Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství

Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství

Datum vydání: 8. 9. 2023

Sokolovská S 24 – Mistrovství ČR na 24 hodin MTB

O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.

Závod se jel na 8,5 km dlouhém okruhu s převýšením 150 m, který vedl kousek po plážové promenádě, ale pak především po úzkých pěšinách v přilehlých lesích. Technická a hravá trasa vyžadovala neustálé soustředění. I když po ní závodníci obkroužili desítky kol, nenudili se. 

Na kratší, půldenní, distanci byl nejrychlejším sólo jezdcem Tomáš Vitvar s nájezdem 207,5 km, skvělý výsledek zajela i nejlepší žena Jitka Fleischhansová (191 km). Nejvíce nakroužila smíšená dvojice Zavadilových z TBP Perštejn (240,7 km). Hlavní pozornost se však soustředila na závod trvající dvakrát tak déle, vypsaný rovněž jako Mistrovství ČR na 24 hodin. Na této trase si to rozdávala ve vysokém tempu i čtyřčlenná družstva. Od startu na pilu nejvíce tlačil tým MTB Nežichov-Prom-in, který obkroužil trať celkem 65x, což znamenalo nájezd 539,5 km a zisk titulu. O tři kola za nimi dojeli borci z Hnízdil Team Ultras. Za zmínku stojí třetí místo čtveřice z Bike Puzzle Teamu (489,7 km) složený z velmi mladých náctiletých jezdců. Čtvrtý nejvyšší nájezd v závodě (473 km) zaznamenala dvojice S-24 Race Team ve složení Stark a Telecký. Už na páté příčce v celkových nájezdech se objevil sólista Dan Polman, který si po 52 okruzích zapsal výsledek 431 km a stal se tak republikovým šampionem před velmi dobře jedoucím celkově druhým Pavlem Šípem, který na Dana ztratil dva okruhy. Vítězkou ženské kategorie a mistryní ČR se s nájezdem 290,5 km stala Natálie Sichálková. 

Ohlédnutí vítězného Dana Polmana (Ultra Paka Racing Team):

Svoji zatím poslední 24hodinovku jsem jel v roce 2016, kdy se mi na Slovakia Ringu podařilo vytvořit dosud platný český rekord 911,68 km. Tenkrát jsem si řekl, že téma 24hodinovek je pro mě uzavřené. Jenomže do té doby jsem tyto závody jezdil pouze na silničním kole. O tom, že se jezdí i na horských, jsem věděl, ale nějak jsem toto téma neřešil. Nicméně po třech vítězstvích v MTB závodě 400 Ultra (2021, 2022, 2023) jsem si řekl, že bych svoji vytrvalostní formu mohl na biku zúročit i v terénu. Zjistil jsem, že o víkendu 2. až 3. září 2023 se jede Sokolovská S 24, závod, který má jméno a navíc jeho 5. ročník bude i mistrovstvím ČR, což slibovalo nejkvalitnější závodní pole.

Do Sokolova jsem vyrazil s tátou, který se o svýho pošahanýho synka staral u všech jeho 24hodinovek, včetně té první v roce 2003 u nás v Nové Pace. Po dlouhých dvaceti letech od naší premiéry usilovně občerstvoval a jako můj dvorní mechanik se staral o vše, co já soustavně ničím. Obrovskou oporu jsem měl i v manželce Šárce, která se rozhodla zpestřit si zakončení prázdnin mojí další „ultrapakárnou“ v Sokolově. I ona byla už u mého prvního non-stop kroužení před dvaceti lety. Náš Ultra Paka Racing Team posílili i kamarádi David Horáček se svým synem Ondrou, který převzal otěže nad sociálními sítěmi. V sestavě tři Polmani a dva Sklepáci jsme si užili několik hodin závodění v krásným prostředí a fajn lidmi okolo. 

24hodinovka je v podstatě sprint, při kterém mi vyhovuje taktika rychlejšího startu následovaná udržováním solidního tempa a zakončená pár hodinami přežívání nebo spíš umírání. Také jsem si znovu připomněl, jaké štěstí mám v lidech, co se o mě starají a ověřil si i pravidlo, že jediné, čeho se nepřejím a nepřepiju, je chleba se škvarky a pivo. Vybavení jsme byli skvělou jedenáctkou ze staropackého pivovaru Antonín. Za závod jsem postupně spořádal 2L petku. 

Zázemí u sokolovského jezera Michal bylo fakt na úrovni. Průjezd přes parkoviště a po plážovém chodníku přímo pod obřími tobogány bylo jediné místo, kde si mohl člověk trochu odfknout. Jinak se jednalo spíše o XC trať vedoucí po trailech a lesních pěšinkách včetně jednoho trochu záludnějšího sjezdu. Nadšení a profesionalita organizátorů nebyla vidět jen v zázemí, otiskla se i na trati, kde bylo několik míst upravených tak, aby se jezdec nepřizabil a naopak si průjezd užil. U trati fungovalo i několik hlídek, dokonce i v noci, kdy se u ohně bavili průjezdy čím dál vyndanějších cyklistů a poslechem hudby. 

Okruh o délce 8,5 km byl neskutečně rytmický a hravý, měl flow a mě osobně fakt bavil. Asi bych nenašel ultramaraton, v němž jsem neudělal nějakou chybu potřebnou k následnému poučení a nabytí dalších zkušeností.

Ze Sokolova jsem přijel s poznatkem, že na neodpruženým kole bez teleskopické sedlovky v dnešní době asi pořád ještě jde jakž takž přežít krátké XC nebo víkendový maraton na pár hodin. Ale lítat na něm po kořenech, drnech a hrbolatých cestách celý jeden den, je fakt vražda. Takže na fullu bych si to všechno určitě užil o kus víc a do cíle bych přijel po těch 431 km podstatně míň vyklepanej. Ale na druhou stranu – když vám obléknou dres s trikolórou, zahrajou vám k tomu českou hymnu a pod pódiem vidíte svůj spokojený tým s velkou zásluhou na vítězství, přestane všechno celkem rychle bolet. Takže utrpení zůstalo kdesi v trávě a mezi kořeny a domů jsme si přivezli spoustu fajn zážitků a také setkání s dalšími závodníky i jejich doprovody. 


Kompletní výsledky ZDE. 

Web závodu: www.sokolovska24mtb.cz.
 

Zdroj a foto: Daniel Polman


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►