UCI přijala důrazná opatření vzhledem k situaci na Ukrajině

UCI přijala důrazná opatření vzhledem k situaci na Ukrajině

Datum vydání: 03.03.2022

UCI přijala důrazná opatření vzhledem k situaci na Ukrajině. Český svaz cyklistiky toto stanovisko podporuje a rozšiřuje ho v rámci svých kompetencí i na území České republiky.

 

Mezinárodní cyklistická federace UCI 1.března 2022 ve večerních hodinách vydala své razantní stanovisko, ve kterém odsuzuje agresi a nerespektování olympijského příměří ze strany ruské a běloruské vlády. V návaznosti na to podporuje stanovisko MOV, rozšiřuje ho na cyklistiku a přijímá následující opatření:

 • Ruské a běloruské národní týmy a/nebo národní výběry nejsou s okamžitou platností oprávněny účastnit se žádných akcí v mezinárodním kalendáři UCI.
 • Statut UCI týmu je odebrán všem týmům ruské nebo běloruské národnosti a UCI nebude brát v úvahu žádné další žádosti o status UCI od týmů z těchto dvou zemí. Odebrání statusu týmu UCI se týká následujících týmů:
 • UCI ProTeam Gazprom – RusVelo (RUS)
 • UCI Continental Team Vozroždenie (RUS)
 • UCI Track Team Marathon – Tula Cycling Team (RUS)
 • UCI Continental Team CCN Factory Racing (BLR)
 • UCI Continental Team Minsk Cycling Club (BLR)
 • UCI ženský kontinentální tým Minsk Cycling Club (BLR).
 • UCI stahuje všechny ruské a běloruské závody z mezinárodního kalendáře UCI 2022 a nebude brát v úvahu žádné další žádosti o registraci. Následujících událostí se týká stažení z mezinárodního kalendáře UCI:
 • Grand Prix Moskva 1: dráha C2 (20.–21. května 2022)
 • Granfondo Moskva: UCI Granfondo World Series (21.–22. května 2022)
 • Grand Prix Moskva 2: dráha C2 (22. května 2022)
 • Grand Prix Saint-Petersburg: dráha C2 (26.–29. května 2022)
 • Pět kruhů Moskvy: silniční závod 2.2 (8.–12. června 2022).
 • Ruská a běloruská národní mistrovství jsou také stažena z mezinárodního kalendáře UCI.
 • Zobrazení všech emblémů, jmen, zkratek, vlajek a hymen spojených s Ruskem a Běloruskem je zakázáno na všech akcích v mezinárodním kalendáři UCI. Dresy ruských a běloruských národních mistrů jsou proto také zakázány.
 • Jakékoli nabídky ruských a běloruských kandidátů na pořádání akcí UCI nebudou brány v úvahu.
 • UCI zakazuje organizátorům akcí v mezinárodním kalendáři UCI zvát ruské a běloruské klubové, regionální nebo smíšené týmy.
 • UCI nebude až do odvolání jmenovat ruské nebo běloruské mezinárodní rozhodčí na události v mezinárodním kalendáři UCI.

UCI však rozhodlo, že ruští a běloruští držitelé mezinárodních licencí jsou i nadále oprávněni účastnit se akcí v mezinárodním kalendáři UCI se svými týmy, pokud tyto týmy nejsou ruské ani běloruské. Ovšem jakákoli účast těchto sportovců musí být neutrální a pořadatelé by měli stáhnout jakýkoli odkaz na Rusko nebo Bělorusko, včetně jména, emblémů, akronymů či vlajek a nahradili je neutrálním odkazem. Rozhodnutí neuvalit plošný zákaz ruským a běloruským sportovcům na všech mezinárodních akcích je založen na dosažení rovnováhy všech zájmů. Jde zejména o to, aby byla zohledněna smluvní práva dotčených jezdců a týmů, a aby nebyly nespravedlivě penalizovány týmy, které nejsou ruské nebo běloruské. UCI žádá organizátory, diváky a závodníky, aby respektovali ruské a běloruské jezdce na závodech, kterých by se mohli zúčastnit.

 

Řídící výbor UCI se navíc rozhodl zavést zvláštní nařízení umožňující držitelům ruských a běloruských licencí s více národnostmi požádat o změnu své sportovní národnosti bez jakéhokoli omezení. 

 

Budou připravena opatření, které umožní jezdcům a zaměstnancům ruských a běloruských týmů zaregistrovat se u týmu UCI, který není ani ruský, ani běloruský mimo registrační období.

 

Pokud jde o ruské a běloruské národní federace, není nutné je pozastavovat, protože nejsou zapojeny do porušování olympijského příměří. Ve stejném duchu, pokud jde o ruské a běloruské členy orgánů a komisí UCI, se UCI rozhodla jednat v souladu s postojem MOV, což znamená, že mohou nadále vykonávat své funkce, pokud nebudou přímo zapojeni do porušování olympijského příměří.

 

V rámci svých rozhodnutí zaujal řídící výbor UCI také postoj ke sponzorování ruskými nebo běloruskými značkami a společnostmi. Jelikož se domnívá, že by to poškodilo image UCI a cyklistiky obecně, nebude takové sponzorování povoleno. Týmy a organizátoři akcí byli proto požádáni, aby neudělovali žádné zviditelnění ruským nebo běloruským sponzorům na akcích v mezinárodním kalendáři UCI.

 

Všechna opatření platí s okamžitou platností a vztahují se na všechny kategorie a disciplíny. Zůstanou v platnosti až do odvolání. V nadcházejících dnech UCI zveřejní konkrétnější doplnění těchto pravidel a opatření. Cílem těchto opatření je zajištění integrity a bezpečnosti sportovních soutěží a respektování olympijských hodnot.

 

UCI také uvádí, že pokud stát nařídí přísnější opatření týkající se účasti ruských nebo běloruských jezdců či týmů při soutěžích na jejich území, budou mít tato opatření přednost před rozhodnutími přijatými UCI. 

 

Veškerá výše zmíněná opatření ČSC plně respektuje a souhlasí s nimi. Tato opatření přenáší také do všech soutěží, které se budou konat na území ČR a budou spadat do kalendáře ČSC.

 
Zdroj: TZ ČSC

 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
» více novinek a videí