Silniční závod juniorek a mužů U23 je minulostí

Silniční závod juniorek a mužů U23 je minulostí

Datum vydání: 27. 9. 2019

Na programu světového šampionátu v silniční cyklistice dnes byly silniční závody juniorek a mužů do 23 let.

Na mladé závodnice čekalo celkem 86 kilometrů z Doncasteru do Harrogate a v českých barvách se představily Veronika Jandová a Kristýna Burlová. Mužům U23 pořadatelé vyměřili závod na 173 km a na start se postavilo české trio Jakub Otruba, Tomáš Bárta a Petr Kelemen.
 
Trasa závodu juniorek nebyla profilově natolik náročná, aby se peloton rozdělil na menší skupinky. Jeho vývoj ale ovlivnilo několik pádů. Bohužel v nich figurovaly také obě Češky, když je poprvé zdržel už na čtyřicátém kilometru závodu. Jandová se z pádu dokázala rychle vzpamatovat a brzy se vrátila do hlavní skupiny, Burlovou ale pád poznamenal více a návrat do čela jí stál více sil, a nakonec neudržela tempo pelotonu. Jandová předváděla pozičně dobrou jízdu, nicméně se čtyři kilometry před cílem připletla do dalšího pádu a tím přišla o naděje na dobrý výsledek.

„Holky se před závodem cítily dobře, nicméně doplatily na pády. Kristýna je ale v kategorii prvním rokem, takže tu získala mnoho zkušeností, které může zúročit. Pro Verču je to velká škoda, cíl byl mírně do kopce, což by jí vyhovovalo,“ okomentoval závod reprezentační trenér Tomáš Konečný. 

Z vítězství se mezi juniorkami radovala americká reprezentantka Megan Jastrab, druhá cílem projela Julie de Wilde z Belgie a třetí místo obsadila Leike Nooijen z Holandska. Jandová a Burlová obsadily 66., respektive 67. místo.

 
Odpoledne přišel na řadu silniční závod kategorie mužů U23. České barvy byly v začátku hodně vidět, když závodníci jeli pozičně velmi dobře a snažili se zachytit důležité momenty závodu přesto, že byli v početní nevýhodě oproti silným a početnějším týmům. Do velmi nadějného úniku se tak dostal Petr Kelemen, kdy se na čele vytvořila skupina přibližně třinácti závodníků, kteří si vybudovali téměř minutový náskok na peloton. Ten je ale v největším stoupání na trase na Greenhow Hill dostihl. Na vrcholu stoupání pak závodem zamíchal silný vítr, kdy britští a němečtí reprezentanti rozjeli tempo a peloton se rozdělil na dvě skupiny. Český tým měl zastoupení pouze v té druhé, kde se udržel Jakub Otruba.

Ani této kategorie se nevyhnuly pády. Ten stihl Bártu i Otrubu a návrat do pelotonu je stál mnoho sil, které jim později chyběly. Velmi odvážný výkon dnes předvedl Kelemen, kdy se vydal do úniku. V kategorii je přitom prvním rokem a celkově si myslím, že to byl statečný výkon v konkurenci silných týmů vzhledem k tomu, že jsme startovali jen ve třech, jsme ale rozhodně jen nevyčkávali,“ řekl reprezentační trenér.

O vítězi závodu se pak rozhodlo na závěrečných okruzích, kdy se v první skupině začalo nastupovat. O titul nakonec bojovala šestice závodníků, kdy měl nejvíce sil Nils Eekhoff z Holandska, ten byl ale po skončení závodu diskvalifikován za to, že se po pádu držel týmového auta, což mu pomohlo vrátit se zpět do pelotonu. Mistrem světa kategorie U23 se tak stal Ital Samuele Battistella, stříbro získal Stefan Bissegger ze Švýcarska a bronz domácí závodník Thomas Pidcock. Jakub Otruba byl klasifikován jako čtyřicátý, Petr Kelemen projel cílem na 101. Místě a Tomáš Bárta nedokončil.
 
Foto: Jan Brychta, zdroj: TZ Judita Lorencová
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Trénujte chytře s Inpeak Powercrank
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Významný rozvoj technologií prospívá i cyklistice, která díky inovacím uhání dopředu a burcuje profesionály k dosažení jejich maxima.
Startuje kyperský Sunshine Epic, včetně kompletní české špičky!
25. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Populární kyperský Sunshine Cup se v letošním roce pojede v novém formátu atraktivního závodu dvojic pod názvem Sunshine Epic, podobně jako například Cape Epic a Brasil Ride.
TOMKET Pražský MTB pohár se rozšíří o kategorii SUPERMASTERS!
21. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Od letošního roku bude​ TOMKET Pražský MTB pohár v olympijském cross country rozšířen o další soutěžní kategorii, která ponese název SUPERMASTERS.
Topforex Lapierre startuje sezonu, na první závody míří do Poreče
21. 2. 2020 | Kategorie: silniční
Kontinentální cyklistický tým čeká po dvoutýdenním soustředění ve Španělsku finálních 14 dní přípravy.
Největší zbytečnost na kole
20. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Pavel Tion vás seznámí se zbytečnostmi na kole.
Jan Škarnitzl je po operaci!
18. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Český reprezentant a olympionik Jan Škarnitzl v pondělí absolvoval plánované vyšetření zlomeniny.
Škarnitzl je zraněný, na Kypru ho vystřídá Vastl
16. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Zkušeného českého reprezentanta a olympionika Jana Škarnitzla dělilo v závodě horských kol Salamina Epic v Řecku od celkového vítězství jen několik stovek metrů.
Handbiker Patrik Jahoda vyhrál úvodní závod EP na Lanzarote!
16. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Nejúspěšnější český handbiker, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing, Patrik Jahoda ovládnul úvodní podnik Evropského poháru handbike na Lanzarote.
5 důležitých tipů pro co nejlepší výkon v závodě
14. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Výživa je při vytrvalostním sportu nesmírně důležitá. Na co si dát pozor, aby vaše tělo bylo perfektně připravené na závod, nedošla vám energie na trati a regenerace přinesla vyčerpanému organizmu vše potřebné pro zotavení? Enervit má pro vás 5 základních pravidel.
CosmoBike Show navštíví Danny MacAskill a první šampionát v elektro cyklokrosu
10. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 5. ročník veletrhu CosmoBike Show otevře své brány 15. a 16. února na výstavišti v italské Veroně.
Čeští bikeři odstartovali v Řecku
9. 2. 2020 | Kategorie: MTB
Na sérii řeckých závodů Salamina Epic MTB Cup vyrazili čeští reprezentanti.
Gravel bike: Zkušenosti z praxe, od silnice po trail
7. 2. 2020 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter o zkušenostech z Gravel biku.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►