Srnská a Zatloukal jsou akademičtí mistři světa v XCO

Srnská a Zatloukal jsou akademičtí mistři světa v XCO

Datum vydání: 02.06.2024

Patricie Srnská a Jan Zatloukal (oba Nutrend Specialized SKR Racing) dokázali ovládnout na akademickém Mistrovství světa v Kostarice závod v olympijském XCO. 

Aneta Novotná (Aspire Opportunity Brno) vybojovala ve stejném závodě senzační bronz. Bikeři tak navázali na úspěchy silniční části výpravy a celkem si český tým odváží z Kostariky 7 cenných kovů, 5x zlato, 1x stříbro a 1x bronz. Jedná se tak o historicky nejúspěšnější vystoupení českého týmu na Akademickém mistrovství světa a významný zápis do historických tabulek české cyklistiky.

Mimořádně těžké podmínky s průměrnou teplotou přes 30 stupňů a 100% vlhkostí panovaly na 4000 metrů dlouhém okruhu závodu olympijského XCO v Kostarice. Čeští reprezentanti nastupovali do závodu v pozicích papírových favoritů a od prvních metrů bylo patrné, že se snaží úzkostlivě dodržet stanovenou taktiku, což se ukázalo jako velmi účinné. Studentky České zemědělské univerzity v Praze, Patricie Srnská i Aneta Novotná dobře odstartovaly a ihned se ujaly taktovky závodu společně s polskou závodnicí Matyldou Sczecynskou. Z této trojice se už po prvním kole stala dvojice tvořená naší Patricí s polskou závodnicí, které s odstupem několika sekund následovala Aneta Novotné, které se postupně podařilo odpoutat od skupiny jezdící za čelem závodu.

V půlce posledního kola Patricie zaútočila ve výjezdu deštným pralesem, vypracovala si náskok, který následně udržela do cíle a odváží si z Kostariky už druhý mistrovský titul, po sobotním závodě XCE i dnešní XCO.

Aneta Novotná v posledním kole sice mocně stahovala polskou reprezentantku, nicméně už se jí nepodařilo propracovat se na druhé místo. Ale i tak je světový akademický bronz výrazným úspěchem české reprezentantky, která už vlastní juniorský bronz z MS v Leogangu v roce 2021.   

Jan Zatloukal nastupoval do závodu s odhodláním pokusit se eliminovat všechny možné scénáře a složitější situace, což se mu v plné míře podařilo. Od počátku byl v čele závodu, ke konci první kola si vybudoval náskok přes 30 sekund, který si pak hlídal až do cíle.

„Ten závod byl pro mě mnohem těžší, než to na první pohled vypadalo. Měli jsme stanovenou jasnou taktiku jít hned do čela, utvořit si náskok, což se mi povedlo už po prvním kole a pak už jsem se řídil informacemi o odstupu za mnou a náskok jsem si kontroloval. Z akademického titulu mám radost, ale pokusím se udělat maximum pro to, abych na něj navázal i titulem neakademickým…,“ říká s úsměvem „Bobun“, student ekonomického oboru Moravské vysoké školy v Olomouci.   

Česká silniční a biková výprava byla v Kostarice mimořádně úspěšná a se ziskem 7 medailí zvítězila v celkovém pořadí prestižní soutěže národů, což je historický počin z pohledu české cyklistiky i akademického sportu.  

„Mám z toho výsledku opravdu radost a netajím, že jsme se programově připravovali na tento šampionát,“ říká trenér Viktor Zapletal a dodává: 

„Máme totiž světově unikátní složení mladých talentovaných závodníků, kteří patří k absolutní světové špičce ve svých kategoriích v závodech MTB World Series a kteří jsou schopni kombinovat studium na vysoké škole s vrcholovým tréninkem. Všichni, kteří studovali a ještě k tomu i výkonnostně sportovali tak vědí o čem mluvím a já jsem na tuhle naší akademickou reprezentační trojici velmi, velmi hrdý. My si ty talenty doslova „pipláme“ od jejich mládežnických let a musím velmi poděkovat našim partnerům v čele s Českým svazem cyklistiky a Armádním resortním centrem Dukla Praha že nás v tom přesvědčení vždy podpořili,“ dodává reprezentační trenér.

Zdroj a foto: SKC Praha


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Specialized Chisel FS: Lehké plně odpružené horské kolo z lehké slitiny
20.06.2024 | Kategorie: MTB
Specialized přichází s dalším premiovým modelem z lehké slitiny – novým Chisel FS, který přináší plně odpruženou variantu oblíbeného modelu Chisel. 
Objevte Livigno: 1 500 km turistických tras v srdci italských Alp
19.06.2024 | Kategorie: ostatní
Livigno, ležící v malebném prostředí italských Alp, láká milovníky přírody, aby prozkoumali rozsáhlou síť místních turistických stezek. Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou nedotčenými lesy a alpskými loukami, a nabízejí osvěžující únik do náruče přírody.
Petr Kaltofen: Očekávám zajímavý souboj nejlepších
19.06.2024 | Kategorie: silniční
Reprezentační trenér českých silničářů Petr Kaltofen očekává od nadcházejícího domácího šampionátu v Jevíčku souboj nejlepších závodníků jak v kategorii mužů, tak i žen. 
ČEZ Sázava: Počasí nezklamalo
19.06.2024 | Kategorie: MTB
V sobotu 15. června se ve středočeské Sázavě uskutečnil tradiční závod ČEZ Sázava. Tento den byl pro všechny zúčastněné skutečně nezapomenutelný, a to nejen díky perfektnímu počasí, ale především kvůli úžasným výkonům všech cyklistů, kteří se závodu zúčastnili.
Na závodě ČEZ Sázava počasí nezklamalo
17.06.2024 | Kategorie: MTB
V sobotu 15. června se ve středočeské Sázavě uskutečnil tradiční závod ČEZ Sázava. Tento den byl pro všechny zúčastněné skutečně nezapomenutelný, a to nejen díky perfektnímu počasí, ale především kvůli úžasným výkonům všech cyklistů, kteří se závodu zúčastnili.
» více novinek a videí