Tak trochu jiné parkování!

Tak trochu jiné parkování!

Datum vydání: 14. 11. 2016

Jen málo měst na světě dělá pro komfort cyklistů a rozvoj tohoto sportu a druhu dopravy tolik, co nizozemský Utrecht.

Pro město, jehož ulicemi se proháněli cyklisté v rámci největších závodů světa, totiž cyklistika představuje nedílnou součást každodenního života.

Městské zastupitelstvo se snaží cyklistům vyjít maximálně vstříc, často na úkor motoristů. A jsou to opravdu lidé na kolech, kdo naprosto dominuje zdejší scenérii a spoluvytváří autentickou atmosféru.
 


Napomáhají tomu například zcela unikátní cyklo-ulice, kde je omezen vjezd automobilům a přednost tu mají kola. V Utrechtu se v současnosti bez ustání buduje nová infrastruktura, takový Trump by byl ale zklamaný. Jedná se totiž o mosty, podjezdy, kruhové objezdy a bezpečnější a rychlejší cesty pro cyklisty.


V posledních letech si ale místní uvědomili, že to ohromné množství kol přestává být kde zaparkovat! Holanďané ale zrovna nejsou národem, který by trpěl malou akceschopností. V březnu 2014 bylo uvedeno do provozu první obsluhované parkoviště, kde si lidé mohou půjčit bicykly, tricykly, nabýt své e-biky nebo si kolo opravit.

Současně však bylo otevřeno obří podzemní parkoviště u hlavního vlakového nádraží. Má kapacitu 4200 bicyklů a 3 podlaží. Světově bezprecedentní je také systém digitálních ukazatelů s počtem volných míst. Ano, přesně jako u klasických podzemních parkovišť určených autům.
 


V témže roce navíc započala konstrukce největšího krytého parkoviště na světě s kapacitou 12 500 kol! Letos má být dokončena první sekce, která absorbuje zhruba polovinu z celkové kapacity, hotovo by mělo být v roce 2018. Tento monumentální nízko-energetický areál se bude nacházet taktéž pod úrovní budovy hlavního nádraží Utrecht Centraal. Není náhodou, že byla vybrána právě tato lokalita. Nádraží je největším železničním uzlem v zemi, kterým denně projdou desetitisíce lidí.

Zaparkovat kolo je nyní snadnější po celém městě. Každý první den parkování na kterémkoliv veřejném parkovišti je totiž zdarma a v případě velkých akcí město zřizuje mobilní parkoviště, také zadarmo. Zajímavý je také způsob vypořádání se s koly v historickém centru. Aby se zamezilo opírání kol o zdi domů, je pro držitele speciální karty připravena možnost parkovat na tomu určených místech.
 

Utrecht v blízké budoucnosti plánuje vybudovat dalších 30 000 nových parkovacích míst, z toho 20 000 plně vybavených (monitorovaných a s obsluhou) jich přibude v následujících třech letech.

Vypadá to, že pro auta tu za pár let prostě nezbyde místo! 

Foto: město Utrecht

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Merida ONE-SIXTY a ONE-FORTY - nezadržitelná evoluce
23. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Dobré věci často vyžadují čas, proto jsme velmi rádi, že se můžeme konečně podělit o novinku v podobě dvojice horských kol, která určují standardy pro horká kola MERIDA – zcela nová dvojice kol ONE-SIXTY a ONE-FORTY.
Mathias Vacek slaví stříbro na MS v silničním závodě U23
23. 9. 2022 | Kategorie: silniční
Český cyklista Mathias Vacek potvrdil svůj talent a na světovém šampionátu silničních cyklistů vybojoval v australském Wollongongu stříbro v závodě mužů do 23 let s hromadným startem.
Osmý ročník Gočárových schodů tradičně 28. září
22. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ŠKODA AUTO Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové.
V Motole se připravuje finále ŠKODA Pražského MTB poháru!
21. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Nejnovější pražská biková lokalita, Traily Motol – „Jízda pod napětím“ v péči pořadatelského týmu NUTREND SPECIALIZED Racing se intenzivně připravuje na očekávaný finálový závod ŠKODA Pražského MTB poháru.
Juniorka Kvasničková na MS čtvrtá v časovce
20. 9. 2022 | Kategorie: silniční
O pouhých 32 tisícin vteřiny unikla medaile na světovém silničním šampionátu v časovce v australském Wollongongu Elišce Kvasničkové.
Stošek na mistrovství světa v maratonu desátý
18. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Biker Martin Stošek obsadil na Mistrovství světa v maratonu v dánském Haderslevu desáté místo.
Přilba Moravy 2022
18. 9. 2022 | Kategorie: dráha
Letošní ročník Přilby Moravy měl opět vynikající zahraniční konkurenci a byl zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie.
Equator přichází s karbonovými zapletenými koly pro MTB za ceny roku 2021
16. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Equator možná znáte jako značku zapletených silničních a gravel karbonových kol, která již dvanáctým rokem nabízí své produkty profi cyklistům i hobíkům.
On-line závodu La Vuelta Virtual se zúčastnilo na 7 tisíc závodníků z celého světa, zvítězil Ward Simons z Belgie
16. 9. 2022 | Kategorie: ostatní
Virtuální La Vuelta (LVV) na platformě ROUVY měla minulý víkend v Madridu velkolepý finiš. Prvním vítězem La Vuelta Virtual ‘22 se  stal lékárník a otec tří dětí z Belgie, Ward Simons. Na pódiu v centru Madridu poblíž Plaza de la Lealtad porazil 9 závodníků.
V soutěži týmů Pražského MTB poháru vede Rexonix o bod před Adastrou!
16. 9. 2022 | Kategorie: MTB
V prestižní a se zájmem sledované soutěži týmů ŠKODA Pražského MTB poháru vede před finálovým závodem v Motole „objev roku“, mládežnický tým Rexonix Racing Team.
19. ročník Náměšťského Cyklomaratonu již 17. září
14. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Tj Sokol Náměšť nad Oslavou Vás zve na třetí závod Galaxy Stevens série, 19. ročník Náměšťského Cyklomaratonu 2022, který se koná tuto sobotu 17. září 2022 na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou.
Patnáct českých cyklistů odlétá na MS do Austrálie
13. 9. 2022 | Kategorie: silniční
V nominaci české reprezentace na mistrovství světa v silniční cyklistice, které hostí od neděle australský Wollongong, je celkem patnáct závodníků. Do dějiště šampionátu odletí pod vedením trenéra René Andrleho dnes v podvečer.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►