou sérií cyklistických pneumatik
6. 6. 2019 | Kategorie: silniční
Continental a A.S.O., organizátoři Tour de France, vyhlížejí tento ročník závodů s optimismem.
Svět opustil vítěz poslední etapy ZMJ Andreas Byskov Sarbo
6. 6. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
Velmi smutná zpráva přišla ze světa dánské cyklistiky. V pátek 31. května zemřel v důsledku kolize s vozem mladý nadějný jezdec Andreas Byskov Sarbo.
Součástí Cycling University v Olomouci bude vyjížďka s Jaroslavem Kulhavým!
3. 6. 2019 | Kategorie: ostatní
Třetí cyklus seminářů v rámci Cycling University se uskuteční v úterý 18. června od 9:30 hodin v Kongresovém sálu sportovního a volnočasového komplexu NUTREND World v Olomouci.
Cink zvítězil v Jelenie Goře, juniorka Mišoňová třetí
2. 6. 2019 | Kategorie: MTB
Úspěšně se předvedli čeští reprezentanti v sobotním závodě UCI HC v Jelenie Goře, kde Ondřej Cink obhájil loňské vítězství a juniorka Magdalena Mišoňová skončila třetí.
Duše nebo bezduše?
31. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Poslechněte si dobré rady ohledně vození duše či naopak.
Chlap chtěl zablokovat Giro
31. 5. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
"Nepřítel" italského Gira chtěl zablokovat cestu položením rozpadlého kola přímo do trasy. Kolo na silnici zanesl přímo po průjezdu policie.
Foto: 500+1 kolo
31. 5. 2019 | Kategorie: dráha
Dosavadní suverenitu Poláků letošního ročníku 500+1kolo přerušil až v závěrečné etapě italský cyklista Matteo Donega, když porazil Daniela Staniszewského o 20 bodů.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►