Tři zlata českých mladých dráhařů na ME v Anadii

Datum vydání: 18.07.2022

Druhý den evropského šampionátu juniorů a kategorií U23 v portugalské Anadii se českým jezdcům nadmíru vydařil.

Z pětice jezdců na startu si tři vystoupili na stupně vítězů pro zlato. Nejlepší byl junior Matěj Hytych v závodu na 1 km s pevným startem, Petra Ševčíková ovládla mezi závodnicemi U23 scratch a to samé platí v případě juniorky Barbory Němcové ve vylučovacím závodu. Navíc junior Matyáš Koblížek skončil pátý ve vylučovacím závodu.

Ševčíková rozhodla o zisku nejcennější medaile ziskem o kolo.

"Vyzkoušela to v dobrý moment a po sedmi kolech samostatné jízdy soupeřky osm kol před koncem dojela," řekl reprezentační trenér Milan Kadlec. V samotném závěru pak soupeřky již bojovaly jen o stříbro a bronz.

"Najednou jsem viděla příležitost a nejdříve si říkala, že musím jet takovým tempem až do cíle. A když jsem viděla 11 kol před cílem tak mi bylo jasné, že na spurt už nebudu mít, a že do úniku musím dát vše a povedlo se. Jsem za to moc šťastná. Před pěti lety jsem zde jako juniorka byla druhá ve scratchi, a tak jsem stála na stejných stupních ve stejném závodu," řekla Petra Ševčíková, která ještě pojede omnium a s Kristýnou Burlovou madison.

"V omniu bych chtěla skončil v nejlepší pětici a loni v madisonu jsme byly na ME páté a skončit bychom chtěly nejhůře tak i zde," dodala Ševčíková.

Němcová na zlato prý rozhodně nemyslela.

"Do závodu jsem ale nastoupila s tím, že se nesmím bát a chtěla jsem se dobře umístit. Od začátku se jelo hodně rychle a když se začalo padat, tak to bylo těžké. Jednou jsem byla na hraně, vycvakla jsem pedál a mohli mě ze závodu vyloučit, ale naštěstí se to nestalo a za kolo a půl jsem se vrátila do balíku. V závěru jsem už nemohla a když jsem zůstala v poslední trojici tak si říkala dobře, mám medaili. Ale uvědomila jsem si, že taková šance již nemusí přijít a dala to toho vše. Věděla jsem, že musím nastoupit jako první, zkusila to a vyšlo to. Ten dres na sobě jsem si představovala jen ve snech a je to něco neskutečného," řekla Barbora Němcová.

Hytych začínal svoji kariéru na silnici, dráze se věnuje teprve rok a půl, ale dosahuje již skvělých výsledků.

"Moc se mi nepovedl start, trochu mě to rozhodilo, ale rychle jsem se rozjel a vydrželo mi to až do cíle. Určitě je to můj životní úspěch, ale již loni jsem byl šestý na MS a sedmý na ME. Kilometr je moje nejoblíbenější disciplína, ale ještě mě čeká sprint a keirin. Více si věřím ve sprintu a snad to ještě nějak dobře vyjde," řekl Matěj Hytych.

Muži U23:

Scratch:

1. Tidball (Brit.), 2. Wafler (Rak.), 3. Carenko (Ukr.), ...17. Křenek (ČR).

Týmový sprint:

Finále: Británie (Bunting, Norris, Hiley) 44,168 - Německo 44,174, 3. Itálie 44,951.

Junioři:

1 km s pevným startem:

1. Hytych (ČR) 1:03,076, 2. Kenneth Meng (Něm.) 1:03,302, 3. Garaiar Pikabae (Šp.) 1:03,364.

Vylučovací závod:

1. Fiorin (It.), 2. Smithson (Brit.), 3. Eržen (Slovin.), ...5. M. Koblížek (ČR).

Stíhací závod družstev.

Finále: Itálie (Delle Vedove, Roccagni, Giami, Favero) 3:59,703 - Německo 4:03,641, 3. Británie 4:03,669

Ženy U23:

Scratch:

1. Ševčíková (ČR), 2. Barnwellová (Brit.), 3. Camposová (Port.).

Finále: Německo (Albersová, Sperlichová, Pröpsterová) 49,293 - Polsko 49,610.

Juniorky:

1. Němcová (ČR), 2. Kolyžuková (Ukr.), 3. Robertsová (Brit.).

Stíhací závod družstev:

Finále: Itálie (Pellegribiová, Zanziová, Venturelliová, Sanfilippová) 4:28,759 - Německo 4:33,250, 3. Polsko 4:39,601.

Skvělá cyklistika a tombola o kolo. To je závod Merida Stolové hory
23.04.2024 | Kategorie: MTB
V neděli 26. května ožije malebná oblast Machova na Náchodsku třetím závodem cyklistického seriálu Prima CUP.
SP MTB v Araxá: Andreassen a Battenová vládnou horským kolům, čeští závodníci sbírají body pro OH
22.04.2024 | Kategorie: MTB

Závod Světového poháru v cross country horských kol poprvé startoval v brazilském Araxá a přinesl s sebou dramatické momenty a zajímavé výkony. vítězství si odvezli Simon Andreassen a Haley Batten.

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (22.4-28.4.2024)
21.04.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
V novém týdnu Vám opět přinášíme svěží dávku výhod a jedinečných příležitostí! Pojďte s námi objevovat nejnovější a nejatraktivnější nabídky týdne.
DT Swiss představil nový Ratchet DEG Freehub s vůbec nejnižším záběrovým úhlem
19.04.2024 | Kategorie: ostatní
DT Swiss, světový lídr v oblasti cyklistických komponentů, představil svůj nejnovější produkt - Ratchet DEG freehub. Tento freehub je výsledkem dlouhých let vývoje a inovací, které DT Swiss přináší do světa cyklistiky.
Světový pohár horských kol na Vysočině spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů